Καποια πουλια μου κανουν σαν να εχουν ακαραια της τραχειας

Συζήτηση με θέμα Καποια πουλια μου κανουν σαν να εχουν ακαραια της τραχειας, που ξεκίνησε από ANASTASIS1, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Φεβ 2015.

1. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

Καλησπερα παιδια πριν ενα μηνα ενα καναρινι ξεκινησε να κανει χρου-χρου αυτο που λεμε (χροιπα) χορηγησα ενα ελαφρυ σχετικα φαρμακο που μου συστησαν erythromicin για 5 μερες μετα δεν εδωσα σημασια περασαν 3 εβδομαδες και σημερα βλεπω καποια πουλια να κανουν ξανα και ειδικα το ενα πολυ εντονα τι να κανω ειναι ακαραια της τραχειας η οχι τι να χορηγησω πειτε μου γρηγορα παιδια για να προλαβω το κακο επεισης θελει και απολυμανσεις η απλα με φαρμακα και τι???(ευχαριστω εκ των προτερων)

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλώς ήρθες Αναστάση.
    Περιγράφεις ένα πρόβλημα που έχει απασχολήσει για πολλά χρόνια την ομάδα μας.
    Πριν φτάσουμε να μιλάμε για φάρμακα πρέπει πρώτα να ενημερωθούμε όσο γίνεται καλύτερα....
    Θα χρειαστεί λίγος χρόνος διάβασμα προκειμένου να ενημερωθούμε όλοι μας για τα Ακάρεα και καναρίνια | PetBirds
    Υπάρχουν πολλές παρόμοιες συζητήσεις, που διαβάζοντας τις απαντήσεις μπορείς να "συγκλίνεις" προς τη μια ή την άλλη αιτία.
    Κάποιος φίλος μίλησε για Περιεργος ηχος απο το καναρινι μου, σαν να τρωει σπορους | PetBirds κάποιος άλλος αναρωτιέται Τι γινεται τελικα με τα ακαρεα της τραχειας; | PetBirds κλπ.
    Αν είναι ακάρεα της τραχείας τότε θα πρέπει να οδηγηθείς στο Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar | PetBirds και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για τη Χρηση pulmosan | PetBirds και την Επαναληπτική χορήγηση Pulmosan | PetBirds
    Φυσικά υπάρχει κι αυτό SCATT κατά των ακάρεων της τραχείας | PetBirds αλλά δύσκολα θα το βρεις στην Ελλάδα...
    Μπορείς να δεις επικουρικά και το video

καθώς και μια σειρά από παρόμοια περιστατικά που κάποιος φρόντισε να συγκεντρώσει για μας
    PetBirds - YouTube

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς πως πρόκειται για ακαρεα της τραχειας και όχι για αναπνευστικό πρόβλημα.. Τα συμπτώματα αν όχι.είναι ίδια, μοιάζουν πάρα πολύ! Οπότε προσοχή με.τη χρήση του pulmosan που το βάλουν όλοι λες και είναι πανακεια! Δεν το λέω για σένα ANASTASIS1! :)

4. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

εχω δοκιμασει erythromicin και δεν ειχα αποτελεσμα αρα τι σημενει αυτο????? λογικα ειναι ακαραια ή καποιο αλλο προβλημα αλλα τι μπορει να ειναι???

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κάποιο video ή φωτογραφίες ίσως βοηθήσουν αυτούς που γνωρίζουν να βγάλουν κάποια συμπεράσματα.
    Αν φυσικά δεν υπάρχει κάποιος πτηνίατρος; - κτηνίατρος γιατρός να εντοπίσει με ασφάλεια τη νόσο.

6. ANASTASIS1

ANASTASIS1 PB New Member

θα προσθεσω αυριο λογικα καποιο βιντεο! να σα; βοηθησω μπας και το ξεδιαλυνουμε!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...