Καροφιλη κοστιζει 300 ευρω το κιλο;

Συζήτηση με θέμα Καροφιλη κοστιζει 300 ευρω το κιλο;, που ξεκίνησε από carina81gr, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 11 Μαρ 2008.

1. carina81gr

carina81gr PB New Member

μου εφυγαν τα μαλλια οταν το ειδα μηπως με γελουν τα ματια μου?

2. Rainbow

Rainbow Banned

Αυτο εδω εννοεις?-----> ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=138

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αυτο πραγματι τοσο αξιζει,αν και δε το ειχα προσεξει ποτε ,τωρα που το ειδα δεν θα παρω

4. carina81gr

carina81gr PB New Member

ναι ακριβως σε αυτο το λινκ το ειδα,μηπως το παρατραβανε?ουτε χρυσος να ητανε

5. Pegasus

Pegasus PB New Member

Καλα λες το παρατραβανε ;) Carophyl ειναι σκετον το ιδιο σαν Cantaxin και απο μια καλη ετερια εχιε το Κιλο 70 €

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ποιά είναι αυτή η εταιρεία με 70 ευρώ το κιλό ?

7. Pegasus

Pegasus PB New Member

http://www.lugra-versand.de/

8. muthos

muthos PB New Member

φιλε Γιωργο δεν την βρικα την καροφιλη στο σαιτ

9. Pegasus

Pegasus PB New Member

Γιαννη Καροφιλ και Κανταξιν ειναι το ιδεο σκετον δεν υπαρχι διαφορα. δεν ξερο πος γραφετε σε ελληνικα Κανταξην

10. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Το ζήτημα είναι πόσο κανθαξανθίνη (καροφύλλη) περιέχει κάθε σκεύασμα.
    Π.χ. μια εταιρία έχει 15% και κοστίζει 100 Ευρώ το κιλό (πλασματικά τα νούμερα) η άλλη έχει 18% και κοστίζει 110 Ευρώ το κιλό. Άρα συμφαίρει η δεύτερη. Αν είναι 100% κανθαξανθίνη (δεν μπορώ να το καταλάβω από την φωτογραφία) τότε η τιμή της είναι καλή.

11. carina81gr

carina81gr PB New Member

ουτε εγω το βρηκα ειναι στα γερμανικα δεν καταλαβαινω την τυφλα μου,εχει πολλεσ λιστες

12. Pegasus

Pegasus PB New Member

Καλημερα φιλε Σακι

εχεις δικιο σε αυτο που γραφιες ειναι Καθαρο το Καροφυλ απο την ετερια για 300 €. Και η διαφορα στης Τημες ειναι εκει που γραφι ο φιλος ο Σακις.

Φιλικα

Γιωργο

13. Ένα από τα προϊόντα με Carophyl που κυκλοφορούν στην αγορά είναι το Intensief της Bogena, με περιεκτικότητα 15,75% του σκευάσματος.
    Αν θυμάμαι καλά η τιμή της συσκευασίας 10gr είναι περίπου 5,5 Ε.(των 500gr είναι 57 Ε)
    Άρα αν κάνουμε τη σύγκριση με 1 κιλό καθαρή(?) καροφίλη 300 ευρώ, μάλλον είναι φυσιολογική ως & ευκαιρία!

14. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Χάρη
    πράγματι η τιμή της Μπογκένα Ιντενσιφ είναι για τα 500γρ περίπου αυτή (γύρω στα 60 Ευρώ). όσο μεγαλύτερη σε ποσότητα συσκευασία τόσο και ποιό οικονομική είναι.
    Για μένα έχει σημασία να αναγράφεται στο σκεύασμα η περιεκτικότητα σε καροφύλλη ή κανθαξανθίνη. Έτσι μπορώ να κάνω σύγκριση.
    Πέρυσι μου είχαν πει ότι στη Θεσσαλονίκη σε κάποιο μαγαζί με κτηνιατρικά είδη πουλούσαν χρωστική χύμα (από συσκευασία των 5 κιλών) στην τιμή των 12 ευρώ/100γρ. Αρχικά ακουγόταν ως φοβερή ευκαιρία. Όταν όμως ρώτησα την περιεκτικότητα μου έδειξαν από το μαγαζί τη συσκευασία και ήταν 10% καροφύλλη. Άρα πανάκριβη.
    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στην Ελλάδα δεν κυκλοφορεί καθαρή (100%) καροφύλλη. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο σκεύασμα της Ορνιτάλια είναι τέτοιο.
    Στη Γερμανία φίλος εκτροφέας μου είπε ότι προμηθεύεται καθαρή καροφύλλη από Ελβετία στο ποσό των 250 Ευρώ/κιλό. χωρίς φυσικά μεταφορικά κλπ έξοδα.
    Το μεγάλο θέμα κατα την άποψη μου (που δεν το έχω απαντήσει) είναι: πόσα γραμμάρια καθαρής καροφύλλης απαιτούνται για να βαφτεί το κόκκινο καναρίνι;;;

15. original9

original9 PB New Member

Σημερα αγορασα μαζι με ορισμενους φιλους ώστε να την μοιραστουμε 1.5 κιλο καθαρη καροφυλλη €220.
    Για 10 ζευγαρια κοκκινα καναρινια μαζι με τα μικρα που θα βγαλουν θα χρειαστω 250 γρ. μεχρι το τελος της πτεροροιας.

16. νικ1

νικ1 PB New Member

θα συμφωνισω με τον σακη Το μεγάλο θέμα κατα την άποψη μου (που δεν το έχω απαντήσει) είναι: πόσα γραμμάρια καθαρής καροφύλλης απαιτούνται για να βαφτεί το κόκκινο καναρίνι;;;
    χωρις να αφησει σημαδια στο κοκκινο καναρινη.οσο για το φιλο θελω να μου το εξηγησει αυτο( Για 10 ζευγαρια κοκκινα καναρινια μαζι με τα μικρα που θα βγαλουν θα χρειαστω 250 γρ. μεχρι το τελος της πτεροροιας.)

17. carina81gr

carina81gr PB New Member

ναι αλλα γιατι στο φορουμ λεει οτι πρεπει να δινουμε και καθαξινη κ καροφιλη και οχι μονο ενα απο τα δυο;

18. original9

original9 PB New Member

Φιλε vik1 απο το συγκεκριμενο προιον βαζω 1 γρ σε 1 λιτρο νερου 5 φορες τη βδομαδα κατα την περιοδο της πτεροροιας. Επισης ριχνω και λιγη καροφυλλη πανω στην αυγοτροφη που ετοιμαζω.

19. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Καλησπέρα σε όλες και όλους,
    επανέρχομαι στο θέμα της καροφύλλης όχι για την τιμή της αλλά για να ρωτήσω ξανά σχετικά με το πόσο καθαρό είναι το σκεύασμα της ornitalia δηλ. αν περιέχει καθαρή καροφύλλη.

20. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Είναι 10 % καροφύλλη.

Υ.Γ Είναι ΛΑΘΟΣ μου αυτό εκ παραδρομής.10 % είναι η Β. καροτίνη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...