Καρδερίνες βγαλμένες από παραμάνα (κανάρα)

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνες βγαλμένες από παραμάνα (κανάρα), που ξεκίνησε από patilas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 24 Νοε 2014.

1. patilas

patilas PB Member

Εμένα τις πρώτες καρδερίνες της μεγάλωσε καναρα,είναι καλό κολπάκι, αρκεί ν έχεις το σωστό πουλί..

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Κολπάκι είναι να μεγαλώνει άλλο είδος από άλλο είδος η να καταφέρουμε καρδερίνες να μεγαλώνουν (και να φέρνουν σε πέρας όλη τη διαδικασία αναπαραγωγής ) οι καρδερίνες ?
    Είναι αναπόφευκτη η χρήση παραμάνας η είναι εύκολη λύση ..η είναι θέμα επιλογής του εκτροφέα?
    Τα μεγαλωμένα από παραμάνα πουλιά, έχουν τα ίδια ποσοστά επιβίωσης με αυτά που μεγάλωσαν από τη φυσική τους μάνα ..έχουν αυξημένα ποσοστά να ταϊσουν τα παιδιά τους (η θα χρειαστεί και γι αυτά η χρήση παραμάνας) και έχουν ίδιες ανοσοποιητικές αντοχές με τα φυσικά μεγαλωμένα ομοειδή ?

3. patilas

patilas PB Member

Κοιτάξτε. Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο, αλλά η καρδερίνα θυλικη δεν τα τάιζε εγώ δεν είχα χρόνο λόγο δουλειάς κ έβαλα παραμανα.την δεύτερη γέννα όμως τάιζε τα δύο από τα τέσσερα και τα άλλα πάλι παραμανα.. Ήθελα ν βγάλω δικές μου καρδερίνες κ το έκανα όπως μπορούσα,κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

4. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Γιατί ?

Γιατί ?

5. patilas

patilas PB Member

Απλά καθόταν πάνω στην φωλιά κ δεν σηκωνόταν καν. Ούτε για φαγητό.. Εε ψοφισαν τ δύο πρώτα που έβγαλε κ της πήρα τα άλλα.. Μήπως επειδή ήταν η πρώτη φορά που γεννούσε; η η αλλαγή χώρου; Γιατί πιστεύω πως αλλιώς τα μεγαλώνει το ενα πουλί αλλιώς το άλλο..

6. johnrider

johnrider PB New Member

εάν ενα ζευγάρι καρδερίνες δεν τρώει όπως τρώει ένα καναρίνι την αυγοτροφη υπάρχει περίπτωση να ταΐσει τα μικρά έως το τέλος?

7. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Και βέβαια.

8. patilas

patilas PB Member

Σίγουρα μπορεί.. Αλλά μάλλον η δικιά μου είναι κακή μητέρα, φέτος τα μικρά θ δούμε πως θ πάει το ζευγάρωμα τους..

9. johnrider

johnrider PB New Member

Γιατί ήταν κακή μητέρα ο αρσενικός που ήταν να την ταΐσει και αυτή με την σειρά της να ταΐσει τα μικρά.

10. patilas

patilas PB Member

Τον αρσενικό δεν τον άφηνε ν πλησιάσει.. Του έκανε επίθεση..

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Oταν λοιπόν είδες οτι υπάρχει τέτοια συμπεριφορά (υπερπροστατευτική), Επρεπε το αρσενικό να φύγει απο την ζευγαρώστρα. Ετσι δεν θα ήταν αναγκασμένη να κάθεται συνέχεια στην φωλιά και να "σκάσει" τα μικρά, αλλά θα έβγαινε ανενόχλητη να φάει και να ταίσει.;)

12. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν τρώει ούτε αυγό, ούτε σκουλήκια, ούτε αυγά μυρμηγκιών, ούτε chia, ούτε περίλα ?

Τα αρσενικά στα ''άγρια'' -στην πλειοψηφία τους (αφού δούμε ότι έχουν επιθετική συμπεριφορά είτε προς τη θηλυκιά, είτε στα αυγά , είτε αργότερα στους νεοσσούς), τα αφαιρούμε.

13. patilas

patilas PB Member

Είχα πάει ν την βγάλω ποιο πριν μόλις εκλωθε αλλά η καρδερίνα σταματαγε ν κάθεται στην φωλιά μ τα αυγά κ μόλις την έβαζα ξανά πήγαινε ν κάτσει.

14. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι η συμπεριφορά ενός θηλυκού που φοβάται και προστατεύει τα αυγά της απο το αρσενικό. Η αλήθεια είναι οτι όταν έβγαζες τον αρσενικό απλά σηκωνόταν απο την φωλιά για να κάνει αυτά που ήθελε(να φάει ,να ξεμουδιάσει, να πιεί νερό , να ταίσει όταν ....) . Εσύ κατάλαβες λάθος , νόμιζες οτι εγκατέλειπε την φωλιά. Αν είχες υπομονή θα έβλεπες οτι το πουλάκι κάποια στιγμή θα επέστρεφε. Αν δεν επέστρεφε καθόλου και παράταγε ολοσχερώς την φωλιά και τα αυγά, ΤΟΤΕ θα ήταν θέμα για το άν έπρεπε να συνεχίσεις να την χρησιμοποιείς σαν γεννήτορα.

15. patilas

patilas PB Member

Έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι.. Φέτος θ τα αφήσω κ θα είμαι πιο σωστός.ελπίζω ν πάνε όλα καλά ελπίζω ν έχω κ την βοήθεια σας σε τυχόν προβλήματα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...