Καναρινι 4,5 εβδομαδων χανει φτερα στην πλατη.

Συζήτηση με θέμα Καναρινι 4,5 εβδομαδων χανει φτερα στην πλατη., που ξεκίνησε από tarasis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Ιουν 2015.

1. tarasis

tarasis PB New Member

Καλησπέρα σήμερα είδα ένα από τα δυο καναρινακια μου 4,5 εβδομ'αδων με αιματα (στο ποδι)και να εχει χασει τα φτερα στην πλάτη του.Τα μικρα τα έχω με τον πατέρα τους.Το απομακρυνα και του έβαλα betandine.Παρακάτω θα δειτε και φωτογραφιες.Μήπως του όρμηξε ο πατερας ή ειναι καποια ασθένεια.Η μαμα τους κλοσσαει τα νεα αβγουλακια της και αυτη είναι χωρισμένη

Συνημμένα Αρχεία:

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Κατά πάσα πιθανότητα την ζημιά την έχει κάνει ο πατέρας. Αλλά 5 εβδομάδων δεν θα έπρεπε να είναι ακόμα με τους γονείς τους, ειδικά αφού έχουν κάνει 2η γέννα. Να απομακρύνεις και το αδερφάκι του. Σε τι κατάσταση είναι ο μικρός; τρώει;

3. tarasis

tarasis PB New Member

Ναι τσιμπαει μηλαρακι και αβγο δε βλεπω να τρωει σπορους.Να χωρισω και το αλλο;

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Να χωρίσεις και το άλλο καλού κακού. Να σπάσεις στο γουδί μερικά σποράκια και να τα βάλεις σε πιατάκι στην μέση του κλουβιού. Αυγό, μήλο και όλα θα πάνε καλά!

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Χώρισε τα μικρά από τον μπαμπά, βάλτα σε ένα κλουβί μαζί και δίνε τους καθημερινά μήλο, χόρτα, λαχανικά και αυγό ή αυγοτροφή να τσιμπάνε και να τρώνε. Σ αυτήν την ηλικία μια σπιτική αυγοτροφή (όπως πχ κάνω εγώ αυτή: τη δική μου αυγοτροφή ή μια οποιαδήποτε συνταγή από τη λίστα με αυγοτροφές, νομίζω τους είναι απαραίτητη πέρα από το σκέτο βραστό αυγό. Σπάσε με γουδί και λίγα σποράκια μήπως και αρχίσουν να τσιμπάνε! Βλέπω ότι βγαίνουν νέα φτεράκια οπότε πιστεύω ότι δε θα έχουν πρόβλημα! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...