Καρδερίνες Φωλιές Υλικό Φωλιάς

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνες Φωλιές Υλικό Φωλιάς, που ξεκίνησε από Stavros, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Δεκ 2007.

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποιες είναι οι παρατηρήσεις σας στο θέμα αυτό, όσοι ασχολείστε με την αναπαραγωγή της καρδερίνας;
    • Υπάρχει κάποιο είδος φωλιάς που προτιμούν ιδιαίτερα; Τις εξωτερικές ή τις εσωτερικές;
    • Τι είδους βάση για το χτίσιμο της φωλιάς, πλαστικό κύπελλο ή καλαθάκι από καλάμι - βούρλο;
    • Ποια διάμετρος ενδείκνυται;
    • Ποιο υλικό φωλιάς δείχνουν να προτιμούν περισσότερο;

2. Katerina

Katerina PB Member

.

Καλημερα,ακουγονται διαφορα για τις προτιμησεις της καρδερινας,εμενα προτιμησε εσωτερικη φωλια πλαστικη,καλυμμενη με πλαστικα κλαδακια,και για νημα με τα πολλά κατέληξε σε νημα για αγρια (στην αρχη εβαζε κλαδακια,φυλλα,οτι εβρισκε).
    Μάλλον ομως ολα ειναι στο πουλι,ατιμα θηλυκα!:D

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

.

εμενα προτιμουν την στιμμενη φλουδα απο πορτοκαλι{αντι λεμονοκουπα λεω πορτοκαλοκουπα} τους αρεσει μυριζει και πορτοκαλι

4. CostasL

CostasL PB New Member

.

Αυτο δεν ειναι τοσο τραγικο ως διλημα μιας και οι καρδερινες δειχνουν να κανουν φωλια και στους 2 τυπους. Πρεπει να προσεχθει οτι την εσωτερικη φωλια
    την τοποθετουμε παντα στην προσοψη του κλουβιου και οχι στο βαθος. Για καποιον περιεργο λογο (δεν εχω καταλαβει γιατι, μονο εικασιες κανω), προτιμουνε ΜΟΝΟ τις εσωτερικες στην προσοψη απο τις εσωτερικες στο βαθος! Και παντα τις καλυπτουμε απο την πισω μερια με κλαδακια (δεν χρειαζεται να καλυφθουν εξ'ολοκληρου).
    Κι εδω δεν υπαρχει διλημα!
    Εδω ειναι ενα θεμα! Για τις μικροσωμες προτιμηστε φωλιες 9 cm, ειδαλλως θα χρησιμοποιησουν πολυ μα παρα πολυ νημα για να "παστωσουν" τη φωλια και να την μικρυνουν, κατι που μπορει να φερει εμποδια στην αναπαραγωγη! Για τις major καλες ειναι οι 9 cm αλλα και 10cm καλυτερες.
    Κυριως λινατσα και λιγο χορταρι (αποξηραμενο, πωλειται ετοιμο). Αλλα το σημαντικοτερο ειναι το βαμβακι! Τρελλαινονται για αυτο! Ειτε θα προσπαθησουν να χτισουν φωλια με οσο περισσοτερο απο αυτο ειτε θα στρωσουν τα τελειωματα με το βαμβακι! Εγω τους δινω ετοιμο μιγμα λινατσα-βαμβακι του εμποριου και φροντιζω να τους δινω και βαμβακι φαρμακευτικο για συμπληρωμα.

5. Stavros

.

Κάτι αντίστοιχο είχα υπόψιν μου και εγώ. Φαντάζομαι ότι από αυτή τη θέση εποπτεύουν τον περιβάλλοντα χώρο καλύτερα.
    Πίσω εννοείς την πρόσοψη στο σημείο που εφάπτεται με τη φωλιά, σωστά;
    Τελικά είναι μύθος μάλλον ότι το βαμβάκι μπλέκεται στα πόδια τους και τους δυσκολεύει στο χτίσιμο…

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

.

Όταν οι καρδερίνες βρίσκονται στη φύση, προτιμούν να χτίζουν τις φωλιές τους σε σχετικά ψηλά κλαδιά, σε μοναχικά δέντρα γεμάτα φυλλωσιά και πάντα στα λεπτά εξωτερικά κλαδιά των δέντρων, προκειμένου να έχουν ευρύ οπτικό πεδίο για να εποπτέουν καλύτερα την περιοχή. Ισως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα πουλιά σε αιχμαλωσία. Στην φύση βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έχουν την δυνατότητα να βρούν βαμβάκι για να στρώσουν στη φωλιά τους.:rolleyes:

7. Stavros

.

