Καρδερινα που σπαει τα αβγα

Συζήτηση με θέμα Καρδερινα που σπαει τα αβγα, που ξεκίνησε από georgecivic, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 3 Ιαν 2009.

1. georgecivic

georgecivic PB New Member

:confused:καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.H E L P Αυτο που θα σας αναφερω μου τυχαινει για πρωτη φορα και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω .ζευγαρωσα την ανοιξη που μας περασε την καρδερινα μου με την καναρα ολα πηγαν καλα ωσπου η καναρα εκανε το πρωτο αβγο ως προς εκπληξη μου ειδα πως η καρδερινα ανεβηκε στην φωλια και εσπασε το αβγο τρωγοντα το εσωτερικο του αβγου το ιδιο συνεχιστηκε και με τα επομενα αβγα μην μπορωντας να βω μια λυση.τι μου προτεινεται?γιατι η εποχη ζευγαρωματος πλησιαζει.:confused:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος απο την στιγμή που θα γεννηθεί
    το πρώτο αυγό, ο καρδερίνος σου να παραμένει στο κλουβί.
    Μπορείς να τον απομακρύνεις άφοβα.Ολα τα αυγά που θα
    ακολουθήσουν θα έχουν σπόρο και αφού εκκολαφθούν θα
    τα μεγαλώσει η κανάρα.
    Ολα αυτά με την προυπόθεση βέβαια οτι έχουν υπάρξει επανειλημμένως επαφές του ζευγαριού πρίν την άφιξη του
    πρώτου αυγού.(όπως συνήθως συμβαίνει).

3. Αν εισαι σιγουρος οτι βατευει ο καρδερινος σου μολις δεις την θηλυκια να περνει θεση για να κανει αυγο (απο την προηγουμενη δηλ.) βγαλτον απο το κλουβι , δεν εχει νοημα να ρισκαρεις , μια χαρα θα στα βγαλει η καναρα μονη της και δινε στον ''δραστη'' λιγο αυγουλακι που και που να του φευγει η ορεξη (στην πραξη του χορηγεις ασβεστιο), ασβεστιο στο νερο και σουπιοκοκκαλο.

4. Αρα ο κος Μακης γραφει πιο γρηγορα :p

5. georgecivic

georgecivic PB New Member

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας μα αυτα που μου μου μου γραψατε τα ειχα κανει εφαρμογη χωρις αποτελεσμα αφησα την καρδερινα να ζευγαρωσει και με το που την ειδα να βατευει αμεσως την εβγαλα και εβαλα χωρισμα αναμεσα τους η καναρα εκανε τεσσερα αβγα στην συνεχεια τα οποια δεν ειχαν σπορο.αυτο το εκανα με τρεις καναρες οπου μονο η μια απο τρια αβγα εβγαλε το ενα.εχω μπερδευτει.αλλα δεν με απασχολει τοσο αν εχουν σπορο τα αβγα αλλα γιατι τρωει συνεχεια τα αβγα η καρδερινα.

6. Α) Ελλειψη ασβεστιου-πρωτεινων β) επιθετικη συμπεριφορα (μπορει να οφειλεται στο πουλι , μπορει και στη διατροφη) γ) τυχαια μια φορα εσπασε καποιο αυγο, το δοκιμασε , του αρεσε και συνεχιζει...
    Διαλεγεις και παιρνεις (τα μετρα σου).

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Δεν είναι και ασυνήθιστο για καρδερίνα. Ακολούθα τις συμβουλές των προηγούμενων και όλα θα πάνε καλά. Το αρσενικό μην το βγάλεις μόλις βατέψει αλλά μόλις γεννηθεί το πρώτο αυγό. Πιθανόν να το έβγαλες πολύ νωρίς και να μην πρόλαβε να γονιμοποιήσει τη θηλυκιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...