Παρουσίαση Καρδερινοκαναρο

Συζήτηση με θέμα Καρδερινοκαναρο, που ξεκίνησε από Serafim, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 26 Αυγ 2016.

xaxo4
Best Answer xaxo4, 6 Οκτ 2016
καλημέρα σε όλους..μπορώ να πω πως το μικρό μου καρδερινοκάναρο έχει γίνει αδυναμία μου..!μου αρέσει που κρεμιέται ανάποδα στις ξύλινες πατήθρες! αυτό... Ολόκληρο το Post
  1. Serafim

Serafim PB New Member

Αυτό είναι το καρδερινοκαναρο που ήρθε ταλαιπωριμενο στο μπαλκόνι μου. Το έπιασα εύκολα. Πεινουσε και διψουσε πολύ. Πρέπει να είναι μικρό σε ηλικία και δεν ξέρω ακόμα αν είναι αρσενικό ή θηλυκό. Εάν κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μου πει τι είναι θα ήταν πολύ καλό. Πάντως ότι και να είναι είναι πλέον μέλος της οικογένειας. Έτσι κι αλλιώς αυτό μας διάλεξε.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #353244 by xaxo4, 6 Οκτ 2016
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Εκείνο... σας υιοθέτησε!!! Μπράβο σας για την όμορφη πράξη σας! Είναι κουκλί!!

*Συγχαρητήρια για την επιλογή των πατηθρών! Την μία από τις 2 μπορείς να την βάλεις λίγο πιο ψηλά! ;)

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο Σεραφείμ, πολλά μπράβο γι' αυτό
    Να σας ζήσει !!!

5. George Kouth

George Kouth PB Member

Κουκλάκι και αυτό να σου ζήσει!

6. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

Σεραφείμ εμενα πιο πολύ μου φαίνεται για θυλικο αλλα δεν είμαι σίγουρος.Και μάλλον πρόκειται για παλιό πουλί λόγο ποδιών και το μέγεθος των νυχιών.
    Μόλις περάσει πτεροροια θα σιγουρευτεις τι είναι!

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Και διάλεξε πολύ καλά...
    Μπράβο σας.

8. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Μπραβο που το πηρες το μικρουλι.
    Ισως καποιος να το παρατησε λογο του οτι ειναι θηλυκο ή δεν ξερουμε το φυλο?

Οπως και να εχει του εδωσες ενα ομορφο σπιτικο.

Να το χαιρεσαι :)

9. xaxo4

xaxo4 PB New Member

καλησπέρα..το ίδιο συνέβη και σε μένα πριν 2 βδομάδες..ένα πεινασμένο καρδερινοκάναρο μικρό στην κυριολεξία κάθισε πάνω στην κλούβα με τα καναρίνια μου που την έχω στην αυλή, προστατευμένη φυσικά.το έπιασα πανεύκολα.τώρα κάνει παρέα με τα άλλα καναρινάκια μέσα στην κλούβα.συνήλθε και όπως μου είπε ένας φίλος που ξέρει είναι σίγουρα θηλυκό και προφανώς δεν χρειαζόταν σε αυτόν που το έβγαλέ..είναι πάντως κούκλα και ζωηρή! κρίμα για τα πουλάκια αυτα που σύνηθως από ότι καταλαβαίνω πεθαίνουν.Ας χαιρόμαστε λοιπον τα όμορφα θηλυκά καρδερινοκαναρα μας! και το δικό μου είναι σαν αυτό στην φώτο του serafim.

10. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Και η καραντίνα;
    https://petbirds.gr/articles/Καραντίνα-στα-πουλιά.187/
    Να το χαίρεσαι!!

11. xaxo4

xaxo4 PB New Member

ωχ το ξέχασα τελείως..μεγάλο λάθος..πως δεν το σκέφτηκα..τώρα είναι αργά?δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό πάντως..

12. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Μετά από δύο βδομάδες ότι ήταν να γίνει, έγινε. Εύχομαι όλα να κυλήσουν καλά, αλλά η καραντίνα είναι ιδιαίτερα σημαντική και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να την αμελούμε.

13. xaxo4

xaxo4 PB New Member

ναι το ξέρω..ελπίζω όλα να πάνε καλα..ευχαριστω

14. stefanos88

stefanos88 PB New Member

Δυστυχώς και στεναχωρο αυτό που θα πω αλλά κάποιοι που βγάζουν καρδερινοκαναρα αυτή την εποχή αμολανε τα θηλυκά!
    Αφού πρώτα έχουν σιγουρευτεί ποια είναι αρσενικά ,περιμένοντας φυσικά να τα ακουσουν.

15. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αφού πήγε κι κάθισε στα πουλιά του ότι ήταν να γίνει έγινε. Ίσως να ταίστηκε και στο στόμα απο κάποιο αν όντας μικρό ζητιάνεψε φαγητό.

Αμαρτωλή ιστορία πάντως βρε παιδιά τα υβρίδια. :(

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Όλοι μας το ελπίζουμε! Αλλά όπως είπε ο Ανέστης απ την στιγμή που πλησίασε τα κλουβιά που έχεις τα καναρίνια σου, θα μπορούσε να μεταφέρει όποια ασθένεια είχε αμέσως! Εύχομαι να είναι όσο υγιέστατο φαίνεται και να σου ζήσει!! Και μπράβο σου που το έσωσες!! Μην παραξενευτείς αν αρχίσει και τραγουδάει... ;) Αν τελικά όντως είναι θηλυκό, να ξέρεις πως μπορούν να γίνουν άψογες παραμάνες! Δεν είναι όσο "άχρηστο" το θεώρεισαι κάποιος.....

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο βρε παιδιά για το ήθος σας και την καλή ψυχή σας!

18. xaxo4

xaxo4 PB New Member

Ψήφοι: 2
    καλημέρα σε όλους..μπορώ να πω πως το μικρό μου καρδερινοκάναρο έχει γίνει αδυναμία μου..!μου αρέσει που κρεμιέται ανάποδα στις ξύλινες πατήθρες! αυτό το κληρονόμησε από τις καρδερίνες υποθέτω..σωστά? να πω την αλήθεια ένας λόγος που δεν θα ασχοληθώ με τον υβριδισμό είναι η τύχη των θηλυκών μικρών..οποτε καναρίνια και πάλι καναρίνια!

xaxo4, 6 Οκτ 2016
    Best Answer

Μοιραστείτε

Φόρτωση...