Καναρινι που τρωει ελαχιστα

Συζήτηση με θέμα Καναρινι που τρωει ελαχιστα, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 8 Ιουλ 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

1)Τι είδος πτηνού έχετε;
    Καναρινι Gloster

2)Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε
    Αρσενικο

3)Τι ηλικία έχει;
    2χρονων

4)Πόσο καιρό το έχετε εσείς;
    Απ'τις 2 Αυγουστου του 13(σχεδον 1 χρονο)

5)Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω;

Τον χειμωνα μεσα,το Καλοκαιρι εξω ολη τη μερα και μεσα μονο το βραδυ (δεν εχω φτιαξει ακομα καποια κατασκευη που να τους παρεχει προστασια το βραδυ απο τα αρπακτικα)

6)Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού;

Μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν με την θηπυκια σε μια μεγαλη ζςυγαρωστρα.Τωρα τον εχω μονο του σε ενα κλουβι διαστασεων 35χ40χ45

7) Τι διατροφή του παρέχετε;

Κελαηδινη-Καναβουρι, μαρουλι 4 φορες την εβδομαδα, μαιντανο 3, φρουτα εποχης καθε 2 μερες, αυγοτροφη 1 φορα την εβδομαδα, αυγο 1 φορα τη βδομαδα, ριγανη-βασιλικο στις αυγοθηκες 4 φορες τη βδομαδα

8) Συμπτωματα

Εδω και 4 περιπου μερες, βρισκω τους σπορους στις τιστρες σχεδον αθικτους! Μονο κατι λιγα τσιμπολογαει απ τις αυγοθηκες.Επισης οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι πεταριζει λιγο και αμεσως φαινεται οτι δυσκολευεται να αναπνευσει, αφηνει ανοιχτο το ραμφος του
    Επιπλέον Πληροφορίες
    Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού;
    Χαρτι λευκο
    Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο;Ναι
    .Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; )
    Ξυλινες φυσικες

Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα;
    Ναι, φετος και οχι

Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας.Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε)
    Δεν του εχει χορηγηθει αντιβιωση

.Πότε πέρασε την τελευταία τουπτερόρροια;
    Περισυ το καλοκαιρι

Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Συσκευασμενοι, χυμα η κελαηδινη μονο
    Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής; Συσκευασμενη, φτιαχνω και σπιτικη
    Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»; Οχι
    Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε;Δεν χρηαιμοποιω
    Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο,μηλόξυδο κτλ; ΟχιΈχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί;Ναι

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μήπως στο εξωτερικό σημείο που το έχεις κάνει πολλή ζέστη; Μήπως το χτυπάει ρεύμα αέρος και κρύωσε; Του αλλάζεις νερό καθημερινά; Μπάνιο του βάζεις; Κάνει;
    Μήπως δέχθηκε έστω και ανεπιτυχή επίθεση από πουλί κατά την διάρκεια της ημέρας;
    Οι κουτσουλιές του πως είναι;

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν εχει πολλη ζεστη ουτε και αερα, ειναι ενα μερος δροσερο το οποιο χτυπαει ελαχιστα ο ηλιος
    Νερο αλλαζω καθημερινα και μπανιο κανει επισης καθημερινα

Οι κουτσουλιες ειναι κανονικες
    Για επιθεση δεν ξερω, τον εχω στο μπαλκονι εξω απ το δωματιο μου μαζι μς τα υπολοιπα πουλια οποτε νομιζω θα το ειχα αντιληφθει..

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος, εγώ θα του έδινα αντί νερό σκορδόνερο που είναι και αντιμικροβιακό και ανοίγει την όρεξη και διώχνει και τα κουνούπια , για 2-3 μέρες.

