Κανουν μπανιο τα κοκατιλ;

Συζήτηση με θέμα Κανουν μπανιο τα κοκατιλ;, που ξεκίνησε από anast7, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Σεπ 2008.

1. anast7

anast7 PB New Member

Αν το κοκατιλ μου λερωθει π.χ. στην ουρα του που δεν μπορει να καθαριστει γινετε αν το κανω μπανιο:confused: και αν ναι πως???:D

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μπάνιο πρέπει να κάνουν όλα τα πτηνά ανεξαρτήτως αν έχουν λερωθεί ή όχι.
    Με το μπάνιο φεύγουν όλες οι σκόνες και το φτέρωμα διατηρείται καθαρό και λαμπερό.
    Μπορείς να τον κάνεις μπάνιο με ένα ψεκαστήρι (να πέφτει σαν βροχούλα πάνω του) ή με το λάστιχο. Αν επιλέξεις το λάστιχο προσοχή στην πίεση του νερού...μην τον πνίξεις.
    Και μην τον πιέζεις αν δεν θέλει να κάνει μπάνιο...κάντο μπάνιο ίσα ίσα να φύγουν οι σκόνες.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Mε το λαστιχο? :eek: Καλυτερα οχι σιγουρα θα το τρομοκρατησεις απιστευτα. Να προτιμησεις την αλλη μεθοδο που σου ειπε η Αναστασια με το ψεκαστηρι! ;)

4. anast7

anast7 PB New Member

μπορω να το κανω μπανιο σε λεκανη???με τι νερο να το κανο (χλιαρο, ζεστο)

5. ShadyLady

αν ειναι εξοικειωμενος μαζι σου μπορεις να τον κανεις σε λεκανη...αν και αυτος θα πλατσουρισει μονος του στη λεκανη...

κανονικο νερο απο τη βρυση. ουτε ζεστο αλλα ουτε παγωμενο...σε θερμοκρασια δωματιου.

Εγω παντως Ανεστη την ροζελα μου την κανω συχνα μπανιο με το λαστιχο και ξετρελαινεται...μπορω να πω οτι απολαμβανει περισσοτερο το μπανιο με το λαστιχο παρα με το ψεκαστηρι...
    ερχεται εξω εξω βαζει το κεφαλι της, τα ποδια της μπροστα στο στομιο του λαστιχου...το απολαμβανει και το διασκεδαζει πολυ.

6. Φοίβος

Εννοεις να το πιασεις και να το βουτηξεις μεσα? :eek:

Οχι βεβαια αν εννοεις κατι τετοιο. Η θα του αγορασεις μπανιερα στα μετρα του η με το ψεκαστηρι! Νερο κρυο, απο τη βρυση ομως οχι παγωμενο! ;)

7. Φοίβος

Ναι Αναστασια αλλα ενα αλλο πουλι μπορει να τρομοκρατηθει παρα πολυ! Επειδη αρεσει σε ενα πουλι δε σημαινει οτι ειναι και ο ενδεδειγμενος τροπος για ολα τα πουλια! ;)

8. ShadyLady

Δεν είπα ότι είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος μπάνιου απλά είπα την εμπειρία μου...άλλωστε αν ο anast7 έβλεπε οτι τρομάζει θα σταμάταγε.
    Αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις τι αρέσει στον παπαγάλο σου και τι όχι...πάντα με μέτρο όμως οι δοκιμές!

9. Yasmin

Yasmin PB Member

Εμένα μου έχουν πει ότι τα κοκκατίλ δεν τρελαίνονται για μπάνιο και από την εμπειρία μου συμφώνω σε αυτό..

10. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Κατά τη γνώμη μου όλα τα πουλιά πρέπει να κάνουν μπάνιο ,για την καλή κατάσταση του φτερώματος και του δέρματος. Τώρα αν το πουλάκι δεν κάνει μόνο του μπάνιο, η καλύτερη λύση είναι με το ψεκαστήρι, να του ρίξουμε νεράκι εμείς. Οχι με πίεση και το νερό να μην είναι κρύο αλλά σε θερμοκρασία δωματίου.:)

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εγω τον ζορζακο τον κανω με το ψεκαστιρι...εχει πολυ πλακα αν εχει ορεξη για μπανακι ερχετε κοντα στα καγκελα ενο τον βρεχω και ανοιγει και α φτερα του μολις δεν θελει αλλο φευγει και παει στο πανω ξυλο να στεγνωσει:D

12. MARY

MARY PB New Member

:)Καλησπέρα στην παρέα! Μιας και σας βρήκα με αυτό το θεματάκι, να σας ρωτήσω κι εγώ για την ροζέλα που έχω 1 εβδομάδα. Επειδή γνωριζόμαστε με την κυρία που έχει το pet από όπου την πήρα, πέρναγα τακτικά και πιάναμε την κουβέντα, και συγχρόνως παρατηρούσα και την ροζέλα (μιας και "ψηνόμουν" για να την πάρω). Πήγα αρκετές φορές και πάντα πετύχαινα την ροζέλα να πλατσουρίζει στη θήκη που της είχαν το νερό. Από τότε που ήρθε σπίτι, δεν την έχω δει ποτέ να κάνει μπάνιο, ούτε έχω δει πεταμένα νερά ή πιτσιλιές (μήπως και έκανε το μπάνιο της όταν δεν την έβλεπα). Ως σήμερα της είχα τις 2 θήκες που είχε αντίστοιχα στο pet για νερό & φαι, για να συνηθίσει ευκολότερα το νέο κλουβί, τον χώρο κλπ. Σήμερα της έβαλα το κανονικό ποτηράκι του νερού (το συνήθισε αμέσως) και μία εξωτερική κλειστή μπανιέρα, την οποία περιεργάστικε αρκετά, αλλά πάλι δεν έκανε μπάνιο. Κατά τ'άλλα, συμπεριφέρεται άνετα μέσα στο κλουβί της. Γιατί δεν μπανιερίζεται τώρα?:confused:

13. ShadyLady

Μαίρη ίσως ακόμα δεν νιώθει άνετα στο καινούριο της περιβάλλον και είναι σε εγρήγορση. Άστην μερικές μέρες ακόμα... θα το επιχειρήσει από μόνη της, όταν θελήσει. ;)

14. cockotail love

cockotail love PB New Member

Μαιρη κανε λιγη υπομονη και θα βρει απο μονο του τον τροπο να πλατσουρισει:)ισως θελει ακομα να συνιθησει την καινουρια του μπανιερα

15. MARY

MARY PB New Member

:DΤο βρήκα! Θα βάλω αιθέρια έλαια, θ'ανάψω αρωματικά κεράκια, θα της βάλω και ατμοσφαιρική μουσικούλα, και ίσως την δελεάσω να βουτήξει!Καλά, πλακίτσα κάνω...:D

16. Wind-sa

Wind-sa PB Member

έτσι :p

17. MARY

MARY PB New Member

:DΠοτίστηκε κανονικά!:D Παιδιά θα περιμένω 2 μέρες να δω τι θα κάνει με την μπανιέρα, κι αν δεν, θα τον "ψεκάσω":p

18. cockotail love

cockotail love PB New Member

μαλλον ειναι καλυτερα να τον ψεκασεις

19. MARY

MARY PB New Member

Τελικά από χθες άρχισε μόνος του ο παπαγαλάκος και πλατσουρίζει λίγο-λίγο στην μπανιέρα του. Σήμερα τον πέτυχα το μεσημεράκι να παίζει σαν τρελός με το νερό, και να κάνει και τα ακροβατικά του συγχρόνως!:D Ήθελε τον χρόνο του να συνηθίσει...:p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...