Καρδερίνα δεν κελαηδάει

Συζήτηση με θέμα Καρδερίνα δεν κελαηδάει, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 9 Σεπ 2015.

1. George98

George98 PB Active Member

Η νέα μου καρδερίνα (η ήμερη που σας έδειξα και στο βίντεο) περίπου 20 μέρες την έχω το πουλί φαίνεται υγιέστατο όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο... αλλα αυτές τις 20 μέρες δεν έκανε ούτε τσίου ! δεν βγάζει καθόλου ήχους απο το στόμα του!

Τι μπορεί να συμβαίνει ? υπάρχει περίπτωση να είναι απο την πετρόρροια ?(τώρα τελειώνει ή αρχίζει δεν είμαι σίγουρος γιατί αλλάζει μόνο λίγα φτερά)

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Από τη στιγμή που το έχεις μόνο 20 μέρες το κουκλί το μόνο που σκέφτομαι ως αιτία είναι η αλλαγή περιβάλλοντος και το στρες. Δώστης χρόνο και πιστεύω θα ξεκινήσει και να τιτιβίζει και να τραγουδάει. Βλέπω ότι από διατροφή και καθαριότητα σκίζεις οπότε δε θα πω κάτι παραπάνω.. η απότομη αλλαγή φταίει για όλα! ;)

3. George98

μακάρι Αλίκη μου :)

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Που έχεις το κλουβί Γιώργο;

Η διατροφή της ποια είναι;

5. George98

Στο μπαλκόνι σε θέση που το βλέπει ο ήλιος άμεσα μονο δύο ώρες την ημέρα περίπου (10 - 12)

μείγμα για καρδερίνες, μέρα παρα μέρα (κάποιες φορές και κάθε μέρα) φρέσκα χόρτα τριμμένο καρότο ή πιπεριά και 2 φορές την εβδομάδα αυγό ή αυγοτροφή (αυτη της Αλίκης)

6. Stavros

Κάντο τρεις φορές την εβδομάδα αυγό, μια πολυβιταμίνη στο νερό καθημερινά για δέκα ημέρες και σπόρους φυσικά.

7. George98

ευχαριστώ Σταύρο, έχεις κάτι στο μυαλό σου ή απλά για να ενισχυθεί ο οργανισμός ?

8. Stavros

Νομίζω ότι θα πρέπει να της δώσεις ένα περιθώριο χρόνου μέχρι να καταλάβεις εάν πρόκειται για πτερόρροια ή κάτι άλλο. Αποκλείοντας μια μια τις περιπτώσεις έχεις περισσότερες πιθανότητες να καταλήξεις στο σωστό.

Φρόντισε μόνο να μην στρεσάρεται. Οι λόγοι που μπορούν να το προκαλέσουν είναι πολλοί και κάποιοι από αυτούς μπορεί να μοιάζουν εντελώς απίθανοι. Παρόλα αυτά συμβαίνει πολλές φορές να στρεσάρονται τα πουλιά επί μακρόν από κάτι ή μια κατάσταση την οποία δεν μπορούμε εμείς να αντιληφθούμε και όλο αυτό δημιουργεί τελικά προβλήματα στην υγεία των πουλιών. Διακριτική παρατήρηση και βλέπουμε.

9. George98

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Multivit ή της beaphar ή της cede. Της beaphar ειναι σε μαλακη τροφη, οχι στο νερο.

11. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

George........που είναι αυτή η ήμερη καρδερίνα??? μπορείς να μου δείξεις το βίντεο να την δω????

12. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ελπιζω να εβαλα το σωστο.

13. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Μιράντα σ΄ευχαριστώ.

14. Stavros

Ψάξε κάποιο που να περιέχει και αμινοξέα. Υπάρχουν καναδυό στο tag πτερόρροια, και υπάρχουν περισσότερα στην αγορά που περιέχουν και αμινοξέα. Διάβασε και τα υπόλοιπα θέματα που υπάρχουν στη σελίδα, θα βοηθήσουν.

Τελευταία επεξεργασία: 10 Ιουλ 2016
  15. George98

dimitris_patra πως σου φάνηκε το καμάρι μου ?

16. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

στα δύο βίντεο βλέπουμε το ίδιο πουλί????

17. George98

μα φυσικά και είναι το ίδιο ! μια καρδερίνα έχω (και ένα μικρό που τώρα ντύνεται)
    Σε διαφορετικό κλουβί αλλά το ίδιο πουλί με την ίδια κάμερα !

18. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

ωραίο πουλι!!!!!

19. George98

ευχαριστώ :)

20. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

αυτή την εποχή δεν κελαηδάνε.......γιατι έχει αρχίσει η πτερόρροια.......

Μοιραστείτε

Φόρτωση...