Κανει να αφαιρεσω το πλαστικο αυγο απο τη φωλια;

Συζήτηση με θέμα Κανει να αφαιρεσω το πλαστικο αυγο απο τη φωλια;, που ξεκίνησε από Birdman.gr, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Ιουν 2015.

1. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

Καλημερα παιδια τι κανετε;; Σμρ ανοιξε και το τελευταιο μ αυγο ειναι 4 τιμπραντακια τα 3 μαυριδερα το 4 ο βενιαμην μου ειναι πλ εντονα λευκος... Θα θελα να σε ρωτησω εαν εαν κανει να αφαιρεσω το πλαστικο αυγο π υπαρχει μεσα στην φωλια... Απλα οταν βγαινει απο την φωλια και τσεκαρω με κοιταει η μαμα πλ εντονα και φοβαμαι να της πειραξω τα μωρα της ποσο να βγαλω την φωλια για να αφαιρεσω το αυγο...

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τέλεια ... να σου ζήσουν... και στο κλαρί.
    Φυσικά μην ξεχάσεις να μας ανεβάσεις και φωτογραφίες....
    Δε χρειάζεται άμεσα να βγάλεις το αυγό.... ίσως αύριο με κάποια ευκαιρία να το κάνεις.
    Αν τα ενοχλούμε αυτές τις πρώτες ώρες - ημέρες ξυπνάμε στους γονείς το φόβο....
    Κι ο φόβος πάντα οδηγεί σε τραγικές καταστάσεις.

3. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

Παντα ακολουθω πιστα τις συμβουλες σας κγιαννη και μεχρι τωρα με οδηγησαν σε τρομερα αποτελεσματα..το πρωτο π βγηκε το σαββατο ειναι λιγο ποιο μεγαλο.. Ολα απολαμβανουν εναν υπνακο κατω απο τα φτερα της μητερας τους.. Εγω ξεκινησει το αυγο και την αυγοτροφη που την καταβροχθιζει ο αρσενικος και την μεταφερει στην φωλια...

4. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

εαν ξερετε μια καλη τροφη του εμποριου που 8α τα βοη8ησει να αναπτυχ8ουν καλα 8α με ενδιαφερε να μου πειτε

5. misalouris

Οποιαδήποτε συνδυαστική ποικιλία από μείγμα σπόρων, αυγοτροφής και τα κατά εποχή λαχανικά θα δώσει υγεία στα πουλιά.
    Στα παραπάνω δεν πρέπει να λησμονούμε πως τα καναρίνια μας είναι σποροφάγα πουλιά και οι σπόροι είναι το "κυρίως πιάτο" τους.
    Η γλυστρίδα που θα αφθονεί αυτό το διάστημα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και απαραίτητη ...
    Δεν πρέπει να τους τη στερούμε... όπως και δεν πρέπει να ξεχνάμε το μέτρο.
    Θα σου φανεί φοβερά χρήσιμο να ρίξεις μια ματιά στα γενικά με τη διατροφή των καναρινιών μας
    Εδώ θα δεις κάποιες προτάσεις για μείγματα σπόρων
    Αλλά θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνεις οπωσδήποτε επισκέψεις στα άρθρα για τη διατροφή των πτηνών...
    Εγώ κι εδώ είμαι τακτικός.... μια και δεν τα θυμάμαι πάντα όλα.

6. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

απο την μερα που ξεκινησα το αυγο και την αυγοτροφη για να ταιζουν οι γονεις μονο αυτο δινουν στα μικρα πολυ σπανια τα βλεπω να μεταφερουν σπορους στα μωρα τους...το αυγο δν το προλαβαινω σε 4-5 ωρες εχει μεινει το 1/4 αυτου.

7. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

8. YannisK

YannisK PB Known Member

Όταν οι νεοσσοί είναι πολύ μικροί οι γονείς προτιμούν να τους ταΐζουν με προτεινούχες τροφές (πχ αυγό).
    Καθώς μεγαλώνουν το αυγό μειώνεται και οι σπόροι αυξάνονται σε ποσοστό.
    Για το μήλο, στις πρώτες μέρες της ζωής τους, υπάρχουν αντιφατικές απόψεις... Τι ηλικία έχουν οι νεοσσοί σου;

Σήμερα βγήκαν... μην δώσεις μήλο ακόμα.

9. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

o 1ος βγηκε το σαββατο και ο 4ος σημερα το πρωι

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Περίμενε να πάει ο μικρότερος 5 ημερών και βλέπεις για το μήλο. Δεν επείγει. Δώσε αβγουλάκι και φρέσκο νερό κάθε μέρα!

11. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

αυτο κανω μεχρι στιγμης για αυτο εχω απορρησει γιατι οι γονεις τρωνε μονο το αυγο , αυγοτροφη για να ταισουν και ισα ισα τσιμπανε σπορους για αυτους...ξερει κανεισ εαν η τροφη που εβαλα παραπανω ειναι καλη/???

12. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν την ξέρω αλλά όποια αυγοτροφή του εμπορίου και να τους δώσεις τίποτα δεν συγκρίνεται με το καλοβρασμένο αβγό (με το τσόφλι πάντα).

13. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

τσοφλι τους εβαζα στην αναπαραγωγη τωρα το βγαζω γιατι ο αρσενικος τρωει μονο ασπραδι και το μεταφερει στην φωλια

14. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Και πολύ καλά κάνει.

15. YannisK

YannisK PB Known Member

Κακώς δεν τους δίνεις και το τσόφλι. Ο αρσενικός ξέρει την δουλειά του. Το ασπράδι είναι ''τούμπανο'' στην πρωτεΐνη.

16. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

δν 3ερω εαν εκανα καλα!

17. YannisK

YannisK PB Known Member

Θα σου πουν και οι καναρινάδες για το τσόφλι. Εγώ το σπάω στο μπλέντερ και το δίνω στα πουλιά όλο το χρόνο.

18. misalouris

Με το αυγό μεγάλωσαν γενιές καναρινιών...
    Όταν ξεκίνησα .. μόνο αυτό υπήρχε ως πηγή πρωτεΐνης ....και μοναδικό για το τάισμα των πουλιών
    Και έβγαζε γερά πουλιά...
    Δεν υπάρχει συνταγή και μαγικά για το τσόφλι...
    Εγώ το αφήνω και αν θέλουν τρώνε....
    Αν και η αίσθηση που έχω είναι πως το κάνουν περισσότερο για τη χώνεψη....παρά για κάτι άλλο.

19. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

k.γιαννη πειτε μας κανα μυστικο...τι αλλο δινετε για πηγη πρωτεινης σε αυτο το σταδιο των μωρων??

20. misalouris

Αυγό και αυγοτροφή...
    Τίποτε περισσότερο.
    Ένα καλό (κατά τη γνώμη μου) μείγμα σπόρων...
    Και κατά περίπτωση φρούτα και λαχανικά... (λίγο μήλο, πολύ πιπεριά, γλυστρίδα κλπ)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...