Καρδερίνα χωρίς πούπουλα

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνα χωρίς πούπουλα, που ξεκίνησε από THOMA, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 25 Φεβ 2009.

1. THOMA

THOMA PB New Member

Για σε όλους σας ! Έχω μια καρδερίνα χαλια. Μου την φέρανε το Σεπτέμβριο και από τότε τα πούπουλα τις δεν έχουν βγει κανονικά. Τις έχω βάλει φάρμακο για πτερορια αλλα τίποτα την έχω βάλει στα σκοτεινά όπως μου είπανε αλλα πάλι τίποτα. Έχω απογοητευτεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Βοηθήστε με.

2. Serinia

Serinia PB New Member

Αν θες δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες .Τι εννοεις τα φτερα δεν εχουν βγει κανονικα?
    Και γιατι σκοτεινα? Ειναι αγρια ?
    Γιατι την πηρες ?

3. THOMA

THOMA PB New Member

ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ

ειναι αγρια την πιασανε το καλοκαιρι και μου την φερανε δωρο. η ουρα του εχει βγει 2 φορες αλλα ποτε ολοκληρη (κατσιασμενη) ακομα και τωρα ειναι μιση... τα φτερα του ειναι στις ακρες κατσιασμενα. ο λαιμος του και τα ποδια του δεν εχουν πουπουλα.

4. ganotis

ganotis PB New Member

περιμενε να ζεστανει ο καιρος και εφοσον μπορει να πεταξει το πουλι τοτε αφησε το σε καποια περιοχη που εχει καρδερινες

5. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Με την ευρυτερη εννοια το πουλι δεν ειναι ακριβως "αρρωστο".
    Απλα εχει ζησει στην φυση και δεν αντεχει την αιχμαλωσια.
    Το καλυτερο φαρμακο ειναι η απελευθερωση.
    Αν το κρατησεις θα το χασεις το πουλι σιγουρα και ειναι κριμα.

6. jk21

jk21 PB Member Article Writer

οπως σου ειπανε τα παιδια το πουλι λογω αλλαγης περιβαλλοντος εχει στρεσσαριστει εντονα.δεν ειμαι ο πιο ειδικος στις καρδερινες αλλα εχω ακουσει οτι τα πουλια αυτα περνανε με πολυ δυσκολια τη φαση της πτερορροιας.

θυμασαι ποσο χαρηκες οταν σου την κανανε δωρο;να ξερεις οτι η χαρα σου δεν θα ναι διπλη αλλα πολυ παραπανω οταν θα κανεις και συ με τη σειρα σου δωρο στο πουλακι την ελευθερια του.ειδικα απο τη στιγμη που δεν ευθυνεσαι για τη συλληψη του.φροντισε αν αυτο γινει, να γινει σε μερος οπως σου ειπανε πιο πανω, εξω απο το λουτρακι και καπου που μπορει να βρει αμεσα ποσιμο νερο και τροφη (χωραφια με γουμαραγκαθα το ιδανικο)

7. THOMA

THOMA PB New Member

Αρρωστη καρδερινα

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας, αυτο θα κανω θα την αφησω ελευθερη μολις ζεστανη ο καιρος γιατι την λυπαμε.

8. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

βαλτης να κανει κανα μπανιο και βγαζε την καπου καπου στον ηλιο..και αμμο

9. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

και πριν την επομενη πτεροροια δεν μπορεις να την αφησεις αν τα φτερα της ειναι πολυ φθαρμενα,εκτος και αν ξεκινησεις να της τα τραβας λιγα λιγα απο τωρα για να εχει βγαλει καινουρια μεχρι το Μαιο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...