Καρδερίνες στην αυλή μου

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνες στην αυλή μου, που ξεκίνησε από ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 9 Ιαν 2009.

1. Εδώ και αρκετές ημέρες χιονίζει σε καθημερινή βάση με ελάχιστα διαλείμματα. Σήμερα μετα το πρωινό χιόνι έκαναν την εμφάνιση τους στην αυλή μου, μερικές πανέμορφες καρδερίνες. Οι μπαλλίτσες που κρέμμοντε στο πλατάνι ειναι πολυ καλη λιχουδεια για αυτές.:)

Συνημμένα Αρχεία:

2. και μερικες ακομα.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες πρίν μια ωρα.

Συνημμένα Αρχεία:

3. jamieo

jamieo PB Member

4. Jamie δεν ξερω αν λεμε το ιδιο δέντρο. Αλλα εγω λέω αυτό. Στην Ελλάδα είναι πολυ γνωστό για την ''παχιά'' σκια του.Θα το συναντησεις σε πολλες αυλες.
    Platanus orientalis - Wikipedia, the free encyclopedia

5. jamieo

jamieo PB Member

6. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αυτο ειναι το δεντρο που αναφερει ο γιωργος φιλε μου και το ονομα του (επιστημινικο) ειναι Platanus orientalis

οπως θα δεις και εδω ειναι συγγενικα ειδη

Platanus orientalis - Wikipedia, the free encyclopedia

ελπιζω να εχεις και τις επισκεψεις των μελωδικων φτερωτων φιλων του :)

7. jk21

jk21 PB Member Article Writer

...γερασα .αργησα χαρακτηριστικα:D

8. Αρκεί η προσπάθεια.

9. jamieo

jamieo PB Member

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γιώργο είσαι απιστευτα τυχερός που μπορείς και απολαμβάνεις αυτο το υπέροχο θέαμα στην αυλή σου! Μακάρι να έχουν και τα παιδιά μας αυτή την δυνατότητα σε λίγα χρόνια και να μην γνωρισουν την καρδερίνα και τα άλλα άγρια πουλιά μόνο απο φωτογραφίες και απο το Internet...:rolleyes:

11. Αυτες τις ημερες η αυλη μου ειναι γεματο καρδερινες, σπινους, κοκκινολαιμηδες, κοτσυφια και άλλα πουλια που χαιρεσαι να τα παρακολουθεις.Η ζωη εδω στο χωριο ειναι πολυ διαφορετικη με μεγάλη ξενοιασια.Για τα παιδια μου όλα αυτα ειναι συνηθες φαινόμενο αλλα δεν πάυουν να το απολαμβανουν και ξερεις κατι δεν το αλλαζουν, όπως και εμεις φυσικα.

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πραγματικά είναι απο τις ομορφότερες εικόνες να παρατηρείς τα άγρια πουλιά! Την δική μας αυλή επισκέπτονται καθε χρόνο σπίνοι, κοκκινολαιμηδες, καρβουνιάρηδες και λευκοσουσουράδες.Αν και θεωρειται αστική περιοχή, είμαστε απο τα λιγα σπίτια μου έχουμε αυλή με δέντρα, χώμα και φυτά, γεγονός που προσελκύει έκτος από τα σπουργίτια, ένα σωρο πουλάκια! Ομως εξαφανιζονται μολις αντιληφθουν την παραμικρή κίνηση και έτσι δυσκολευόμαστε να τα φωτογραφίσουμε... Πραγματικα σε ζηλέυω που καταφερες να αποθανατίσεις αυτές τις ειδυλιακές σκηνες...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...