Καναρινι που αγορασα πριν μια εβδομαδα δεν κελαηδησε καθολου

Συζήτηση με θέμα Καναρινι που αγορασα πριν μια εβδομαδα δεν κελαηδησε καθολου, που ξεκίνησε από isabel, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Ιουν 2009.

1. isabel

isabel PB New Member

το αρσενικο μου καναρινι το αγορασα πριν μια εβδομαδα αλλα δεν εχει καλαηδισει καθολου μονο τιτιβιζει και αυτο σπανια. αρχικα νομισα πως δεν ειναι αρσενικο αλλα το εδειξα σε ενα φιλο μου που εκτρεφει καναρινια και ειπε οτι ειναι αρσενικο ισως ειπε απλα να μην μπορει να προσαρμοστει στο νεο περιβαλλον.διαβασα ενα αρθρο για ακαρεα της τραχειας και ανησυχω τωρα.το καναρινι αυτο ειδα οτι καποιες φορες ανοιγει το στομα του και κουναει εντονα τη γλωσσα του χωρις να βγαζει ηχο και βγαζει το φτερτωμα του.γνωριζω οτι η αλλαγη φτερωματος ξεκινα τον ιουλη οχι ακομα.

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Σε μερικα ξεκιναει κι απο τωρα!
    Οταν εχουν πτερορροια δεν κελαηδουν...
    Υπομονη και βιταμινουλες στο νερο για ενδυναμωση του οργανισμου..

3. geofad

geofad PB New Member

Πολλά καναρίνια κελαηδούν νωρίς το πρωί και την υπόλοιπη μέρα τα ξεχνας.. Ειδηκά αυτές τις μέρες με τη ζέστη προτημούν τις πρώτες πρωινές και επιπλέον δροσερές ώρες της μέρας.. Αν σηκωθείς πολύ νωρίς είναι πολύ πιθανό να το ακούσεις.. Αυτο γίνεται γιατι όταν ζεσταίνονται νιώθουν εξάντληση, όπως ακριβώς σημβαίνει και με τους ανθρώπους..

4. vabar

vabar PB New Member

Πριν το αγοράσεις το άκουσες να κειλαϊδάει? Τι ηλικία έχει? Είναι κάποιας συγκεκριμένης ράτσας? Απο τροφή, βιταμίνες?

5. isabel

isabel PB New Member

oxi δεν ελαηδουσε οταν το αγορασα μας ειπε αυτος που εχει το μαγαζι οτι δεν κελαηδα τωρα πολυ επειδη εχει ζεστη.στο βραχιολακι του γραφει οτι οτι γεννηθηκε το 2008 ειναι λευκο μα δεν ξερω τη ρατσα του.και δυστυχως δεν κελαηδα ουτε το πρωι τουλαχιστον απο τις 8 το πρωι και μετα δεν κελαηδα.πιο πριν νομιζω κοιμαται

6. geofad

geofad PB New Member

Γενικά να ξέρεις πως τα πουλιά ξυπνάνε με το πρώτο πρωινό φως.. Αν δεν το κάνουν μάλλον συμαίνει πως για κάποιο λόγο δεν κοιμήθηκαν όταν έπρεπε το βράδυ(πχ αναμένα φώτα στο χώρο τους ως αργά) Πάντως είναι πιθανό απλά να μην έχει προσαρμωστεί καλά ή να έχει αρχίσει η πτερόρροια του.. Να του βάζεις φρούτα και βιταμίνες.. Σήγουρα θα το βοηθήσουν.. Μην ανησηχείς, αν το βλέπεις ζωηρό και χαρούμενο θα κελαιδήσει..

7. sainer

sainer PB New Member

σιγουρα η ζεστη και οτι εχει αρχισει και η πτεροροια παιζουν ρολο ομως το πουλακι το εχεις μονο 1 εβδομαδα.χρειαζεται χρονο να προσαρμοστει στο νεο του χωρο.μην βιαζεσαι κανε του καλη διατροφη και συντομα εφοσον ειναι αρσενικοσ θα τον ακουσεις.

8. vabar

vabar PB New Member

σωστά... Περίμενε λίγο ακόμα. Πρόσεχε τον χώρο που θα το βάλεις..Αυγουλάκι βραστό, μηλαράκι, φρέσκο νεράκι και αν εινα αρσενικό θα τραγουδήσει, που θα παεί... Μην το τρομάζεις και μην κάνεις απότομες κινήσεις. Καλό θα είναι να βάλεις και ραδιο-μουσική, πολές φορές τα κάνει και τραγουδούν, η ακόμα δοκίμασε να βάλεις τραγούδια απο άλλα κανάρια...Αλλά σιγά σιγά,΄΄αλλαξε περιβάλλον το καναρινάκι...

