Καροφιλη κοστιζει 300 ευρω το κιλο;

• Θεματοθέτης carina81gr
  • Ημερομηνία
C

carina81gr

PB New Member
PB Points
2
Πόλη
αθηνα
μου εφυγαν τα μαλλια οταν το ειδα μηπως με γελουν τα ματια μου?

R

Rainbow

Banned
PB Points
7
Πόλη
Κιλκίς
Αυτο εδω εννοεις?-----> ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=138

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
αυτο πραγματι τοσο αξιζει,αν και δε το ειχα προσεξει ποτε ,τωρα που το ειδα δεν θα παρω

C

carina81gr

PB New Member
PB Points
2
Πόλη
αθηνα
ναι ακριβως σε αυτο το λινκ το ειδα,μηπως το παρατραβανε?ουτε χρυσος να ητανε

P

Pegasus

PB New Member
PB Points
1
Πόλη
Βόλος
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
AZ 12773 / DKB 04-540
carina81gr είπε:
ναι ακριβως σε αυτο το λινκ το ειδα,μηπως το παρατραβανε?ουτε χρυσος να ητανε

Καλα λες το παρατραβανε ;) Carophyl ειναι σκετον το ιδιο σαν Cantaxin και απο μια καλη ετερια εχιε το Κιλο 70 €

mgerom

mgerom

Honored Member
PB Points
685
Πόλη
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Ποιά είναι αυτή η εταιρεία με 70 ευρώ το κιλό ?

M

muthos

PB New Member
PB Points
33
Πόλη
Περιστέρι
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 005
φιλε Γιωργο δεν την βρικα την καροφιλη στο σαιτ

P

Pegasus

PB New Member
PB Points
1
Πόλη
Βόλος
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
AZ 12773 / DKB 04-540
muthos είπε:
φιλε Γιωργο δεν την βρικα την καροφιλη στο σαιτ
Γιαννη Καροφιλ και Κανταξιν ειναι το ιδεο σκετον δεν υπαρχι διαφορα. δεν ξερο πος γραφετε σε ελληνικα Κανταξην

S

SAKIS_X

PB New Member
PB Points
15
Πόλη
Δράμα
Κωδ.
ΕΠΑΜ FPO-EP 040 / ΑΖ 14934
Το ζήτημα είναι πόσο κανθαξανθίνη (καροφύλλη) περιέχει κάθε σκεύασμα.
Π.χ. μια εταιρία έχει 15% και κοστίζει 100 Ευρώ το κιλό (πλασματικά τα νούμερα) η άλλη έχει 18% και κοστίζει 110 Ευρώ το κιλό. Άρα συμφαίρει η δεύτερη. Αν είναι 100% κανθαξανθίνη (δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία) τότε η τιμή της είναι καλή.

C

carina81gr

PB New Member
PB Points
2
Πόλη
αθηνα
ουτε εγω το βρηκα ειναι στα γερμανικα δεν καταλαβαινω την τυφλα μου,εχει πολλεσ λιστες

P

Pegasus

PB New Member
PB Points
1
Πόλη
Βόλος
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
AZ 12773 / DKB 04-540
SAKIS_X είπε:
Το ζήτημα είναι πόσο κανθαξανθίνη (καροφύλλη) περιέχει κάθε σκεύασμα.
Π.χ. μια εταιρία έχει 15% και κοστίζει 100 Ευρώ το κιλό (πλασματικά τα νούμερα) η άλλη έχει 18% και κοστίζει 110 Ευρώ το κιλό. Άρα συμφαίρει η δεύτερη. Αν είναι 100% κανθαξανθίνη (δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία) τότε η τιμή της είναι καλή.
Καλημερα φιλε Σακι

εχεις δικιο σε αυτο που γραφιες ειναι Καθαρο το Καροφυλ απο την ετερια για 300 €. Και η διαφορα στης Τημες ειναι εκει που γραφι ο φιλος ο Σακις.

Φιλικα

Γιωργο

Χ

Χαρης Πετριδης

PB New Member
PB Points
25
Πόλη
Ιωάννινα
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL 172
Ένα από τα προϊόντα με Carophyl που κυκλοφορούν στην αγορά είναι το Intensief της Bogena, με περιεκτικότητα 15,75% του σκευάσματος.
Αν θυμάμαι καλά η τιμή της συσκευασίας 10gr είναι περίπου 5,5 Ε.(των 500gr είναι 57 Ε)
Άρα αν κάνουμε τη σύγκριση με 1 κιλό καθαρή(?) καροφίλη 300 ευρώ, μάλλον είναι φυσιολογική ως & ευκαιρία!

