Καρινιασμα με επιστροφη απο τον αδη

Συζήτηση με θέμα Καρινιασμα με επιστροφη απο τον αδη, που ξεκίνησε από ορεστης, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 26 Μαρ 2008.

1. ορεστης

ορεστης PB New Member

Αναφερω την προσπαθεια μου σε ενα προβλημα ασθενειας που ειχα απο 15ημερου με δυο καρδρινες μια θυληκια εκροφης και μια μεταλλαγμενη αρσενικια που φουσκωσανε και πηγενανε απτο κακο στο..Αφου τις πηρα μεσα στο σπιτι διπλα στο καλοριφερ εδωσα αρχικα ΤΥΦΛΑ ΕΣΒ30 για μια μερα -αν και δεν ειχα δει διαρροια- αλλα τα εριξε παρα πολυ (στο αμην) τοσο που το βραδυ που γυρισα σπιτι ειπα οτι η θυληκια ειδικα δεν την βγαζει.
    Της εριξα στον πατο κοντα της ενα σκουληκι πινκις που το εφαγε μετα απο πολλα ξυπνηματα που της εκανα και αφου της εριξα μερικα αλλα την αφησα με το φως ανοιχτο (μεσα μου της ειπα αντιο και οχι καληνυχτα).Το πρωι ζουσε σε κακη κατασταση αλλα ελειπαν τα σκουλικακια.Επειδη ειχε καρινιασει σε εξανλητικο βαθμο ηταν σαν ξυραφι το στηθος και πουπουλο στο χερι-τις εριξα ζωντανα μιλγουορμς(τους εδινα και τα τρωγανε απο καιρο πριν),που τα φαγανε οταν γυρισα αλλα καθολου φαγωμενα σπορια.Συνεχισα για λιγες μερες με σκουλικι μονο χωρις να βλεπω βελτιωση στα πουλια (αλλα ηταν ζωντανα τουλαχιστον)και σιγα σιγα εβαλα λιγο μειγμα απο νιζερ ,σπασμενη βρωμη,ψιλο καναβουρι,και ψυχα ηλιοσπορου που εβλεπα φαγωμενα λιγα σπορια νιζερ κυριως καθε μερα.Αυτοσχεδιαζοντας προσεθεσα στα ζωντανα σκουληκια αυγοτροφη δικης επινοησης (με ανθος ορυζης γιωτη), σπορους κια+ καμελινας+ αγκαθι μαριας+ φαγοπυρο+εχινακεα και σουσαμι(παρα πολυ καλο αποδειχτηκε και το τρωγανε) . Νερο στο πατωμα με βιταμινες στο φουλ .Ειχα αρχισει να κουραζομαι ολες τις μερες αυτες με την προσπαθεια αλλα και με την φτωχη βελτιωση των πουλιων.Εφυγα το διημερο με βαρια καρδια αφηνοντας τα φουσκωμενα αλλα καπως καλυτερα στο πατο του κλουβιου με αφθονα ζωντανα σκουληκια μουσκεμενους σπορους 2 ημερων, τα δυο μειγματα σπορων (ο πατος γεμισε μικρα κουπακια) και νερο που ειχε σταγονες μηλοξυδου δικης μου παραγωγης με μια σταγονα ιωδιου μεσα του .Σημερα που γυρισα τα βλεπω για πρωτη φορα να κοιμουνται πανω στα ξυλακια και σπαθατα που με το φως τιτιβιζανε χαρουμενα ...ΟΥΦ...
    Να ομολογησω την αμαρτια μου???
    Την προσπαθεια 15 ημερων την εκανα για δυο κυριως λογους
    1. ειχα επιτακτικο προβλημα θυληκων καρδερινων (αχ ρε σταυρο... ουτε την αγγελια ρε συ...) και
    2. ασθενουσε και ενα μεταλλαγμενο
    Ηταν ασυνηθιστη με ολα αυτα και κυριως με τη αποκλειστικη επιβιωση τις δυσκολες μερες δυο πουλιων με ζωντανο σκουλικι ;;(ως εξαιρεση μεν σε μια φαινομενικα χαμενη υποθεση)

ΦΙΛΙΚΑ

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα γιατι τα καταφερες

3. Λέλος

Λέλος Banned

Πρόσεχε φιλαράκι γιατί γαρδέλι που αρρώστησε θα ξαναρρωστήσει, αυτό λέει η εμπειρία μου ! Πάντως μπράβο σου για την θεραπεία, αλλά πάνω από όλα για την προσπάθεια

4. Katerina

Katerina PB Member

Μπραβο σου που εσωσες τις καρδερινες!

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπραβο που προσπαθησες!