9. scorp

scorp Banned

Πάλι θα γίνω κακός...Άντε πάλι με τα ακάρεα τραχείας...Πιο πιθανό είναι να χάσεις το πουλί από γηρατειά παρά από αυτά τα γαμ...να τα ακάρεα.Έχετε πραγματικά ιδέα πόσο σπάνια είναι ή νομίζετε πως ευθύνονται ακόμα και για τα ακραία καιρικά φαινόμενα της Σουαζηλάνδης;ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ!
    Όσο για το πουλάκι μην ανυσηχείς. Ούτε ο δικός μου που κελαηδουσε κελαηδάει πλέον. Αυτή η ζέστη τα έχει σκάσει. Δε θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά μάλλον θα κελαηδάει κανονικά από φθινόπορο. Πολύ λίγα πουλιά συνεχίζουν στους ίδιους ρυθμούς με τέτοια ζέστη. Το μόνο που θα σε νοιάζει είναι να είναι ζωηρό το πουλάκι. Τα άλλα όλα από φθινόπωρο. Αν έχεις υπομονή καλώς.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για να ξεκαθαρίσουμε κάπως τα πράγματα.
    Τα ακάρεα των αερόσακων και της τραχείας δίνουν συμπτώματα ανάλογα
    με το στάδιο που βρίσκονται.Είναι αλήθεια οτι κάποια απο αυτά στα αρχικά στάδια
    είτε δεν γίνονται αντιληπτά είτε καταπολεμούνται όπως φαίνεται απο την ίδια την
    άμυνα του πουλιού και δεν εξελήσονται.
    Δεν είναι αλήθεια οτι πρόκειται για μια σπάνια ασθένεια.Αντίθετα, τα καναρίνια
    προσβάλλονται συχνά απο αυτά τα παράσιτα, μάλιστα υπάρχει και η υπόθεση,
    επειδή βρέθηκαν ακόμα και σε τελείως απομονωμένα πουλιά, οτι φιλοξενούνται
    σχεδόν απο όλα τα πουλιά σε πολύ μικρούς αριθμούς και όταν βρούν
    εξασθενημένο οργανισμό, πολλαπλασιάζονται ραγδαία.
    Τα συμπτώματα είναι ΑΦΩΝΙΑ,ΣΥΡΙΓΜΟΣ,ΡΟΓΧΟΣ,ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΝΑΠΝΟΗΣ.
    Είναι επίσης φανερή η προσπάθειά του πουλιού με ΒΗΧΑ, με ΦΤΕΡΝΙΣΜΑ, με
    ΤΙΝΑΓΜΑ του ΚΕΦΑΛΙΟΥ, να τα αποβάλει.
    Ποτέ όμως δεν εμφανίζονται όλα μαζί, αλλά εξελίσσονται και αυτά ανάλογα
    με τον ρυθμό και την εξέλιξη της ασθένειας.
    Απο την άλλη, τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες οι θερμοκρασίες πιάνουν οροφή, η πτερόρροια αρχίζει και όλα σχεδόν τα πουλιά πολλές ώρες της ημέρας μπορεί να έχουν το στόμα ανοιχτό, να βαρυανασένουν, να δείχνουν κακόκεφα και αδιάθετα. Μην τα καταδικάζουμε αμέσως, σαν ΑΚΑΡΕΟΦΟΡΕΙΣ.
    Αν καταφέρουμε να μάθουμε την συμπεριφορά, τον χαρακτήρα του κάθε φίλου μας
    ξεχωριστά, σίγουρα θα κάνουμε λιγότερα λάθη στην εκτίμηση της υγείας του.

11. scorp

scorp Banned

Μάκη δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά 15 χρόνια έχω πουλιά και ούτε ένα κρούσμα δεν έχω να αναφέρω. Εδω μέσα όμως γίνεται πανυγήρι!Σε κάθε θέμα τσουπ!Ακάρεα τραχείας!Δε το λέω για την Isabel το λέω γενικά γιατί διαβάζω διάφορα εδώ μέσα και θα μου πέσουν τα μαλλιά. Απλά φαίνεται ότι κανένας δεν έχει καταλάβει πόσο ισχυρό ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ είναι η ιβερμικίνη. Όταν το ανέφερα στον κτηνίατρο μου κόντεψε να με γδάρει!(Που λέει ο λόγος...:) ). Τα πουλιά το καλοκαίρι λόγω ζέστης είναι συνέχεια με το στόμα ανοικτό (ε όχι και συνέχεια απλά θέλω να πώ...)

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, να με αμφισβητήσεις όσο θές
    είναι δικαίωμα σου να παρουσιάζεις την άποψή σου με τον τρόπο που θέλεις.:)
    Αν όμως κάθε ένας απο μας που ...του πέφτουν τα μαλιά, επειδή διαβάζει
    και ακούει διάφορα, γύρναγε την πλάτη ή δεν προσπαθούσε με τον πιο ήπιο τρόπο
    να δώσει απαντήσεις, κανείς δεν θα σταμάταγε να γράφει και πολύ περισσότερο
    να πιστεύει πράγματα λανθασμένα, που στο τέλος θα τον οδηγήσουν σε λάθος αποφάσεις.;)

13. isabel

isabel PB New Member

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας!πραγματι μαλλον η ζεστη θα φταιει ειναι οντως αφορητη.παλια ειχα ενα καναρινι που δεν σταματαγε να καλαηδα ολη μερα και το καλοκαιρι!γι αυτο ανησυχω τωρα αλλα θα κανω υπομονη!

14. scorp

scorp Banned

Υπομονή. Όλα σταματάνε στη ζέστη. Και τα δικά μου το στόμα ανοίγουν.
    :)

15. isabel

isabel PB New Member

Υπιτιθεται οτι ειναι φυσιολογικο αυτη την εποχη να αλλαζει το φτερωμα του. Αυτο το καναρινι ομως εχει χασει πολλα πουπουλα.Μπορω πλεον να διακρινω να δερμα του στο κεφαλι . Τοσο πολλα πουπουλα χανουν?

16. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

17. scorp

scorp Banned

Αγάπη μου γλυκιά τα πουλιά γίνονται σα μαδημένα κοτόπουλα τα καημένα...Μην ανησυχείς.Και το κεφάλι φαίνεται, και το στήθος και όλα τα μέρη του σώματος.Το πρόβλημα θα είναι αν δε φυτρώνουν στα γυμνά σημεία ή φυτρώνουν και ξαναπέφτουν μετά.Αυτό λέγεται ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ πτερόρροια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...