Καρδερινοκάναρα 2007

Συζήτηση με θέμα Καρδερινοκάναρα 2007, που ξεκίνησε από niktaoys, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 24 Απρ 2007.

1. niktaoys

niktaoys PB New Member

Τα πρώτα καρδερινοκάναρα φαίνονται να μεγαλώνουν αισίως μετά από αρκετά προβλήματα όπως μεταφορά σε άλλο ζευγάρι (παραμάνα), τάισμα με το χέρι, αλλαγή υλικού φωλιάς για λόγους καθαριότητας, πέρασμα δαχτυλιδιών, κ.α.

Συνημμένα Αρχεία:

2. evanthos

evanthos PB New Member

Άντε με το καλό και στα επόμενα Νίκο...

Τι μέθοδο εφαρμόζεις?
    Εγώ έχω σαν πλάνο να βάλω για πρώτη γέννα δυο καναρες να ζευγαρώσουν με κάναρο και για 2η γέννα να τις βάλω μέσα με τις καρδερίνες ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα έχουν πυρώσει τα γαρδέλια και οι κανάρες να είναι έτοιμες και πρόθυμες.

3. niktaoys

niktaoys PB New Member

Βαγγέλη τα έχω από νωρίς δίπλα δίπλα και οι κανάρες μου πυρώνουν από τα αρσενικά καναρίνια που ακούγονται από τις κλούβες του πατέρα μου.
    Τώρα οι καρδερίνες πυρώνουν με βιταμίνη Ε αλλά και με κάποιες θηλυκές καρδερίνες που βλέπουν. Νήμα έχω από νωρίς στις κανάρες για να παίζουν και να βλέπουν οι καρδερίνες ακόμα κι αν δε κάνουν ακόμα φωλίες! ;)
    Εγώ κρατώ το ζευγάρι μαζί όλη την περίοδο εκτός ειδικών περιπτώσεων!

4. paoki72

paoki72 PB New Member

NIKO ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ.ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ).ΝΙΚΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ.

5. niktaoys

niktaoys PB New Member

Ευχαριστώ Δημήτρη! Το ελπίζω κι εγώ, φυσικά μετά από ανάλογα ακούσματα και εκπαίδευση φίλε! ;)

6. dimitris

dimitris PB New Member

Ενας σωστος εκτροφεας η ενας σωστος ανθρωπος που εχει την τρελα με αυτο που κανει δεν ζηλευει αλλα προσπαθει να δημιουργησει ενα σωστο και υγιες εκτροφειο.
    Παντα σε ολα τα πραγματα θα υπαρχει καποιος καλυτερος ,ο σκοπος ειναι να προσπαθεις να τον φτασεις χωρις ζηλια αλλα με ανταγωνισμο, για αυτο ειναι και ο θεσμος τον εκθεσεων.
    μπραβο νικο καλη συνεχεια και πολλα ,καλα πουλια.

7. niktaoys

niktaoys PB New Member

Μεγαλώνουμε σιγά σιγά! Σε λίγο θα δείξουμε και χρωματάκι... ;)

8. paoki72

paoki72 PB New Member

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ

9. dimok

dimok PB New Member

Να σου ζησουν Νικο!

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Nικο μου εδω ισχυει η παροιμια που λενε: Ασχημο στην κουνια,Ομορφο στη ρουγα!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑΤΑ!

11. niktaoys

niktaoys PB New Member

Ευχαριστώ Georgina μου, τα κελαϊδηματα τα δουλεύω ήδη, όσο για το χρώμα - ομορφιά θα δεις περισσότερα εν καιρό! ;)

12. muthos

muthos PB New Member

Να σου ζησουν φιλε Νικο!Εδω παει η παρημια το καλο πραγμα αργει να γεινει!:)

13. niktaoys

niktaoys PB New Member

Έτσι είναι φίλε μου! Όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με αναπαραγωγή πρέπει να εξασκήσει πάρα πολύ την υπομονή του. Σε επίπεδο πρωταθλητισμού!

14. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 PB New Member

Τις εικονες μπορειτε να τις δειτε?? σε μενα δεν εμφανιζονται παντως..

μπραβο ρε Νικο παντως..

(περιμενω το δικο μου το καλοκαιρι ε )

15. niktaoys

niktaoys PB New Member

Τι εννοείς δεν ενφανίζονται? Αυτές που είναι μεγαλούτσικες (όπως οι δικές μου) είναι λινκ από άλλο χώρο και τις διαβάζει από εκεί. Οι μικρές είναι ανεβασμένες εδώ σαν συννημένες και πρέπει να κάνεις κλικ για να ανοίξει σε μεγάλο για την δεις καλά! Ελπίζω αυτό να εννοείς και να βοήθησα φίλε μου.

16. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 PB New Member

οχι ρε νικο δεν εννοουσα αυτο.. απλα εμφανιζοταν ενα χ.. πατουσα εμφανιση κ δεν εκανε τπτ.. παραδοξως τις βλεπω σημερα.. Να σου ζησουν ρε φιλε!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...