Καναρος προσπαθει να βατεψει την καναρα ενώ ειναι στη φωλια

Συζήτηση με θέμα Καναρος προσπαθει να βατεψει την καναρα ενώ ειναι στη φωλια, που ξεκίνησε από kyriako, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Μαϊ 2009.

1. kyriako

kyriako PB New Member

μωλις σκασανε μυτι 2 απο τους 4 μεχρι αυριο πρεπει να βγουν και οι υπολυποι εχω προβλημα με τον καναρο προσπαθει να βατεψει ενω η καναρα ειναι στην φωλια :confused: τι να κανω?

2. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Τα εχεις σε ζευγαρωστρα??Απο ποτε εχει αυτη τη συπμεριφορα???

3. kyriako

kyriako PB New Member

(1)ναι σε ζευγαρωστρα ειναι.(2)εδω και δυο τρεις μερες.(3) τον εβγαλα γιατι δεν σταματουσε να προσπαθει

4. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Δεν νομιζω πως η απουσια του θα ειναι επωδινη για τα μικρα , χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος...τουλαχιστον εχετον διπλα στην καναρα...

5. kyriako

kyriako PB New Member

κυριε μακη η γνωμη σας?

6. kyriako

kyriako PB New Member

μωλις ηρθε και ο τριτος :D εμηνε ενας ακομη και η καναρα ταιζει κανονικα ελπιζω να πανε ολα καλα

7. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Μην ανυσηχεις , ολα καλα θα πανε καλα , αφου τα ταιζει δεν υπαρχει ανησυχια!

8. sainer

sainer PB New Member

πρεπει να χωρισεις τον αρσενικο.βαλε χωρισμα στη ζευγαρωστρα και ασε την καναρα να μεγαλωσει μονη της τους νεοσσους.δεν θα εχει κανενα προβλημα.

9. kyriako

kyriako PB New Member

περασε μια μερα και το 4 αυγο δεν εσκασε λετε να υπαρχει προβλημα?

10. kyriako

kyriako PB New Member

αν και αλλαξα τα αυγα με πλαστικα ο 4 ηρθε με 24 ωρες καθηστερηση

11. sainer

sainer PB New Member

συμβαινει κι αυτο μερικες φορες μην ανυσηχεις.

12. kyriako

kyriako PB New Member

τα μικρα ειναι 6 ημερων και ολα πανε καλα.εκτος απο την ωρα φαγητου κοιμουντε συνεχεια ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται τοσο πολλες ωρες?

13. sainer

sainer PB New Member

ναι τα περισσοτερα μικρα εχουν αυτη τη συμπεριφορα.

14. diamantenia

diamantenia PB New Member

Ωχ αλήθεια; Μου ΄χει τύχει κ ΄μενα κάτι παρόμοιο.Βασικά
    σε ένα ζευγάρι μου ο κάναρος χάλαγε την φωλιά της κανάρας,
    τελικά τον έβγαλα όταν έκανε τα αυγά κ τον ξαναέβαλα τώρα
    που σκάσαν κ αρχικά πήγαινε κ πείραζε την κανάρα
    συνέχεια στην φωλιά,αλλά έβλεπα κ να την ταΐζει κ αυτή με την
    σειρά της να ταΐζει τους νεοσσούς κ τους έβλεπα πιο φαγωμένους
    από όταν την είχα μόνη της. Τι λες να κάνω;

15. sainer

sainer PB New Member

συνηθως ξαναβαζουμε μεσα τον καναρο εφοσον τα μικρα φτασουν 23-25 ημερων και μπορουν να απογαλακτιστουν(εννοω να χωριστουν απο τους γονεις με το χωρισμα και οχι να πανε σε αλλο κλουβι) γιατι με αυτο που εκανες εσυ μπορει και να ειναι επιθετικος προς τα μικρα.εφοσον ομως ο δικος σου ταιζει την καναρα και δεν ειναι επιθετικος προς τα μικρα αφησε τα μαζι.καλο ειναι ομως να παρατηρησεις αρκετη ωρα τη συμπεριφορα του για να μην τσιμπαει τα μικρα.

16. kyriako

kyriako PB New Member

εγω αφησα μονη την καναρα και μεχρι τωρα τα ταιζει κανονηκα.τον καναρο δεν θα τον ξαναβαλω γιατι πηστευω πως φτανει για φετος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...