Καρδερινες και καναρινια στον ιδιο χωρο

Συζήτηση με θέμα Καρδερινες και καναρινια στον ιδιο χωρο, που ξεκίνησε από GALEKOS, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 4 Αυγ 2008.

1. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

καλησπερα
    θελω να ρωτησω αν κανει να εχουμε στον ιδιο χωρο( μπαλκονι) καρδερινες και καναρινια
    ευχαριστω

2. nikosk

nikosk PB New Member

Δεν βλέπω το λόγο που να το απαγορεύει πέραν του να έχεις καναρίνια φωνής και δεν θέλεις να πάρουν φωνές ή ιατρικούς του στυλ να φοβάσαι μην κολάει το ένα είδος το άλλο.

3. Mikrosektrofeas

Mikrosektrofeas PB New Member

Αν θες τα βαζεις μαζι αλλα θα πρεπει να τα παρατηρεις αν θα μαλωνουν γιατι οι καρδερινες ειναι αγρια πουλια και μπορει λεω μπορει να εχει προβλημα με τα καναρινια.Αν παλι δεν μαλωνουν μπορεις να τα αφησεις μαζι γιατι οπως ειπε και ο φιλος μας παραπανω μπορουν τα καναρινια να παρουν φωνες καρδερινας και το αντιστιχο.

4. Mikrosektrofeas

Mikrosektrofeas PB New Member

ααα συγγνωμη μπερδευτηκα νομιζα οτι θες να βαλεις στο ιδιο κλουβι καρδερινα με καναρινια.

5. prokroustis

prokroustis PB New Member

δεν υπαρχει κανενα προβλημα...κ αν εχεις καναρινια φωνης (οπως εγω) το πολυ-πολυ να παρουν καποιες φωνες απο τις καρδερινες...το οποιο ειναι αρκετα καλο...

6. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

η και το αντιθετο αν οι καρδερινες ειναι μικρες

7. Τα δικά μου είναι δίπλα-δίπλα και μόλις κελαηδήσει η καρδερίνα αρχίζει και το καναρίνι το τραγούδι μέχρι να τη "σκεπάσει". Είναι καλό ντουέτο.
    Στο ίδιο κλουβί που τα είχα δέκα μέρες μάλωναν τακτικά για το χώρο και το φαί, η καρδερίνα ήταν συνέχεια ανήσυχη και από κελάηδισμα τίποτα και τα δύο.
    Όπως έχω διαβάσει εδώ στο PB τα πουλιά αυτά είναι από τη φύση τους μοναχικά και ανταγωνιστικά. Πιστεύω πως πρέπει να τα βάλεις όσο πιο μακρυά μπορείς, στην αρχή τουλάχιστον και αν γίνεται να μη βλέπονται ώστε να μη τρομάξουν και να γνωριστούν ήσυχα.
    Καλή επιτυχία.

8. prokroustis

η καρδερινα ειναι απο την φυση της ανταγωνιστικο πουλι...στο ιδιο κλουβι ακομα και με αλλες καρδερινες μαλωνει για την τροφη ακομα κ για το σημειο που 9α κα9ισει...οπως ειπες τα εχεις διπλα-διπλα τα κλουβια ,καλο 9α ηταν να εβαζες ενα χαρτονι αναμεσα απο τα κλουβια για να μην βλεποντε

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να βαζεις καρδερινες με καναρινια γιατι λεει τα καναρινια προσπαθουν να ξεπερασουν τις καρδερινες στο κελαηδημα οι οποιες ειναι καλυτερες και σκανε!αυτο μου το πε ενας θειος μου ο οποιος ειχε καναρια σε μεγαλη κλουβα για πολλα χρονια!ισχυει?

10. prokroustis

δεν ισχευει κατι τετιο...οι γαλιαντρες "σκανε" τα καναρινια...αλλιως ποιος ο λογως να βγαζαμε καρδερινοκαναρα...τα καναρινια εχουν πιο πολυ φωνη υπεροχης κ οι καρδερινες καλεσματος...

11. larys

larys PB Member

Έχει σκάση καναρίνι αλλά με αντίπαλο,μέσα σε εισαγωγεικά το αντίπαλος ,με αηδόνι.
    Το αηδόνι τραβάει πολύ περισσότερο την φωνή του.
    Το καναρίνι προσπαθεί να φτάση την φωνή του αηδονιού και έτσι από το πολύ χώρη,λένε,ότι σκάει.

Με τις καρδερίνες δίπλα από τα καναρίνια φίλε μου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Έτσι νομίζω.
    Εκτός και αν θέλεις τα καναρίνια σου αν είναι μικρά να έχουν συνγκεκριμένο καλάηδημα όταν μεγαλώσουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...