Έχουν…

Συλλέγουν ίσως κάποια απομεινάρια από τη συλλογή βαμβακιού που βρίσκονται πάνω στους βάτους στην περίμετρο των χωραφιών, όπως επίσης και τρίχες ζώων (προβάτων, κατσικιών) από τα ίδια σημεία.

8. CostasL

CostasL PB New Member

.

Πισω, εννοω στο σημειο που ενωνεται η φωλια με την προσοψη! Και για ευκολια τα κλαδια τα τοποθετω απο την εξω μερια.

Δεν ξερω για την εποπτευση σε αυτο το σημειο. Εχω και καποιες αλλες σκεψεις...

Στη Φυση, συλλεγουν κατα κορον μαλλι απο προβατα, "μουστακια" απο ανθη φυτων (ραδικια, ζωχοι κ.λ.π.) .Για αυτο μαλλον το προτιμουν.

Ποτε δεν ειχα κρουσμα με μπλεξιμο στα ποδια τους! Ποτε!

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

.

Πολύ σωστή επισήμανση! Δεν το είχα σκεφτεί!Είχα υπόψην μόνο το φυσικό περιβάλλον μέσα στην πόλη και δεν πέρασε από το μυαλό μου,η υπέροχη φύση της επαρχίας. Είναι αλήθεια ,μετά από μια σύντομη μελέτη επί του θέματος ,οτι η καρποφορία του βαμβακιού συμπίπτει με την περίοδο που η καρδερίνα χτίζει την φωλιά της στην φύση...:)

Ποιές άλλες σκέψεις περνούν από το μυαλό σας κ. Λιακόπουλε? Θα τις μοιραστείτε μαζί μας?

10. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

.

Όταν χρησιμοποιείτε ποτίστρες νερού της κοινές ανοικτού τύπου και υλικό που περιέχει βαμβάκι να κοιτάτε συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας την ποτίστρα στο μέρος που πίνουν νερό γιατί κάποιες τοποθετούν το βαμβάκι στην ποτίστρα με αποτέλεσμα το φράξιμο της. Ούτε και εγώ είχα μπλέξιμο ποδιού καρδερίνας από βαμβάκι, αυτό που μου έχει συμβεί είναι τρίχα κατσίκας να έχει καταπιεί την μισή και η άλλη να είναι έξω από το στόμα της.

11. CostasL

CostasL PB New Member

.

Βεβαιως Georgina! Αν και το "κυριος Λιακοπουλος" δεν μου αρεσει γιατι με μεγαλωνει...κι εγω ειμαι ακομα παιδι...:D

Απλα, στη Φυση οι καρδερινες κανουν συνηθως φωλιες πολυ κοντα σε σπιτια ανθρωπων ή ακομα και σε γλαστρες στις αυλες τους. Αυτο το κανουν γιατι ειτε θελουν να προστατεψουν τη φωλια τους απο αρπακτικα πουλια (που δεν πλησιαζουν κοντα σε σπιτια) ή απλα ακολουθουν την τακτικη "η καλυτερη κρυψωνα ειναι κατω απο τη μυτη των ανθρωπων"! Αυτο ισως να ακολουθουν και οταν κανουν φωλια στο κλουβι!

12. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

.

Εχω μια φωλια καρδερινας..που την βρηκα οταν ανεβηκα Γιαννενα.Ειναι σχεδον εξ ολοκληρου φτιαγμενη απο μαλλι προβατου..και κατι εξωτερικα που μοιαζει με βρυα. Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι το μεγεθος της.Ειναι..μικρουλα.Αν δεν ειχα μαρτυρες που να μου πουνε οτι ναι ειναι φωλια απο καρδερινες...και μαλιστα εβγαλε και 3 μικρα..δεν θα το πιστευα.Η συγκεκριμενη φωλια ειχε φτιαχτει σε μια ροδια διπλα στο σπιτι.Ο αερας μαλλον ομως την πεταξε κατω..

13. kxt

kxt PB New Member

.

