Καρδερίνα με φλεγμονή στο μάτι και έφυγαν πτερά

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνα με φλεγμονή στο μάτι και έφυγαν πτερά, που ξεκίνησε από gxim48, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 16 Οκτ 2014.

1. gxim48

gxim48 PB New Member

καλησπέρα ,

έχω 2 καρδερίνες και 1 κανάρι σε ένα κλουβί .
    Η μία καρδερίνα παρουσίασε στο ένα μάτι φλεγμονή και έφυγαν πτερά .
    Άλλοι λένε έχει ορνίθωση , μύκητες , επιφεκύτιδα .
    Ποιά είναι η γνώμη σας???

θεραπέυεται , τι είδος ασθένειας έχει , είναι κολλητική στα άλλα δύο πουλιά και στον άνθρωπο ??

Τι προφυλάξεις να πάρω ??

ευχαριστώ εκ των προτέρων

20141014_225338.jpg 20141014_225533.jpg

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Καταρχήν βάλε το συγκεκριμένο πουλάκι σε ένα κλουβάκι μόνο του και μακριά από τα άλλα δύο. Εμένα μου μοιάζει για επιπεφυκίτιδα, χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείονται οι μύκητες ή η ορνίθωση καθώς η επιπεφυκίτιδα είναι ένα από τα συμπτώματά τους! Αν τα άλλα πουλάκια είναι στο ίδιο κλουβί ναι μπορούν ναι κολλήσουν γι αυτό να το απομακρύνεις. Εσύ δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις αλλά καλού κακού φόρα γαντάκια όταν το πιάνεις.

Ξεκίνα με tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη (από ανθρώπινο φαρμακείο) και βάζε μια σταγόνα εξωτερικά και μία εσωτερικά του ματιού και στα δύο μάτια (πρώτα στο υγιές μάτι και μετά στο "άρρωστο"). Βάλε για καμιά βδομάδα και βλέπεις πως θα πάει! Αν είναι επιπεφυκίτιδα λογικά θα δεις βελτίωση, αν όχι θα ψάξουμε για κάτι άλλο.. :)

3. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Δεν θα έπρεπε να είναι κλειστό το μάτι και λίγο πρησμένο?

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Και διατήρησε άριστη καθαριότητα στα κλουβιά και πατήθρες.

5. pap

pap PB New Member

οταν ειναι στο ματι μπορει να ειναι διαφορα,οπως σ επισημαναν απο πανω.ξεκινας με tobrex οπως πολυ ορθα σου εχουν αναφερει
    και αρχιζεις να αποκλειεις.συνηθως(απο τα δικα μου πουλια που ειχα παλιοτερα προβλημα)με tobrex σε 3 μερες εχει φυγει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...