Καρίνα σε αρσενικό καναρίνι

Συζήτηση με θέμα Καρίνα σε αρσενικό καναρίνι, που ξεκίνησε από uli, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 29 Νοε 2015.

1. uli

uli PB New Member

Γειά σας παιδιά,

Δυστυχώς είμαι αντιμέτωπος με μια δύσκολη κατάσταση. Έχω έναν κόκκινο κάναρο 6,5 ετών με χαρτιά από Ολλανδό εκτροφέα, δαχτυλίδι κλπ. Τόσα χρόνια δεν είχε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα αλλά είδα ξαφνικά ότι είχε φουσκώσει και τον πήγα στον κτηνίατρο στο Περιστέρι που εμπιστεύομαι χρόνια τώρα και μου είπε ότι είναι πολύ αδύνατος, έχει κάνει καρίνα και είναι δύσκολα τα πράγματα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει μου έχει γλιτώσει ποτέ πουλί με καρίνα αλλά τα πράγματα δεν πάνε τόσο άσχημα, το καναρίνι το παλεύει δυνατά, έχει γερά γονίδια φαίνεται. Μακάρι να το ξεπεράσουμε!
    Ο γιατρός τον εξέτασε εξονυχιστικά, έβαλε τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο και δεν είδε κάτι. Τώρα τον έχω στο δωμάτιό μου και τον προσέχω. Του δίνω κάθε 12 ώρες αντιβίωση (2 σταγόνες aviomycine) στο στόμα με σύριγγα και μαζί 2 σταγόνες δεξτρόζη (φαρμακευτικό διάλυμα με βάση τη ζάχαρη). Το πρωί θέλει λίγη ώρα για να επανέλθει αλλά τρώει συνέχεια και είναι ψιλονορμάλ. Τον έχω σε ζέστη και του έχω μόνιμα λάμπα. Την ημέρα μια λάμπα ημέρας και τη νύχτα μια κόκκινη που και θερμότητα έχει και τον ηρεμεί και δεν τον ενοχλεί, έτσι μου είπε ο γιατρός. Σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού πέταξα την παλιά τροφή αν και πάντα επώνυμη, πέταξα την καταξανθίνη για το χρώμα των φτερών και του έβαλα καινούρια μαζί με ρίγανη, αυγοτροφή, φρέσκο αυγό, stick και καινούριες βιταμίνες στο νερό. Μήλο κλπ. ο γιατρός μου είπε να το αποφύγω για λίγο καιρό. Έχω μόνιμα θέρμανση στο δωμάτιο σε χαμηλή σκάλα για να νιώθει ζεστά και στο πίσω μέρος έχω βάλει μια πετσέτα για να μη φεύγει η ζέστη. Επίσης, στο κάτω μέρος έβαλα μια φωλιά για να κουρνιάσει αν θέλει μέχρι να πάρει δυνάμεις. Αερίζω χαλαρά που και που τον χώρο και μόνο το μισό κλουβί είναι στραμμένο προς το καλοριφέρ ώστε να διαλέξει και τη δροσιά αν ζεσταθεί αρκετά. Για μπάνιο φυσικά ούτε λόγος αυτές τις μέρες.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω πέραν της επικοινωνίας με τον γιατρό και της νυχτερινής "σκοπιάς"... Θέλω όμως να τονίσω 2 σημεία που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα σε όλους μας.
    1) Πάντοτε κοιτάζουμε τα καναρίνια μας κάθε βδομάδα. Εγώ τα κοίταζα 1-2 φορές το μήνα γιατί φοβόμουν μην στρεσαριστούν. Όταν όμως το πουλί πετάει έξω από του κλουβί μέρα παρά μέρα κι έρχεται και κάθεται και πάνω μου, ε είναι αστείο να λέω ότι μια εξέταση μερικών δευτερολέπτων θα το στρεσάρει τόσο πολύ. Ακόμα κι αν στρεσαριστεί πολύ, είναι προτιμότερο να του δώσουμε φάρμακο παρά να μην το ελέγξουμε κι έτσι να μας ξεφύγει κάποια αρρώστια.
    2) Όταν μεταφέρουμε το πτηνό στον γιατρό(ειδικά αν είναι άρρωστο), είναι 1000 φορές προτιμότερο να το βάλουμε σε ένα κουτί με τρύπες για να αναπνέει αλλά να μη βλέπει γιατί αλλιώς στρεσάρεται τόσο έντονα και πετάει νευρικά στο κλουβί που από την εξάντληση μπορεί να μη φτάσει ζωντανό.