6. ορεστης

ορεστης PB New Member

Ευχαριστω τα παιδια αν και η αναφορα στο θεμα εγινε για να ειναι καταγραμενη μια αποψη μιας πολυημερης και πετυχημενης προσπαθειας τετοιας βαρυτητας και μονο . Δεν θα συμφωνησω καθολου με την αποψη οτι.. <καρδερινα που αρρωστησε θα ξανααρωστηση...> γιατι αναφερθηκα σε μεγαλα πουλια που ειναι δυνατοτερα.Δεν ξερω εαν αυτο που λες το πιστευουν και αλλοι και καλο ειναι να πουν τις εμπειριες τους αν εχουνΤο ερρωτημα για μενα ειναι αν προλαβουν την αναπαραγωγικη περιοδο η οχ. Αλλα υπαρχει αρκετος χρονος νομιζω μεχρι το καλοκαιρι και βλεπουμε
    Φιλικα

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

συνηθως φιλε ορεστη αργα η γρηγορα οι καρδερινες οι αρρωστες εινα ινεκρες,αυτος ειναι ο κανονας που εχει παντα εξαιρεσεις

8. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Ορέστη για κανένα μα για κανένα λόγο δεν αφήνουμε ένα ζωντανό πλασματάκι να πεθάνει.Στο λέω αυτό γιατί ανέφερες ότι έχεις πρόβλημα με τις θηλυκιές.Είτε έχουμε 100 πουλιά θηλυκά είτε 1 την ίδια προσπάθεια πρέπει να κάνουμε για όλα.Μπράβο σου που προσπάθησες και μπράβο που καταγράφεις τί έκανες για να μαθαίνουμε και εμείς.Η γνώμη μου είναι ότι για αυτήν την αναπαραγωγική περίοδο μην χρησιμοποιείσεις τα συγκεκριμένα πουλιά.Ας μείνει μία χρονιά φτωχή παρά πάμπτωχη.Δυνάμωσε τα πουλάκια σου δες πως θα πάνε με τον καιρό και του χρόνου με υγιή πουλιά κάνεις την προσπάθεια σου.
    Όπως ξέρετε η καρδερίνα περισοιχίζεται από μύθους.Ένας τέτοιος μύθος νομίζω ότι είναι και αυτός που λέει ότι μικρό που πάσχει την πρώτη χρονιά θα χαθεί.Δεν το κρύβω ότι το πίστευα και εγώ.Όμως την απάντηση σε αυτόν το μύθο την έδωσες μόνος σου.Αν το πουλί δεν αφαιθεί στην μοίρα του επειδή αρρώστησε αλλά με προσπάθεια και υπομονή γίνει καλά τότε κανένα πουλί δεν χάνεται.Με παρατήρηση σωστή διαχείρηση και με σωστή διατροφή δεν χάνεται τίποτα.

9. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Έκανες το καλύτερο που μπορούσες. Μπράβο.Ίσως ,ειδικά για τις καρδερίνες ,να μην έχεις ακόμη τελειώσει. Ο Λέλος έχει δίκιο .Πολύ πιθανό να έχεις και δεύτερο ...γύρο .

10. skytiger

skytiger PB New Member

για την τοση μεγαλη προσπαθεια σου ορεστη να σωσεις τις καρδερινες σου!

11. Λέλος

Λέλος Banned

Φίλε δεν είπα τίποτε κακό, η εμπειρία η δική μου έτσι λέει, δεν είπα πως θα πεθάνουν , είπα πως μπορεί να ξαναρρωστήσουν και αν συμβεί να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος , όσον αφορά το φετινό τους ζευγάρωμα ούτε 0,000000000000000001% να στοιχηματίσεις αν ήταν όπως τα περιέγραψες τα γεγονότα. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά

