Καρδερινακια - Τελος αναπαραγωγικης περιοδου

Συζήτηση με θέμα Καρδερινακια - Τελος αναπαραγωγικης περιοδου, που ξεκίνησε από jenia21, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 30 Ιουλ 2008.

1. jenia21

jenia21 PB New Member

Τελος το ζευγαρωμα για φετος με απολογισμο 8 καρδερινακια.Τα πουλια αρχισαν να πετουν τα φτερα τους τωρα. Εβγαλα τις φωλιες απο την κλουβα επιασα και καποια για να εχω τωρα μονο 6 ζευγαρια μεσα και αρχιζουμε να ετοιμαζομαστε για του χρονου τωρα.

2. karalioman

karalioman PB New Member

να σου ζήσουν. και του χρόνου να είμαστε καλά

3. RED

RED PB New Member

Να σου ζήσουν και να είναι καλά.

4. larys

larys PB Member

Άϊντε γερά jenia21,και του χρόνου με νέες επιτυχίες:)

5. Smokie

Smokie PB Member

Να τα χαίρεσαι φίλε μου , αν μπορέσεις βάλε καμιά φωτογραφία τους να τα δούμε τα μικρά :)

6. Kostas21

Kostas21 PB Member

Να σου ζησουν!

7. harris70

harris70 PB New Member

Να σου ζήσουν

8. jenia21

jenia21 PB New Member

Παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια σας ευχομαι τα καλυτερα για τα δικα σας.Φωτο εχει στις εικονες μου.

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Να σου ζήσουν, και του χρόνου ακόμη καλύτερα σου εύχομαι να πας. Τα μικρά από πόσα ζευγάρια συνολικά τα πήρες; Είδα ότι έχεις φωλιές και σε μεγάλη εξωτερική κλούβα αλλά και σε ζευγαρώστρες. Που είχες καλύτερα αποτελέσματα; Στην κλούβα είχες πολλά πουλιά μαζί και τα ζευγάρια τις καρδερίνες ή την περίοδο της αναπαραγωγής είχες μόνο καρδερίνες; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά από φέτος ξεκίνησα κι εγώ με τις καρδερίνες και κάθε πληροφορία πιστεύω θα ήταν χρήσιμη τόσο σε μένα αλλά και σε άλλους στο forum.

10. jenia21

jenia21 PB New Member

Φιλε Βασιλη τα μικρα τα πηρα απο 3 ζευγαρια ολα απο την κλουβα.Τα κλουβια που ειδες ειναι καναρια και επειδη τα μικρα απο 2 ζευγαρια στην κλουβα τα παρατησαν τα εβαλα σε παραμανες και πηρα τα 4 απο τα 8.Ειχα περιπου 50 πουλια μεσα διαφορα ολα αγριοπουλια ειχαν πολυ φασαρια μεσα και ισως για τον λογο αυτο να τα αφηναν οι μανες.Τωρα αφησα μεσα 6 ζευγαρια μονο καρδερινες τις δαχτυλιδωσα με χρωματιστα δαχτυλιδια για να ξερω και ποια ειναι πλεον τα ζευγαρια.Εχασα φετος για διαφορους λογους 10 μικρα απο 2 εως 4-5 ημερων.

11. aggel

aggel PB New Member

μπραβο σου να σου ζησει και να ειναι παντα καλα αντε και του χρονου να εχεις και πιο πολλες επιτυχιες!

12. ROVER

ROVER PB New Member

καλισπερα εχω μια ερωτιση τα δαχτιλιδια που εβαλες ειναι κλιστα η εμποριου και αν κσερει καπιος πως βαζουμε κλιστα δαχτιλιδια ,και που μπορουμε να τα βρουμε??

13. jenia21

jenia21 PB New Member

Στα μικρα ειναι κλειστα μου τα εδωσε ενας φιλος που ειναι μελος σε συλογο οπου μονο απο εκει μπορεις να βρεις τετοια δαχτυλιδια που ειναι μεταλλικα και με κωδικους.Υπαρχουν στο εμποριο κλειστου τυπου πλαστικα απο οτι ξερω και τα αλλα που κλεινουν τα οποια εβαλα στοθς γονεις.Τα κλειστα δαχτυλιδια μπαινουν οταν τα μικρα ειναι 4-5 ημερων.Καπου στο forum εχει και βιντεο που λεει πως γινεται αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ενοτητα.

14. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Για καρδερίνες είναι πολύ καλά αποτελέσματα. Ελπίζω τα αγριοπούλια σιγά σιγά να βρουν το δρόμο τους για το φυσικό τους περιβάλλον και σταδιακά να δουλέψεις με δικά σου πουλιά. Θα έχεις πολύ λιγότερες απώλειες και σίγουρα το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει ακόμη περισσότερο. Σίγουρα ο υπερβολικός πληθυσμός της κλούβας ήταν καθοριστικός για τις πολλές απώλειες. Με τα ζευγάρια που άφησες πιστεύω θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα του χρόνου.

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Κλειστού τύπου ,μόνον απο σύλλογο(πρέπει να εγγραφείς πρώτα).
    Για ατομική παραγγελία ,ίσως αν συνεννοηθείς με τους κάτωθι.
    http://www.avianid.co.uk
    A C Hughes - The Worlds Best Bird Rings
    Horst Stengel & Sohn GbR
    Για το πώς τα βάζουμε ,υπάρχει φωτό...

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...