Καναρινι 6 μηνων δεν κελαηδα, φταιει το οτι το εχω στο μπαλκονι;

Συζήτηση με θέμα Καναρινι 6 μηνων δεν κελαηδα, φταιει το οτι το εχω στο μπαλκονι;, που ξεκίνησε από nektaria, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 7 Οκτ 2009.

1. nektaria

nektaria PB New Member

εχω ενα αρσενικο καναρινι 6 μηνων αλλα δεν κελαιδαει μπορει να φταιει το οτι το εχω στο μπαλκονι του σπιτιου μου(μενω μπροστα σε λεοφορο)εχει θορυβο???

2. Εμμανουήλ

Εμμανουήλ PB New Member

Καλησπέρα,το οτι είναι το μπαλκόνι και έχει θόρυβο σίγουρα δεν φταίει.Τώρα θα έπρεπε να είχε αρχήσει να κελαηδάει,ίσως όμως να μην έχει τελειώσει ακόμα την πτερόροια.

3. elenipan

elenipan PB New Member

έχω προσέξει ότι γενικά η βαβούρα (ηλεκτρική σκούπα, κομπρεσερ αν δεν είναι πολύ κοντά κτλ) αρέσει στα καναρίνια και τα κάνει να κελαϊδάνε όσο κι αν φαίνεται παράξενο αυτό. Κελαϊδούσε και σταμάτησε ή δεν έχει κελαΙδήσει ποτέ;

4. Νεκταρια το πουλακι ειναι μικρο ακομα,θα αρχισει σιγα σιγα να γρατζουναει(κελαιδαει) πανω στο χρονο θα ειναι ετοιμο.Λιγακι υπομονη και ολα θα πανε καλα...:)

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

To 6μηνο καναρίνι σου ειχε κελαηδησει καθόλου τους προηγούμενους μήνες? Και αν ναι , τι ειδους κελαηδημα εκανε?? Πως εισαι σιγουρη οτι το πουλί είναι αρσενικό? Μηπως ειναι θηλυκο και γιαυτο δεν κελαηδάει? Θα μπορούσε ακομα να περνάει πτερόρροια , που ειναι επίπονη διαδικασια για το πουλί και οταν την ξεπεράσει θα ξανακελαηδησει. Κανε λιγη υπομονη, προσφερέ του ισορροπημενη διατροφή, καθημερινο μπανιο και ολα θα πανε καλά.

Αν πεσει στην αντιληψή σου κάποιο περίεργο συμπτωμα,οπως φουσκωμα των φτερών, υποτονία, περιεργοι ηχοι σαν απο σπασιμο σπόρων, ή άλλα σημαδια σε ματια ,ποδια κτλ, το ξανασυζηταμε

6. manos74

manos74 PB New Member

και εγω θα ηθελα να σε ροτισω πως εισαι συγουρη οτι ειναι το καναρινι σου αρσενικο καθως τα μικρα πολυ δισκολα τα ξεχοριζουμε

7. nektaria

nektaria PB New Member

σας ευχαριστω για την βοηθεια.

8. georgio

georgio PB New Member

κανε υπομονη.ισως το πουλι να μην ειναι αρσενικο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...