Ευχαριστώ!

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το συκώτι του το εξέτασε μαζί με την κοιλιά φαντάζομαι, έτσι; Οι κουτσουλιές του πώς είναι;

3. uli

uli PB New Member

Δεν έδειξαν τίποτα στο μικροσκόπιο και το συκώτι ήταν φυσιολογικό. Απλά για κάποιο λόγο αδυνάτισε ενώ έτρωγε...

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ο ήλιος γενικά το βλέπει το πουλί; Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα μεταβολισμού των βιταμινών;

5. uli

uli PB New Member

Ναι αν και δεν το είχα σκεφτεί αυτό τόσο πολύ. Τον βλέπει γιατί αλλιώς δεν τιτιβίζει αν δεν δει ήλιο. Βασικά, δεν είχε κρέας παιδιά. Δεν τον βλέπει και συνέχεια γιατί έχω ακούσει ότι δεν κάνει να τα χτυπάει κατακέφαλα. Οι εκτροφείς που τα έχουν κλειστά όμως και τους έχουν λάμπες;

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι κουτσουλιές του; Πως τις βλέπεις εσύ;

7. maria p

Δεν λέω πως είναι αυτό, ως ένα ενδεχόμενο για συζήτηση το ανέφερα.
    Ο ήλιος εννοείται δεν πρέπει να το χτυπάει όταν είναι κατακαλόκαιρο αλλά όταν ο καιρός το επιτρέπει και είναι ευχάριστος και για μας.
    Οι εκτροφείς έχουν ειδικές λάμπες, αν και δεν νομίζω πως οι περισσότεροι ενδιαφέρονται να φθάσουν τα πουλιά τους στο μέγιστο της ηλικίας τους.

8. uli

uli PB New Member

Οι κουτσουλιές είναι μια χαρά. Χτες ξύπνησε κατά τις 11 το πρωί κουρασμένος, σήμερα έχει ξυπνήσει εδώ και 1 ώρα και τρώει. Ελπίζω να επανέλθει... Ξανακοιμήθηκε για λίγο μία φορά αλλά εντάξει.

Για τις λάμπες ναι, έτσι πιστεύω κι εγώ...

Η πλάκα είναι δεν έχει ολοκληρώσει ακόμα την πτερόροια. Άργησε φέτος. Σε καμιά βδομάδα το πολύ όμως θα είναι κομπλε!

9. billdere

billdere PB Member

Μηπως κρυωσε?
    Ο καιρος ειναι αστατος..μια βροχη, κρυο, υγρασια και μια ηλιο..δν θελουν και πολυ τα πουλακια μας.
    Εσυ που ειχες το καναρινακι σου?
    Το dextrose κανει θαυματα..
    Φουλ ηλεκτρολυτες..εγω το χορηγω 2 φορες τν μηνα..καλο τους κανει.
    Απο εμπειρια δικη μου τα μεγαλα πουλια σε ηλιακια δεν αντεχουν πολυ τον ηλιο
    Τα κουραζει.
    Καλη αναρωση σας ευχομαι!!

10. uli

uli PB New Member

Ευχαριστώ πολύ! Τα πουλιά τα έχω μέσα στο σπίτι σε σταθερό σημείο μακριά από ρεύματα αέρα. Εκτός κι αν έχει πολύ καλό καιρό όπου τα βγάζω για λίγο στο μπαλκόνι στα λουλούδια και ακούνε και τα άλλα της γειτονιάς. Ξέρω ότι οι απότομες αλλαγές ζέστης-κρύου τους κάνουν πνευμονικά.