Ακομα καλυτερα ειναι να κοβουμαι ενα πορτοκαλι στη μεση, να βγαλουμε το εσωτερικο περιεχομενο που τρωγεται και να το γεμισουμε με αμμο(οχι θαλασσης). Το αφηνουμε 2-3 μερες, βγαζουμε την αμμο και τοποθετουμε το πορτοκαλι σε μια φωλια. Δοκιμαστε το αν εχετε χωρο να βαλετε περισσοτερες φωλιες για να δειτε οτι η καρδερινα θα διαλεξει αυτην με το πορτοκαλι.

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

.

αυτο εκανα και εγω κχτ

15. Stavros

Περι βαμβακιού ο λόγος

Περί βαμβακιού ο λόγος...

Περί συνθηκών δε, ουδείς λόγος...
    [youtube=youtube;MLSioakuNtkyoutube]?MLSioakuNtk[/MEDIA]

16. Stavros

Φωλιά καρδερίνας στη φύση

Και τέλος, φωλιά καρδερίνας στη φύση

Συνημμένα Αρχεία:

17. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

.

Όσες φωλιές έχω δει στην Τήνο, είναι φτιαγμένες περισσότερο από υλικό που μοιάζει με βαμβάκι και μαλλί παρά με τα χοντρά κλαδιά όπως στη φωτογραφία.
    Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν υπάρχουν τα κλαδιά (λίγα δέντρα), στο είδος της καρδερίνας που ζει εδώ ή στο ότι η φωλιά της φωτογραφίας δεν είναι καρδερίνας αλλά χρησιμοποιήθηκε σαν βάση η φωλιά άλλου πουλιού (πολύ χοντρά κλαδιά , η φωλιά δεν είναι στην άκρη του κλαδιού αλλά στη βάση του, η φωλιά δεν είναι καλυμμένη κάτω από κάποιο κλαδί).
    Τι λέτε και εσείς;

18. Stavros

.

Χρήστο, αν δεν κάνω λάθος η καρδερίνα στη φύση όχι απλά δεν χρησιμοποιεί φωλιά άλλου πουλιού, αλλά δεν γεννά καν στην ίδια τη δική της για δεύτερη φορά.
    Νομίζω ότι δεν είναι τόσο χοντρά τα κλαδιά από τα οποία είναι φτιαγμένη. Είναι βελόνες πεύκων και διαφόρων άλλων κωνοφόρων δέντρων, απλώς δεν υπάρχει κάποιο αντικείμενο δίπλα για να μπορέσει να γίνει αντιληπτή η κλίμακα. Μπορείς να καταλάβεις στο περίπου όμως κοιτάζοντας τα αβγά. Στη φωτογραφία φαίνονται σαν αβγά από κοτόπουλο. :)

19. vasilisp

vasilisp PB New Member

.

Αυτή είναι μια φωλιά που την είχε φτιάξει μια καρδερίνα πριν από χρόνια σε ένα πεύκο που έχω στο εξοχικό. Την έκανε από πευκοβελόνες και από πλαστικά κομματάκια μάλλον από πλαστικό τσουβάλι. Έκανε τα αυγά, μεγάλωσε τα μικρά της έφυγαν από εκεί και δεν ξαναχρησιμοποίησε την φωλιά ούτε η ιδία ούτε κάποια άλλη καρδερίνα από τις πάρα πολλές που έχει η περιοχή.

Συνημμένα Αρχεία:

20. VTerzidis

VTerzidis PB New Member

.

Αυτή η φωλιά δεν μου μοιάζει καρδερίινας. Εχω δει πολλές φωλιές καρδερίνας κυρίως σε ροδακινιές και κυπαρίσσια.Μπορει ομως και να ειναι, εξαρταται απο την περιοχη και τα υλικα που υπαρχουν. Ειμαι ομως βεβαιος γαι το οτι στην θεση που βρισκεται εχει τοποθετηθει απο ανθρωπινο χερι για να φωτογραφηθει.Η φωλια τις καρδερινας αλλα και του φλωρου στη φυση ειναι πιο καλα κρυμμενει και πολυ καλα δεμενη στα κλαδια που παταει. Αν την τραβηξεις /παρεις τα μισα εξωτερικα χορτα της φωλιας μενουν στα κλαδια. Cheers!Vassilis

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...