Καναρινι 10 μηνων κελαηδα χαμηλοφωνα

Συζήτηση με θέμα Καναρινι 10 μηνων κελαηδα χαμηλοφωνα, που ξεκίνησε από kanarinia-one-love, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 19 Ιαν 2016.

1. kanarinia-one-love

kanarinia-one-love PB New Member

Εχω ενα καναρινι αρσενικο το οποιο ειναι 10 μηνων εχω το εξης προβλημα κελαιδα πολυ χαμηλοφωνα(οχι λογω ρατσας) γιατι συμβαινει αυτο?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Γενετικό κληροδότημα ή γενετική ανωμαλία ή ασθένεια...

3. kanarinia-one-love

Mε λιγα λογια δεν το ζευγαρωνω?το να κελαιδισει κανονικα αργοτερα δεν παιζει?δηλαδη αν κλεισει χρονο?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Εγώ δεν γνωρίζω.... και δεν θα πάρω θέση.

5. kanarinia-one-love

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια,ειμαι ευγνωμων και παλι ευχαριστω <3

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι καναρίνι είναι; Γνωρίζεις τη ράτσα, την καταγωγή του; Πώς έφτασε στα χέρια σου, στην κατοχή σου;

7. kanarinia-one-love

Απο εναν φιλο μου,ντοπιο ειναι το καναρινι,το πηρα 3 μηνων περιπου,στουσ 6 μηνες αρχισε να κελαηδα αλλα ακομα το ιδιο κανει που ειναι περιπου 10...

8. Aristos88

Aristos88 PB New Member

κάτι που είχα κάνει με το δικό μου καναρίνι για να το προκαλέσω να κελαηδήσει: του έβαζα εκπαιδευτικά βίντεο με κελάηδημα καναρινιού από το youtube σε μεγάλη ένταση, αποτέλεσμα άρχισε να κελαηδάει με μεγαλύτερη ένταση από πριν ίδια με του βίντεο, δοκίμασε το και εσύ να ανεβάζεις σταδιακά την ένταση και να το προκαλείς να κελαηδάει

9. BabisNL

BabisNL PB New Member

Σε ποιό σημείο του σπιτιού το έχεις? Μήπως έχει συνέχεια χαμηλό φωτισμό? Κελαηδάει χαμηλόφωνα και το καλοκαίρι με δυνατό ήλιο στο μπαλκόνι σου ας πούμε?

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το ότι ξεκίνησε στους έξι μήνες δεν είναι περίεργο. Ούτε ότι συνεχίζει να κελαηδά χαμηλόφωνα. Το δεύτερο δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, αλλά όταν δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για το ιστορικό του πουλιού, δεν μπορούμε να το πούμε και με ακρίβεια.

11. theodr

theodr PB Member

Αν είμαστε σίγουροι ότι είναι αρσενικό θα βοηθούσε να ανεβάσεις ένα video. Θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για την διατροφή του κτλ

12. kanarinia-one-love

Το καναρινι ακουει τα αλλα αρσενικα οποτε ακουει απο εκει καλαησματα αλλων καναρινιων,το εχω σε σημειο με καλο φωτισμο κ ψηλα στον τοιχο,παιρνει αρκετο φως τοθ ηλιου καθημερινα,επισις κ οταν το κρεμαω εξω παλι τα ιδια,σιγουρα ειναι αρσενικο γιατι εχω ακουσει και θυκηκο να κελαηδα και καμια ομοιοτητα,ι διατροφη του ειναι λαχανικα 2 φορες την βδομαδα,αυγοτροφη αγοραστη 2 φορες αυγο την βδομαδα κ μια φορα την βδομαδα μηλο,και σπορους εννοειται...

13. pyroferus

pyroferus PB New Member

Μήπως έχει περάσει κανένα κρύωμα και του έχει αφήσει πρόβλημα;

14. kanarinia-one-love

Μακη δεν νομιζω παρα πολυ δυσκολα....

Το πουλακι το συγκεκριμενο λετε να κανει για ζευγαρωμα οταν κλεισει τους 12 μηνες?ι να μην το δοκιμασω καλυτερα?

15. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εχω ενηλικο πουλι που αππλα κελαηδα πιο χαμηλοφωνα απο τα αλλα. Ακουγοντας τα αλλα δεν αλλαξε τιποτα (προφανως) απλα συνεχιζει να μου τραγουδαει ομορφα και πιο χαμηλα απο τα αλλα. Ακομα και μικρακια του '15 τον βαζουν ανετα κατω :) Αλλα εινα γλυκομπαλιτσα!

16. kanarinia-one-love

Η γλυκομπαλιτσα πραγκαμτικα μου αρεσε!!!ναι εννοειται οτι ολα τα καναρινια για μενα ειναι καλα,πρωτα απο ολα ειναι ψυχουλες οποτε....

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Αν θες να το ζευγαρώσεις να το κάνεις.Δεν είναι σημάδι ασθένειας το χαμηλό κελάηδισμα.Κάτσε να το δεις και αργότερα πιστεύω κάτι θα φτιάξει :)

18. kanarinia-one-love

Ωραια θα το βαλω σε κανενα μηνα και βλεπουμε αποτελεσματα,περιμενω 4 αυγουλακια να σκασουν σε 9 μερες τα πρωτα για φετος :)

19. pyroferus

pyroferus PB New Member

Με το καλό τα πρώτα!!
    Ποιος ξέρει,αν δει την νύφη μπορεί να κελαηδήσει δυνατά.

20. kanarinia-one-love

Μακαρι γιατι ειναι πολυ ομορφο πουλακι...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...