Κανιβαλισμος

Συζήτηση με θέμα Κανιβαλισμος, που ξεκίνησε από pasx79, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 7 Απρ 2008.

1. pasx79

pasx79 PB New Member

Έχω στην κατοχή μου ένα φλώρο εκτροφής περσινό και δώρο φίλου σε πολύ μικρή ηλικία μόλις άρχισε να τρωει. Το είχα σε μια κλούβα από Πέρση και φέτος είπα να τον βάλω σε κλουβί για να τον ακούσω την άνοιξη, όταν τον έβαλα μέσα πήγα και τον βρήκα την επόμενη μέρα χωρίς πούπουλα από κάτω στο στήθος ,αν και δεν έχω ποντίκια στο χώρο μου υπέθεσα ότι πήγε κάποιος ποντικός και τον μάδησε βάζοντας ποντικοκολες και ποντικοφάρμακα χωρίς αποτέλεσμα!
    Τον ξαναέριξα στην κλούβα με βιταμίνες και αμινοξέα μέχρι να στρώσει.
    Χθες τον ξανάβαλα στο κλουβί και μέσα σε 2 ώρες όταν ξαναπήγα μαδήθηκε περισσότερο αυτή την φορά και τον ξανάβαλα σε κλούβα .
    Πολλά πουλιά ξέρω ότι το κανουν στο πυρωμα και σταδιακά αλλά αυτός δεν είναι καθόλου πυρωμένος και μαδήθηκε σε μόλις 2 ώρες.
    Τι μπορώ να κάνω???:confused:

2. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Δεν ξερω αν λεγεται καννιβαλισμος..αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αρεσουν στο φλωρο σου οι αλλαγες και αντιδρα κανοντας κακο στον εαυτο του.'Η θα δοκιμασεις μια σταδιακη και αργη αλλαγη...ή αφησε τον στην ησυχια του.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Η αλλαγη του κλουβιου μαλλον του προκαλεσε στρες. Γιατι δεν το βαζεις στο κλουβι που του αρεσε και δεν πειραζε τα φτερα του? :confused:

4. pasx79

pasx79 PB New Member

Γιατι πρεπει να αδειασει για να γινει απολυμανση.

5. Μήπως να τον βάλεις σε πιο μικρό κλουβί αλλα με παρέα;
    Μια άλλη ιδέα είναι να βάλεις το κλουβί του δίπλα σε κάποιο άλλο που έχει πουλάκι (πρώην συγκάτοικο στη κλούβα).
    Δοκίμασε τα αλλα να είσαι απο κοντά να μην έχουμε χειρότερα.Περιμένουμε νεότερα.

6. pasx79

pasx79 PB New Member

Τελικα απολυμανα καθαρισα την κλουβα του και τον ξανα αφησα μεσα με μια θυληκια που συγκατικουσαν!

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μήπως προσπαθεί να σου πει με τον τρόπο του οτι δεν ειναι και πολύ ευτυχισμένος και θα προτιμούσε να ζευγαρώσει ελεύθερος στην φύση?? Λέω μήπως... σκέψου το...:confused:

8. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Αγαπητη ληξιαρχε ο Πασχαλης αναφερει πως ειναι πουλι εκτροφης..οποτε ???
    Εκτος και βλεποντας το γενικοτερο κλιμα του φορουμ...χμ! μας ειπε μια ανακριβεια.
    ΕΕΕ!μην το παιρνεις προσωπικα Πασχαλη...γινεται και αυτο..μην νομιζεις !
    Παντως οπως και να εχει το θεμα...ο μικρος σου φιλος δεν αγαπαει την μοναξια.Χαιρομαι που εκανες την απολυμανση και δεν του στερησες την παρεα.

9. pasx79

pasx79 PB New Member

Το πουλακι εχει γεννηθει σε αιχμαλωσια οποτε δεν ξερει τι θα πει ελευθερια!
    καποιος μου ειπε να το κοιταξω και για ψειρες!
    βεβαια τον εχω ψεκασει αλλα αν ειχε δεν θα μαδιωτανε και στην κλουβα?