12. Καλησπέρα σε όλους.
    Ορέστη συγχαρητήρια κατ 'αρχήν για την προσπάθειά σου να σώσεις τα πουλιά & μπράβο σου που είχες & αίσιο τέλος.
    Παιδιά, αν κάποια καρδερίνα αρρωστήσει αυτό που εμείς θεωρούμε ως "αποθεραπεία"-αν την πιάσει η φαρμακευτική αγωγή-
    δεν ισχύει στην πραγματικότητα.
    Δηλαδή αν κάποιο πουλί "ανακάμψει" φαινομενικά δεν σημαίνει ότι έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο.
    Εμείς επαναπαβόμαστε με αυτό το αποτέλεσμα, με συνέπεια το πουλί να υποτροπιάσει.
    Το σημαντικότερο είναι η αποκατάσταση της εντερικής χλωρίδας, η οποία πολλές φορές δεν διαταράσσεται απλά αλλά καταστρέφεται.
    Διαδικασία που μπορεί να κρατήσει εβδομάδες.
    Αν αυτό δεν συμβεί σίγουρα θα ξαναναπτυχθούν άμεσα παθογόνοι οργανισμοί.
    Πολλοί εξ αυτών έχουνε συγκεκριμένο "κύκλο"(δεν θυμάμαι τον ιατρικό όρο) ζωής χρειάζονται & επαναληπτικές θεραπείες.
    Για το άν έχασε την αναπαραγωγική χρονιά το πουλί αυτό, θα αναφέρω κάτι παράδοξο που μου έτυχε φέτος.
    Πριν 15 μέρες μία θηλυκιά καρδερίνα μου "στηνώτανε" αλλά ο αρσενικός της σφύριζε ανέμελα.
    Θεωρητικά πυρωμένος φουλ, έχτιζε -καλύτερα "ανακάτευε"- μαζί της τη φωλιά.
    Αφου είδα ότι συνέχισε να είναι αδιάφορος, έριξα στο κλουβί τον Αλέξανδρο, έναν ελεύθερο αρσενικό πυρωμένο.
    Επειδή όμως το χειμώνα ταλαιπωρήθηκε μήνες από τις αντιβιώσεις & κατ' εμέ είναι ακόμα σε φάση αποθεραπείας
    τον υπολόγιζα για αργότερα "αν" θα μπει με καμιά κανάρα.
    Μόλις μπήκε στο κλουβί σε κανά 5λεπτο την είχε ζευγαρώσει 3 φορές!
    Δεν είναι ασφαλώς ο κανόνας, καμιά φορά χρειάζεται & ρίσκο...
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ισίδωρο για το θέμα των "μύθων".
    Οι παλιοί καρδερινάδες, την άγνοιά τους σε αρκετά θέματα την μυθοποιούσαν με διάφορες "ιστορίες".
    Ειδικά στα θέματα τα ασθενειών & μορφολογικών χαρακτηριστικών, οι εξηγήσεις είναι πολύ πιο απλές από αυτές που λεγόντουσαν(& λέγονται) σε κάποιες περιοχές.

13. Smokie

Smokie PB Member

Ορέστη συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου αλλά και για το αίσιο τέλος

14. ορεστης

ορεστης PB New Member

Σημερα ο μεταλλαγμενος αρσενικος γυρισε στην συμβια του που τον περιμενε σαν ...πηνελοπη, μετα απο τη προσαρμογη του σ ενα απομερο μπαλκονι οπου αρχισε και να σιγοτραγουδα Η θυληκια ειναι σε προγραμμα ενδυναμωσης γιατι ειναι αδυνατη αλλα ζωντανη.Πιθανα μολις ζεστανει ο καιρος να βγει και αυτη εξω (σε μεγαλη κλουβα για να πεταει)στο μπαλκονι γιατι την εχω σε μικρο κλουβακι μεσα στο σπιτι και μολις την βγαζω εξω τσουπ.. φουσκωνει, ακομη και το μεσημερι, μαλλον γιατι ειναι αδυνατη ακομη ...Θα δουμε την εξεληξη της.
    Φιλικα

15. Ορέστη, καλησπέρα.
    Πέρα από την εξωτερική της όψη, τα έντερα τα έχεις ελέγξει;

16. ορεστης

ορεστης PB New Member

Χαρη φυσικα ,αν και δεν ειναι πρισμενη η κοιλια της ειναι μελανιασμενα και σημερα ειναι η τριτη μερα που της δινω Εσβ30 -χωρις να δω σημαντικη βελτιωση-γιατι η κουτσουλια της ειχε γινει νερουλη και πηρε χρωμα σκουριας(κοκκ...).Δυστυχως επειδη δεν τρωει απο τους κοινους σπορους σχεδον καθολου τις εδινα καθε μερα αυγοτροφη με βλαστομενους σπορους αλλα και αλλους σπορους που της δοκιμαζω αυτοσχεδιαζοντας (να φανταστεις μεχρι σπορους μουσταρδας δοκιμασα) αλλα αυτη εχει κολησει στο νιζερ κυριως.Κολησα για τα καλα 1 .ετσι για το γαμμωτο 2.την χρειαζομαι και3.για το δογμα <πουλι που αρρωστησε.. πεθαινει>να την φτιαξω αφου ειδε το χαρο με τα ματια της...Ειδωμεν...
    Φιλικα

17. Isidoros

Isidoros PB New Member

Ορέστη πρόσεξε αν η κουτσουλιά της έχει πάρει το χρώμα της σκουριάς επειδή είναι αναμεμυγμένει με αίμα.Τότε η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή.

