Καναρος φαλακρος, γνωριζει κανεις τι φταιει;

Συζήτηση με θέμα Καναρος φαλακρος, γνωριζει κανεις τι φταιει;, που ξεκίνησε από aikabanal, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 19 Ιουν 2009.

1. aikabanal

aikabanal PB New Member

παιδια γνωριζει κανεις τι φταιει;
    Ολα κανονικα στο πουλι(ζωηρο-φαγανο-κελαειδαει)

Συνημμένα Αρχεία:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Συμπληρωσε την φορμα

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

4. aikabanal

aikabanal PB New Member

Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):

Ηλικία Πουλιού:4 ετων
    Φύλο:αρσενικο
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): εξωτερικος
    Θερμοκρασία Χώρου:θερμοκρασια εποχης
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: πριν 2 χρονια
    Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: απο 11/2008
    Διατροφή: premium συσκευασμενη της vitacraft-multivit-αυγοτροφη εμποριου συσκ.
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων: φυσιολογικα
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):οχι
    Κινητικότητα:μετρια
    Τρέφεται Κανονικά:ναι
    Προηγηθείσα Θεραπεία:κατα καιρους ψεκασμα για εξωπαρασιτα και πριν κανα μηνα 1 σταγονα για ακαρεα με επαναληπτικη δοση μετα 7 μερες.
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):ειναι μονο του.
    Παρατηρήσεις:εχει μαδησει στον σβερκο και μερικως στο κεφαλι και τελευταια του πεφτουν φτερα και απο αλλα σημεια του σωματος του.
    ---------------------------------------------------------------------------

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

το διαστημα που το πουλακι εχει προβλημα ειναι αρκετο και τετοιο ωστε το μυαλο μου να πηγαινει σε ειδος μηκυτιασης (τουλαχιστον στο κεφαλι).πρεπει να το δει γιατρος ομως .εχω ακουσει για συγκεκριμενη αλοιφη που την βαζουν για μηκυτες και οι ανθρωποι αλλα εγω επιλεγω να μην την αναφερω χωρις σιγουρη διαγνωση.

αν και δεν πιστευω το πουλακι να εχει οπως μας τα περιγραφει διατροφικες ελλειψεις να το οδηγησουν σε παθολογικη πτερροροια εντουτοις την γνωμη μου για την διατροφη που χρειαζεται στην πτερροροια(στην περιπτωση σου πιστευω μονο βοηθητικα) θα την δεις εδω
    https://petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-στην-περίοδο-της-πτερόρροιας.14731/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  6. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Τσέκαρε λίγο το κλουβί αν μυρίζει έντονα σαν αμμωνία (πιθανότητα μυκητίασης). Καλό θα είναι να επισκεφτείς πτηνίατρο για σιγουριά καθόσον ΑΝ πρόκειται για μύκητα είναι επικίνδυνος και για τον άνθρωπο.

7. aikabanal

aikabanal PB New Member

ξεχασα να σας αναφερω οτι πριν 4 μηνες περιπου ειχε πεσει της γυναικας μου το κλουβι κατω και λεω μηπως το πουλι στρεσαριστηκε ,γιατι απο εκει και μετα αρχισε το αραιωμα!

8. evaluieva

evaluieva PB Member

αν θελεις κ μπορεις πηγαινε το σ εναν εμπειρο γιατρο για ν αποκλεισεις την περιπτωση της μυκητιασης.

κ μενα το αγαπημενο μου καναρινι εχει παρομοιο αραιωμα στο κεφαλακι του
    παντως δεν γινεται τπτ ,δεν ειναι μυκητες.

το πηγα στον γιατρο μου πε οτι δεν υπαρχει θεραπεια
    ειναι κατι σαν την ανθρωπινη φαλακρα

επειδη τοτε που το παθε δεν ηταν μεγαλο σε ηλικια,
    αμφεβαλλα σ αυτο που μου πε ο γιατρος.:confused:
    ρωτησα πολυ κοσμο,εδωσα κ nekton bio..αλλα δεν περναει...:(
    ειναι ζωηροτατο ,τρωει καλα ,η διατροφη του ειναι πλουσια,συμπεριφερεται μια χαρα,...
    αλλα το κεφαλακι ειναι ακομα ετσι αραιωμενο κ οσο περναει ο καιρος αργα κ σταθερα, χειροτερευει .:(
    το παθε στα 3- 3,5 χρονια του ,αν θυμαμαι καλα .
    πιθανολογω οτι το παθε επειδη χαθηκε (απο βλακεια μου) το αγαπημενο του φιλαρακι -ενα πρασινο καναρινι που ειχα)
    δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.:rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...