Καρδερίνα φουσκωμένη και με κατεβασμένα φτερά

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνα φουσκωμένη και με κατεβασμένα φτερά, που ξεκίνησε από tsampikos87, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 5 Μαρ 2015.

1. tsampikos87

tsampikos87 PB New Member

εβαλα παλι φετος μια καρδερινα με την καναρα που μου εβγαλε περυσι το καρδερινοκαναρο.εκανε σημερα το πρωτο αυγο.δεν ξερω αν εχει πυρωσει η καρδερινα ακομα ομως και τωρα 2-3 μερες την βλεπω την πιο πολυ να καθεται με κατεβασμενα φτερα οχι λογω πυρωματος νομιζω και φουσκωνει το πτερωμα της .τι λετε θα πυρωσει? βεβαια η μυτη και τα ποδια ειναι ασπρα.σημειωσει πριν την δω ετσι χαλουσε τον κοσμο απο το κελαηδημα.τι λετε μηπως εχει κατι?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όσοι γνωρίζουν.... για να μπορέσουν να σου πουν δυο λόγια..... θα χρειαστούν μια δυο φωτογραφίες της κοιλιάς και του στήθους του πτηνού.... Μπορείς να το κάνεις?

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Νομίζω πρέπει να ασχοληθείς με την υγεία της καρδερίνας σου και όχι με το ζευγάρωμα σ' αυτήν την φάση. Περίμενε γνώμες από έμπειρους αλλά μέχρι τότε, διάβασε αυτό το θέμα, γιατί απ΄ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να χάνεις χρόνο με τις καρδερίνες Φοβισμένη καρδερίνα σε ζευγαρώστρα .

4. tsampikos87

tsampikos87 PB New Member

ναι αυριο θα μπορεσω....αλλα το πουλι ηταν μια χαρα και τωρα δεν νομιζω να εχει κατι κελαηδαει αλλα την βλεπω και ετσι οπως ειπα και παραπανω...διατροφικα ειναι καλυμενη της ριχνω ζωχο τσικνουδα ..μαρουλοσπορο ,αυγο....τι να πω ....

το διαβασα το θεμα καμια σχεση η δικια μου ειναι πολυ ηρεμη δεν δειχνει φοβισμενη....

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δυστυχώς ... υπάρχουν και τέτοια... απρόοπτα.

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στο θέμα αυτό το πουλάκι δεν ήταν φοβισμένο, ήταν άρρωστο και έχασε την ζωή του. Διάβασέ το προσεκτικά γιατί η αντιμετώπιση των ασθενειών είναι λεπτό και δύσκολο θέμα κι έχω διαπιστώσει ότι ο πιο πολύτιμος χρόνος χάνεται μέχρι ο κάτοχος του πουλιού να αποδεχθεί ψυχολογικά τι συμβαίνει στο πουλάκι του.

7. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Tσαμπίκο, αν την βλέπεις έτσι όπως περιγράφεις δεν είναι καλά ...
    Βάλτη σε ένα ζεστό εσωτερικό χώρο και βγάλε φωτός μήπως φαίνεται κάτι ανησυχητικό.
    ..και ξέχνα την αναπαραγωγή από πουλί φουσκωμένο με κατεβασμένα φτερά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...