18. ορεστης

ορεστης PB New Member

ισι σου απαντω μετα μερες και θα καταλαβεις γιατι.Εκανα ενα λαθος στην μικρη με το να προσπαθησω να την γκαζωσω =δυναμωσω γιατι ηταν σκετη... μπιαφρα δηλαδη,δινοντας την πλουσια αυγοτροφη με βλαστωμενους σπορους καθημερινα, με αποτελεσμα να αρχισει η νερουλη σκουριασμενη διαρροια.(και ξανα μπαλονι το πουλι). Για το πεισμα και μονο (αλλα και για αποκτηση εμπειριων μαι και το πουλι φαινοτανε χαμενο) δεν το παρατησα αλλα το πηγα σενα κτη η πτη-νιατρο που τρομαξε.Διαγνωση=πολυ πρισμενο συκωτι αλλα οχι και τα εντερα και καρινα σκετη μπιαφρα.
    ΚΑΝΟΝΑΣ 1ος .ΟΤΑΝ ΠΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ..ΗΠΑΡ.. ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΖΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ,τις τροφες και μπορει να το γυρισει σε διαροια. Στοπ αυστηρο στο εσβ30 και ολα τα φαρμακα που δοκιμασα...
    ΚΑΝΟΝΑΣ 2ος το συκωτι πριζεται απο την πολυφαρμακια που τα δινουμαι.
    Πως το κρατας ομως στη ζωη?Στην κατασταση που ηταν (καταλαβαινεις πολυ καλα) μονο ενας δρομος υπηρχε .Της αναγκαστικης σιτισης απο μενα με νερωμενο μελι και με μελατο αυγο που το δινα με το καλαμακι μεσα στο στομα του.Κοποοος αλλα και πεισμα για να τη βγαλει την βραδια.
    ΚΑΝΟΝΑΣ 3.Δωστε πλουσια υγρη βιταμινη πολυ-Β στο στομα συμπυκνωμενη και αδιαλυτη για πολλες μερες ωστε να παρει μπρος το συκωτι.(αληθεια πως χορηγουμεΜΙΑ σταγονα στο στομα του πουλιου και να την πιει?).
    ομως το πρωι το βρηκε ζωντανο στον πατο. Αναγκαστκο ταισμα για δυο μερες (παρασκ-σαββ-κυριακο), ποτηστρα με αραιο νερομελο και ηλεκτρολυτες και τα σκουλικακια 5-6 τουλαχιστον καθε μερα.Γαι να μην σας κουραζω σημερα ηταν ολη μερα εξω στον ηλιο- καραμελωμενο απο τα ζουμια του νερομελου- αλλα στα κλαδακια του κλουβιου κουτσουλια κανονικη τρωει σπορια απο ενα μειγμα αυτοσχεδιο δικο μου και μου δινει για πρωτη φορα μια πρωτη νοτα αισιοδοξιας.Σε κανα δυο μερες θα το πλυνω να ξεβρωμησει για να μπει στην μεγαλη κλουβα το σαββ/κυριακο (πρωτα ο θεος) ,και γιατι οχι για αναπαραωγη(το 2ο πεισμα μου) αργοτερα,
    ,

19. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Ορέστη μπράβο σου που δεν αφησες το πουλί στην μοίρα του αλλά από πείσμα και μόνο το έσωσες.όμως μας έδωσες και ένα καλό μάθημα.Ότι κανένας μα κανένας από εμάς που είμαστε χομπύστες δεν είναι ειδικός.Η γνώμη μου είναι ότι καλό θα ήταν να την κρατήσεις λίγο καιρό ακόμα μόνη της και να την παρατηρείς συνέχεια.Καταγραφή των συμπτωμάτων αναλυτικότατα και καταγραφεί της φαρμακευτικής αγωγής.

20. ορεστης

ορεστης PB New Member

Αφησα να περασει αρκετος καιρος(μηνες) ωστε να παρακολουθησω την πορεια των πουλιων για να βγουνε ασφαλη συμπερασματα.Και τα δυο πουλια ειναι ακμεα και φυσιολογικα μεχρι σημερα .Μαλιστα η θυληκια <βαλκανικα> επαιζε με το νημα στην κλουβα πτησης αλλα δεν την αφησα να κανει φωλια εγω.Ο μεταλλαγμενος ειναι σε ζευγαρι με μια <βαλκανικα> η οποια ομως δεν προχωρησε περα απο το νημα ,παροτι ο ιδιος ειναι σε καλη κατασταση και κελαιδαει κανονικα.
    Κλεινοντας το θεμα το συμπερασμαμα μου.
    Κανενα πουλι δεν ειναι καταδικασμενο μετα απο επιτυχη αναρρωση μιας αρρωστιας εστω και οταν εχει καρινιασει.Το θεμα ειναι αν εμεις εχουμε την διαθεση να το παλεψουμε η θα ...<παμε γι αλλα> Η υπομονη και επιμονη ειναι απαραιτητη
    Φιλικα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...