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σε ευχαριστω, αυτο θα κανω.Πως θα το φτιαξω ομως; Ποιες ειναι οι αναλογιες;

6. billdere

billdere PB Member

ολα τα πουλια το καλοκαιρι τρωνε λιγο κ πινουν πολυ νερο λογο ζεστης
    εγω εχω 2 καρδερινουλες
    η μια ολη μερα τρωει κ πινει νερο, αλλα ειναι μικρη( χρονιαρα)
    η αλλη καρδερινα ολη μερα κανει μπανιο και κελαιδαει κ τρωει ελαχιστα κ καθε σαββατο που τα καθαριζω και τους βαζω φρεσκο φαγητο, συμπληρωνω στην ταιστρα της 2 κουταλακια του γλυκου μονο
    κ αυτο το κανει καθε καλοκαιρι
    το πουλακι ειναι 6 χρονον

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν το ηξερα αυτο:eek:

8. billdere

billdere PB Member

κοιτα..πιστευω οτι ειναι και στο πουλι αυτο, αλλα ειναι σιγουρο οτι το καλοκαιρι κοβουν λιγακι το φαγητο
    το χειμωνα περισσοτερο επειδη κανει κρυο και μετα αν παρατηρησεις φουσκωνουν και δεν κρυωνουν τοσο πολυ

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Σπορακια δε βλεπεις μηοως επειδη τρωει ολα τα υπολοιπα που του βαζεις σχεδον καθημερινα?? αυγο και αυγοτροφη οταν βαζεις τρωει??

Αυτο με τη δυσκολια στην αναπνοη μηπως ειναι χοντρουλης??

*Μαιντανο μη βαζεις τοσο συχνα... Δινε μια φορα την εβδομαδα και αν!

10. billdere

billdere PB Member

ολα ταπουλια κανουν ετσι το καλοκαιρι με την αναπνοη τους..αν το κυνηγας να το πιασεις λογικο ειναι να σκασει το πουλακι και μετα να καθεται με ανοιχτο το στομα του κ να αναπνει αποτωμα

11. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Αλικη, τωρ που το λες οντως τρωει πιο πολυ ο, τι εχω στις αυγοθηκες, παρα τους σπορους των ταιστρων! Ναι για αυγοτροφη και αυγο τρελενεται, τρωει κανονικοτατα.Απλα με ανησυχει το γεγονος οτι δεν τρωει την 'βασικη τροφη' την κελαηδινη και τρωει οολα τα υπολοιπα..
    Χοντρουλης ειναι λιγο, παντως λιπος στην κοιλια δεν εχει!

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Και Βιλ, δεν το κηνυγαω, με το που βαζω το χερι μου στο κλουβι πεταει ελαχιστα και με αυτο το ελαχιστο πεταγμα φαινεται να κουραζεται και να δυσκολεύεται να αναπνευσει, γι αυτο μου φανηκε και περιεργο αυτο :)

13. billdere

billdere PB Member

απλα ειναι καλοκαιρακι τωρα και σε σκια να ειναι η ζεστη μεταδιδεται και εχουν μια θερμοκρασια απο την ζεστη και με το λιγο πεταγμα ''σκανε''

14. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Μαϊντανός αποσο ξερω δε κανει καλο στα καναρινια. Καλυτερα μη το βάζεις. Και εγω θα έλεγα οτι λόγω της ζέστης δε τρώει πολυ. Απλα με ανησύχησε αυτο που λες οτι ανοίγει το στόμα του οταν βάζεις το χέρι μεσα και κουράζεται. Πάρτο στα χέρια σου και άκουσε πως αναπνέει αν ακούγεται νορμαλ. Βεβαια το πιο πιθανόν να μην ειναι τιποτα και να το κανει λόγω της ζέστης και αυτο.

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σημερα που καθαρισα το κλουβι του ειδα τις αυγοθηκες μισοαδειες, τις ταιστρες βεβαια παλι αθικτες..Γενικα τρωει αυτα που του αρεσουν μονο, ας πουμε μαρουλι οποτε του βαζω τρωει, μονο τους σπορους δεν πειραζει..Κι εγω πιστευω απ τη ζεστη θα ειναι..Και μενα με ανησυχει το γεγονος οτι με το που πεταει φαινεται να δυσκολευεται να αναπνευσει..Θα δω αυριο αν αναπνεει κανονικα..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...