Καρδερινάκια και πως να τα σώσουμε

Συζήτηση με θέμα Καρδερινάκια και πως να τα σώσουμε, που ξεκίνησε από Isidoros, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 21 Οκτ 2008.

1. Isidoros

Isidoros PB New Member

Γράφοντας αυτό το ποστ δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ από κανέναν φίλο του φόρουμ.Είναι καθαρά δικές μου ενέργειες και προσπάθειες που κάνω σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο για να ελαχιστοποιήσω στο ελάχιστο την θνησιμότητα των νεοσσών μου.
    Καταρχήν πριν κάθε αναπαραγωγική περίοδο και πριν ακόμα σμίξω τα ζευγάρια μου(μιλάω πάντα για καρδερίνες)ρωτάω τον εαυτό μου αν μπορώ να έχω κάποια νέα μέλη στο κοπάδι μου.Αν μπορώ δηλαδή να τα φροντίσω και να βοηθήσω τους γονείς να βγάλουν στο κλαρί τα μικρά τους.Για μένα αυτό είναι το Α και το Ω.Αν δεν μπορώ να διαθέσω τον απαιτούμενο χρόνο και να ασχοληθώ όπως πρέπει με τα ζευγάρια μου τότε δεν ζευγαρώνω.
    Πάμε όμως τώρα στην φάση που τα μικρά έχουν βγει από το αυγό.
    Τα μικρά χωρίζονται από τους γονείς στην ηλικία των 23-27 ημερών.Η ηλικία βέβαια αυτή παίζει ανάλογα τα πουλιά.Παρατηρώντας τα βλέπω ποια γίνονται νωρίτερα ανεξάρτητα και ποια όχι και ανάλογα τα χωρίζω.Επομένως το θέμα ημερών παίζει πάντα.Εξαλλου παίζει πάντα το ενδεχόμενο καποιοι πατεράδες να ορμούν στα μικρά τους γιατί τα θεωρούν παρίσακτους αφού αυτοί θέλουν να ξαναζευγαρώσουν.
    Τα νεαρά πουλιά τα τοποθετώ σε κλούβες ζευγαρώστρες ανά τετράδες και κατα ηλικία.Δηλαδή προσέχω να είναι πάνω κάτω ίδια ηλικίας και πάντα ζευγάρια.Δηλαδή δύο θηλυκά με δύο αρσενικά.(πάντα κατα προσέγγιση γιατί σε τέτοια ηλικία δεν ξεχωρίζονται απόλυτα).Προσέχω ακόμα κάποια πουλιά με ιδιαίτερα χαραχτηριστικά να τοποθετούνται μαζί.Τι επιτυγχάνω με αυτόν τον τρόπο.1ον.κοινωνικοποίειση.2ον.ύπαρξη ζευγαριών.
    Το βασικότερο όμως όλων είναι η τροφή τους.Στις πρώτες μέρες που είναι πλέον μόνα τους τους βάζω τροφή από κεχρί και νίζερ.Ειδικά τις πρώτες μέρες της ανεξάρτητης ζωής τους το νίζερ το τιμούν ιδιαίτερα.Σιγά σιγά τρώνε και το κεχρί.Δεν το βάζω το φαγητό τους στις ταίστρες αλλά σε ένα μπανάκι.Έτσι έχουν σχεδόν όλα ταυτόχρονη πρόσβαση και το ένα τραβάει το άλλο.Αν θα πάει στο φαγητό ένα από περιέργεια θα πάνε και τα άλλα.Τους βάζω ακόμα ανά ημέρα και λίγο ψωμάκι ψύχα ποτισμένη με λίγο βραστό γάλα.Τα βοηθάει στο να παχύνουν γρηγορότερα.Όσο παιρνάνε οι μέρες τους βάζω σιγά σιγά και άλλα σπόρια και φρούτα καθώς και αυγό.Παρατηρώ καθημερινά να τρώνε και να πίνουν όλα.Όσο μεγαλώνουν κάποια γίνονται λίγο νευρικά.Αυτά τα βάζω μόνα τους ή με κάποια κανάρα.Έτσι ηρεμούν και αυτά.Πάντα ανα τακτά χρονικά διαστήματα προσεχτικά τα πιάνω και τα κοιτάω για στομαχικά και καρίνιασμα.
    Αυτά κάνω εγώ σε γενικές γραμμές.Είναι καθαρά δικές μου προσπάθειες.Το σίγουρο όμως είναι ότι θέλει πολύ χρόνο και υπομονή.

2. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Για ποιο λογο η τροφη τις πρωτες μερες αποτελειται μονο απο δυο ειδη σπορων?Τι επιτυγχανεται ετσι..και τι αποφευγουμε?

3. 11panos04

11panos04 Banned

Ισιδωρε,το κεχρι δεν ειναι ο μικρος αυτος στρογγυλος σπορος που τρων τα παπαγαλακια;;;Πως το τρων κ οι καρδερινες;;;:confused:.Το ρωταω αυτο,γιατι ο μαγαζατορας που παιρνω τροφες,οταν του ζηταω παπαγαλοτροφη,μου το λεει ως κεχρι.

Φιλικα

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

https://petbirds.gr/threads/606/

5. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Stin Athina poles fores lene KEXRI kai enooune to KANAROSPORO.

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω γνωσεις δεν εχω για καρδερινες αλλα μου εκανε εντυπωση το ψωμι με το γαλα...:confused: Αφου ειναι τοσο ευαισθητα σε αυτο το σταδιο και τη στιγμη που δεν μεταβολιζουν τη λακτοζη επιτρεπεται το γαλα ακομη και σε αυτες τις μικρες ποσοτητες? Επισης το γαλα εκτος ψυγειου αλλοιωνεται σε ελαχιστο χρονο...

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το γάλα και η χορήγηση του στα πουλιά είναι ένα θέμα αφού τη λακτόζη δεν τη μεταβολίζουν όντως τα πουλιά…

Το γάλα πάνω σε ψωμί το χορηγούσαν παλιότερα όταν εμφανιζόταν διάρροια, φαντάζομαι ως μια μορφή προβιοτικού. Σήμερα δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου ότι υπάρχουν ένα σωρό συμπληρώματα (όχι απαραίτητα φάρμακα) τα οποία μπορούν να βοηθήσουν ακριβώς στην αντιμετώπιση κάποιου προβλήματος.

8. jay

jay PB New Member

Εχω ακουσει οτι το γαλα ειναι οτι χειροτερο μπορεις να δοσεις σε ενα πτηνο. Τα πεπτικα τους οργανα δεν ειναι σχεδιασμενα γιαυτο το ειδος τροφης.

9. Isidoros

Isidoros PB New Member

Παιδιά δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα απόσα είπατε.Είπα και στην αρχή ότι αυτά εφαρμόζω εγώ.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πείσω κανέναν να τα εφαρμόσει.
    Το γάλα με το ψωμί μην φανταστείτε ότι το χρησιμοποιώ σε μεγάλες ποσότητες.Το νίζερ πάλι το χρησιμοποιώ επειδή είναι ευκολοχώνευτος γλυκός σπόρος και το τρώνε πιο εύκολα.
    Το θέμα μου όμως γράφοντας αυτό το ποστ δεν ήταν για να πω ότι αυτά κάνω και σώζω πουλιά.'Ηταν και είναι για να καταλάβουμε όλοι ότι η φροντίδα σε ένα μικρό καρδερινάκι θέλει χρόνο κόπο και εμπειρία.Πόσο μάλλον όταν κάποια αγοράζονται σε μικρή ηλικία πιασμένα από την φύση από κάποιον πετσοπά και λίγο αργότερα χάνονται στα χέρια κάποιου από εμάς.
    Γράφοντας αυτό το ποστ απλά θέλω να πω ότι η καρδερίνα δεν πρέπει να γίνει μόδα.Απλά στο ότι για να φτάσουμε να αποκτήσουμε μία θέλει σκέψη πολύ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...