S

SAKIS_X

PB New Member
PB Points
15
Πόλη
Δράμα
Κωδ.
ΕΠΑΜ FPO-EP 040 / ΑΖ 14934
Χάρη
πράγματι η τιμή της Μπογκένα Ιντενσιφ είναι για τα 500γρ περίπου αυτή (γύρω στα 60 Ευρώ). όσο μεγαλύτερη σε ποσότητα συσκευασία τόσο και ποιό οικονομική είναι.
Για μένα έχει σημασία να αναγράφεται στο σκεύασμα η περιεκτικότητα σε καροφύλλη ή κανθαξανθίνη. Έτσι μπορώ να κάνω σύγκριση.
Πέρυσι μου είχαν πει ότι στη Θεσσαλονίκη σε κάποιο μαγαζί με κτηνιατρικά είδη πουλούσαν χρωστική χύμα (από συσκευασία των 5 κιλών) στην τιμή των 12 ευρώ/100γρ. Αρχικά ακουγόταν ως φοβερή ευκαιρία. Όταν όμως ρώτησα την περιεκτικότητα μου έδειξαν από το μαγαζί τη συσκευασία και ήταν 10% καροφύλλη. Άρα πανάκριβη.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στην Ελλάδα δεν κυκλοφορεί καθαρή (100%) καροφύλλη. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο σκεύασμα της Ορνιτάλια είναι τέτοιο.
Στη Γερμανία φίλος εκτροφέας μου είπε ότι προμηθεύεται καθαρή καροφύλλη από Ελβετία στο ποσό των 250 Ευρώ/κιλό. χωρίς φυσικά μεταφορικά κλπ έξοδα.
Το μεγάλο θέμα κατα την άποψη μου (που δεν το έχω απαντήσει) είναι: πόσα γραμμάρια καθαρής καροφύλλης απαιτούνται για να βαφτεί το κόκκινο καναρίνι;

O

original9

PB New Member
PB Points
4
Πόλη
Κύπρος
Κωδ.
CAS 274
Σημερα αγορασα μαζι με ορισμενους φιλους ώστε να την μοιραστουμε 1.5 κιλο καθαρη καροφυλλη €220.
Για 10 ζευγαρια κοκκινα καναρινια μαζι με τα μικρα που θα βγαλουν θα χρειαστω 250 γρ. μεχρι το τελος της πτεροροιας.

Ν

νικ1

PB New Member
PB Points
5
Πόλη
Γιαννιτσά
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 040
θα συμφωνισω με τον σακη Το μεγάλο θέμα κατα την άποψη μου (που δεν το έχω απαντήσει) είναι: πόσα γραμμάρια καθαρής καροφύλλης απαιτούνται για να βαφτεί το κόκκινο καναρίνι;
χωρις να αφησει σημαδια στο κοκκινο καναρινη.οσο για το φιλο θελω να μου το εξηγησει αυτο( Για 10 ζευγαρια κοκκινα καναρινια μαζι με τα μικρα που θα βγαλουν θα χρειαστω 250 γρ. μεχρι το τελος της πτεροροιας.)

C

carina81gr

PB New Member
PB Points
2
Πόλη
αθηνα
ναι αλλα γιατι στο φορουμ λεει οτι πρεπει να δινουμε και καθαξινη κ καροφιλη και οχι μονο ενα απο τα δυο;

O

original9

PB New Member
PB Points
4
Πόλη
Κύπρος
Κωδ.
CAS 274
Φιλε vik1 απο το συγκεκριμενο προιον βαζω 1 γρ σε 1 λιτρο νερου 5 φορες τη βδομαδα κατα την περιοδο της πτεροροιας. Επισης ριχνω και λιγη καροφυλλη πανω στην αυγοτροφη που ετοιμαζω.

thanmar78

thanmar78

PB New Member
PB Points
13
Πόλη
Ρούτσι
Πτηνά
Οικόσιτα
Κωδ.
ΠΕΣΥΠ FPO-Y 004
Καλησπέρα σε όλες και όλους,
επανέρχομαι στο θέμα της καροφύλλης όχι για την τιμή της αλλά για να ρωτήσω ξανά σχετικά με το πόσο καθαρό είναι το σκεύασμα της ornitalia δηλ. αν περιέχει καθαρή καροφύλλη.

mgerom

mgerom

Honored Member
PB Points
685
Πόλη
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.