Καραντίνα στα πουλιά

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Καραντίνα στα πουλιά.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Καραντίνα στα πουλιά

2. ktistis

ktistis PB New Member

Το προβιοτικό που αναφέρει το κείμενο είναι οι διάφορες βιταμίνες που βάζουμε στο νερό απλά για να στηρίζουμε το πουλί?

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι, τα προβιοτικά δεν είναι βιταμίνες και το αντίστροφο. Χρησιμοποίησε αν θέλεις την αναζήτηση και θα βρεις αρκετές συζητήσεις σχετικά με τα προβιοτικά.

Σου παραθέτω μερικές από αυτές...

Προβιοτικά Πρεβιοτικά Τρόφιμα
    Προβιοτικα και βιταμινες μετα απο αντιβιωση
    Προβιοτικα - Μαρκες - Εταιριες

Μερικά σκευάσματα προβιοτικών είναι τα παρακάτω αν και υπάρχουν στην αγορά ένα σωρό άλλες μάρκες.

Probi-zyme Orlux
    Liviferm Chevita
    Bio-digest Orlux

4. Argyrissym

Argyrissym PB New Member

Καλημερα.
    Τα εχουμε στο ιδιο δωματιο η σε διαφορετικο ? αυτο δεν καταλαβα

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σε διαφορετικά δωμάτια.

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορείς να τα έχεις και στο ίδιο δωμάτιο αλλά με αρκετή απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μην μπορεί να περάσει κάποιο σποράκι από το ένα κλουβί στο άλλο και μεταδοθεί έτσι κάποια ασθένεια.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μετάδοση ασθένειας μπορεί να γίνει και μέσω του αέρα, γι' αυτό συνιστάται να τηρείται σε ξεχωριστά δωμάτια.

8. Χρήστος Γκάφ.

Χρήστος Γκάφ. PB New Member

Μόλις διάβασα αυτό το πολύ καλά γραμμένο άρθρο αλλά έχω ακόμα απορίες.Έχω ένα ατομικό κλουβί και επιθυμώ να αγοράσω ένα νέο κλουβί αλλά και να πάρω και μια καναρίνα για να κάνουν αυγά όταν είναι εφικτό αυτό.Τι θα πρέπει να κάνω;Πρέπει πρώτα να αγοράσω το κλουβί να βάλω μέσα τον φίλο μου να ζήσει μόνος του και σε συνέχεια να αγοράσω το νέο μου πουλάκι να το βάλω το παλαιό κλουβί και μετά από 30 μέρες να τα βάλω να ζήσουν μαζί.Επίσης το κλουβί που θα πάρω θα έχει διαχωριστικό και θα είναι μεγάλο.Αν πάρω με διαχωριστικό ακολουθεί μια άλλη διαδικασία;Stavros θέλω να μου δώσεις την σωστή λύση για να μην πάθει κανένα από τα δυο μου πουλάκια κανένα κακό και νοσήσει και μετά οδηγηθεί στον θάνατο.

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ο παλιος στο κλουβι του. Το καινουργιο πουλακι στο καινουργιο κλουβι. Περι τις 40 μερες τελειως χωρισμενα ουτε στον ιδιο χωρο. Μετα το περας της καραντινας μπορεις να ψεκασεις τα κλουβια και τα πουλια και να τα βαλεις μαζι.

Αλλα για αναπαραγωγη μιλαμε απο του χρονου,πλεον ο καιρος δεν ειναι συμμαχος και με την καραντινα πας καλα τελη ιουλιου οποτε δεν ενδεικνυται.

10. Χρήστος Γκάφ.

Γνωρίζω ότι ζευγαρώνουν την άνοιξη.Αυτό θα κάνω μόνο που με τι τα ψεκάζω τα πουλιά και επίσης διάβασα ένα άρθρο από μια αξιόπιστη πηγή που έλεγε να μην δίνω πολύ τροφή στα πουλιά τον χειμώνα.Τι έχεις να επισημάνεις για αυτό.Ευχαριστώ για την πολύ άμεση απάντηση σου Μαριάννα.

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χρονικά είναι ακατάλληλος χρόνος για αγορά θηλυκού....
    Συνήθως τέτοιο καιρό είναι "κουρασμένα" τα πουλιά...
    Να πάρεις ζευγαρώστρα με χώρισμα όπως αυτή ... αλλά θα τη χρησιμοποιήσεις την εποχή του ζευγαρώματος

Αν έγραφε κάτι τέτοιο είναι λάθος κι όχι αξιόπιστη η "πηγή"

12. Χρήστος Γκάφ.

Δηλαδή αυτό που είπε ήταν εντελώς βλακεία.Μάλιστα.Εσύ δηλαδή λες να πάρω την ζευγαρώστρα και να μην βάλω κανένα μέσα μέχρι να ζευγαρώσουν;Γιατί να μην πάρω την ζευγαρώστρα δηλαδή ένα κλουβί με δύο εσωτερικά κλουβιά να βάλω το καινούργιο μέσα και το παλαιό εκεί που το έχω τώρα να παιράσουν 30 μέρες και εν συνέχεια να τα βάλω και τα δυο στην ζευγαρώστρα να ζουν κανονικά χωριστά και όταν έρθει η ώρα να βγάλω την ζευγαρώστρα.

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Γιατι δεν εχουν στη μιση ζευγαρωστρα τον απαραιτητο χωρο να γυμναζουν τα φτερα τους με πτησεις, και επισης γιατι θ ειμαι μονιμως και τα δυο "πυρωμενα" επειδη θα βλεπονται.Εμεις δεν το θελουμε αυτο γιατι πρεπει να ησυχασουν και να αρχισουν να προετοιμαζονται για την πτερορροια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...