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η μοναδική ίσως ένσταση που έχω σε όλα όσα σωστά του παρέχεις.
    Δεν ωφελεί η φωλιά...
    Αν φτάσει στο σημείο να κουρνιάσει φουσκωμένο τότε νομίζω πως είμαστε κοντά στο να χάσουμε το παιχνίδι ... οπότε και η φωλιά θα είναι άχρηστη.
    Αυτό εικάζω πως είναι και η πηγή των δεινών που τώρα περνάει.
    Ο ύπνος σε αυτές τις καταστάσεις κάνει καλό, εκτός αν είναι μόνιμος και παρατεταμένος.... χωρίς διακοπές για τροφοδοσία του οργανισμού.
    Ο ήλιος είναι ο κυριότερος παράγοντας για τη σωστή διαβίωση όλων των όντων... Η απουσία του και η μη αναπλήρωσή του επιφέρει πάντα κακή υγεία.
    Είναι το πιο χαρακτηριστικό σύμπτωμα της καρίνας... στο τελικό μάλιστα στάδιο.
    Κι όπως έγραψες κι εσύ
    στο οποίο μπορώ να συνηγορήσω... Εξαιρετικά σπάνια "επιστρέφουν" τα πουλιά από την άσχημη καρίνα.
    Η δεξτρόζη που δίνεις σε τι αναλογία είναι?
    Δεν είναι και ότι καλύτερο για ένα οργανισμό... Εσύ όταν βγαίνεις έξω το χειμώνα φοράς ένα πανωφόρι... αυτό τι να βάλει?

12. uli

uli PB New Member

Η δεξτρόζη δεν ξέρω, την έχω από τον γιατρό χτες και αύριο θα πάρω κι άλλη. Γνωρίζει κανείς σε πόσες μέρες πάνω κάτω θα έχουμε μια καλύτερη κλινική εικόνα; Αν θα τη βγάλουμε ή δε θα τη βγάλουμε! Γιατί αυτές τις 2 μέρες δεν έχω ηρεμήσει, τον έχω 6 χρόνια και έχει γυρίσει μαζί μου τη μισή Ελλάδα, τον έπαιρνα μαζί στις καλοκαιρινές διακοπές πάντα.

13. misalouris

Να δείξεις καρτερικότητα και υπομονή.
    Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και απλά να παρακολουθείς τις εξελίξεις.
    Δύσκολη κατά τη γνώμη μου, η επιστροφή από τέτοιο "δρόμο"...
    Όμως η ελπίδα και τα θαύματα δεν πρέπει να θεωρούνται ανύπαρκτα.

14. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Aν το πουκλακι εχει αδυνατισει πολυ και ειναι σε προχωρημενο σταδιο καρινας τοτε δυσκολα υπαρχει επιστροφη.
    Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα

15. maria p

Παιδιά αν του έδινε και σπόρους υγείας που είναι παχυντικοί;

16. misalouris

Μαρία αν καταφέρει να φάει οι σπόροι αυτοί θα βοηθήσουν στην παράταση της ζωής...
    Για να μπορέσει να ανακάμψει και να ζήσει όμως θα πρέπει να νικηθεί το αίτιο... δηλαδή η ασθένεια.
    Κι αυτό είναι φοβερά δύσκολο για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

17. uli

uli PB New Member

Nαι, μακάρι να τη βγάλουμε! Του έχω κι ένα παχυντικό stick. Τρώει κανονικά πάντως, έχει ξεφουσκώσει και τιτιβίζει σήμερα. Οι επόμενες 2-3 μέρες θα είναι καθοριστικές πιστεύω. Και βασανιστικές...

18. billdere

billdere PB Member

Τρωει ευκολα τα σπορακια του?

19. uli

uli PB New Member

Σχετικά ναι. Όχι όπως πριν αλλά βασικά περισσότερο τρώει την αυγοτροφή και το φρέσκο αυγό. Αν και πάντα οι αυγοτροφές τους αρέσουν περισσότερο, έτσι έχω διαπιστώσει. Ακόμα και επώνυμες εταιρείες πετάνε και λίγο μπισκότο στις αυγοτροφές για να τις τρώνε πιο γρήγορα. Στην τροφή έβαλα και ρίγανη, ο γιατρός είπε ότι είναι το καλύτερο ακόμα και για καθημερινή χρήση.

20. billdere

billdere PB Member

Θα ελεγα να το βοηθησεις με τα σπορια..να βαλεις ενα χαρτι Α4 μεσα στο κλουβι και να σπασεις λιγα σπορακια..θα δεις μετα αν τα τρωει πιο ευκολα και θα καταλαβεις αν εχει δυναμη να φαει τα σπορακια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...