Καναρινι χωρις ουρα

Συζήτηση με θέμα Καναρινι χωρις ουρα, που ξεκίνησε από συννεφακι, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Ιουλ 2009.

1. συννεφακι

συννεφακι PB New Member

;Γεια σας παιδια το ενα καναρινι μου βγενει η ουρα του και πεφτει ξερετε να μου πειτε κατι για αυτο

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αν το εχεις μαζι με καποιο αλλο πιθανοτατα του την τσιμπαει;)

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εχει μπεί στην περίοδο αλλαγής πτερώματος.
    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,θα ξαναβγάλει ουρά
    Διαχείριση της Πτερόρροιας

4. IZNOGOOD

IZNOGOOD PB New Member

σε ακριβως 50 ημερες απο την ημερα που εχασε την ουρα του, θα εχει μια ουρα ακριβως στο σωστο μηκος και μεγεθος που πρεπει. ξεκινα να μετρας...

5. συννεφακι

συννεφακι PB New Member

To καναρινι το εχω μονο του και η ουρα του πεφτει και ξανα βγενει εδω και 2 μηνες

6. IZNOGOOD

IZNOGOOD PB New Member

σε παραπεμπω στην απαντηση του μακη και μετα ξανα στην δικια μου πιο επανω.. μην αγχωνεσαι και μετρα

7. συννεφακι

συννεφακι PB New Member

Ευχαριστω πολυ παιδια θα περιμενω.Μακη αν μπορεις και οποιος αλλος θελει απαντησε μου και σ'αυτο οταν χανουν το πτερωμα τους κελαιδανε γιατι ο κοκκινουλης μου κελαιδαει ακομα

8. antonis1996

antonis1996 PB New Member

εγω εχω ακουσει οτι εκτος απ την πτερρορια που μπορει να εχει το πουλακι βγαζει το πτερωμα επειδη μπορει να θελει αντρα να ζευγαρωσει!

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η περίοδος της πτερόρροιας
    είναι μια άσχημη περίοδος για τα πουλιά και συνηθέστατα
    σταματούν το κελάηδισμα.Πάντα βέβαια υπάρχουν οι εξαιρέσεις
    αλλά παρ' όλα αυτά νομίζω οτι και ο δικό σου θα σταματήσει
    να τραγουδά όταν η αλλαγή πτερώματος φθάσει στο φόρτε της.

10. συννεφακι

συννεφακι PB New Member

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας

11. jk21

απο τη στιγμη που ειναι μονο του η προηγουμενη απαντηση μου δεν ισχυει.το πιθανοτερο εχουμε πτερορροια οπως ειπανε τα παιδια.βεβαι οτι αυτο εγινε επανελλημενα με προβληματιζει κατα ποσο ειναι φυσιολογικη .η ουρα πεφτει εντελως ή πρωτα τα φτερα φαινονται σε κακη κατασταση και μετα πεφτουν; οι πατηθρες ειναι σε αποσταση απο τα πλαινα του κλουβιου ωστε να μην ακουμπαει η ουρα στα καγκελα;

12. συννεφακι

συννεφακι PB New Member

H ουρα πεφτει εντελως και οταν βγενει το ενα φτερο ειναι καλο και μετα τα επομενα σε κακη κατασταση και η πατηθρες νομιζω εχουν καλη αποσταση απο τα πλαινα του κλουβιου

13. jk21

οταν αμεσως βγαινουν σε κακη κατασταση σημαινει ειτε οτι καπου ακουμπανε (λες οι πατηθρες ειναι ενταξει αρα τα καγκελα τα αποκλειουμε-αν θες βαλε μια φωτο) ,αλλο πουλακι δεν υπαρχει να ενοχλει,αρα το μυαλο μου παει οτι κατι ενοχλει το πουλακι στην περιοχη και τσιμπαει τα φτερα του:Con/sed:

14. συννεφακι

συννεφακι PB New Member

σου στελνω την φωτογραφια οπως μου ζητησες μηπως καταλαβεις κατι εσυ

ευχαριστω:)

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...