10. aslihan

aslihan PB New Member

αστό να φύγει και κανε τον σταυρό σου η φύση ξέρει καλύτερα ;)

χρονια σου πολλα!

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Συγγνώμη ashlihan εσύ όταν αρωσταίνει ένα gloster ή αν του δημιουργηθεί στρες από κάποιο λόγο το αφήνεις ελεύθερο??? Ο φλώρος είναι εκτροφής όπως έχει αναφερθεί ήδη 2 φορές πιο πάνω. Γιατί να τον αφήσει;
    Μήπως να διαβάζαμε καλύτερα τις δημοσιεύσεις που γίνονται πριν δώσουμε μια απάντηση;
    Χίλια συγγνώμη που μιλάω λίγο αυστηρά αλλά δίνουμε συμβουλές για ζωντανά πλάσματα. Μην παραπληροφορούμε μόνο και μόνο επειδή δεν προσέξαμε τι γράφτηκε λίγο πριν. Το να αφήσουμε ελεύθερο ένα φλώρο εκτροφής είναι σχεδόν το ίδιο με το να αφήσουμε ένα καναρίνι. Έχει λίγο μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης. Αυτά τα πουλιά έχουν γεννηθεί γνωρίζοντας την ταΐστρα και την ποτίστρα του κλουβιού και όχι δέντρα και χωράφια.

12. aslihan

aslihan PB New Member

αν μιλας προσωπικά για μενα, ναι αν δω οτι δεν εχει επιστροφή ναι το αφήνω να

φυγει !

13. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Το καναρίνι όπως και κάθε πουλί εκτροφής πιστεύω είναι μεγάλο λάθος να το αφήσουμε ελεύθερο (υπό οποιεσδήποτε συνθήκες).
    1ον : Είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να επιβιώσει και το πιο πιθανό θα γίνει τροφή για γάτες.
    2ον : Ακόμη και αν επιβιώσει με αυτό τον τρόπο το μόνο που καταφέρνουμε είναι να εισάγουμε ένα ζώο άσχετο προς το περιβάλλον. Το καναρίνι, οι καρδερίνες σιβηρίας όπως και οι μεταλλαγμένοι φλώροι προέρχονται από άλλα μέρη και όχι από την ελληνική φύση. Όταν αφήνεις ένα άρρωστο πουλί μαζί με αυτό μεταφέρεις και τις ασθένειες του στο φυσικό περιβάλλον (οι οποίες είναι και αυτές άγνωστες στα ιθαγενή πουλιά και δεν έχουν πιθανός αντισώματα).
    Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ και πιστεύω ότι μόνο ζημιά κάνει μια τέτοια πράξη. Στην πρώτη περίπτωση στο πουλί (θανατική καταδίκη στην ουσία αφού το αφήνουμε σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον και μάλιστα αποδυναμωμένο από ασθένεια) και στη 2η στο τοπικό οικοσύστημα.
    Μήπως τα άρρωστα να τα πηγαίναμε σε κανένα κτηνίατρο πρώτα;

14. pasx79

pasx79 PB New Member

Να σας ενειμερωσω οτι το πουλακι το αφησα ελευθερο πριν πολλες μερες ,συγνωμη για την παραλειψη.Ειναι πολυ διαφορετικο να ελευθερωσεις ενα καναρανι με ενα αγριοπουλι υαπαρχουν φλωρια που γενιουντε σε αιχμαλωσια και ειναι πιο αγρια και απο τα αγρια!
    ο συγκεκριμενος ηταν αρκετα ημερος αλλα πρωφανος δεν του αρεζε το κλουβι τον πηγα σε ενα δασακι που ζουν φλωρια τα περισσοτερα ειναι αμολυμενα και τον ελευθερωσα.Εκει υπαρχει μονιμο φαγητο και μονιμο νερο.

15. skytiger

skytiger PB New Member

Μπραβο σου πασχαλινο! πιστευω πως επραξες σωστα! συγουρα θα ειναι χαρουμενο το φλωρακι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...