Καναρινι με προβλημα σε δαχτυλο ποδιου

Συζήτηση με θέμα Καναρινι με προβλημα σε δαχτυλο ποδιου, που ξεκίνησε από dim74, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Ιουλ 2009.

1. dim74

dim74 PB New Member

μολις ειδα πως το ενα δαχτυλο απο το ποδι στο καναρινακι μου ειναι σαν πρησμενο και εχει ματωσει λιγο...ειναι καποια ασθενεια η το εχει χτυπησει και εγινε ετσι?τι να κανω?

Συνημμένα Αρχεία:

2. fragos

fragos PB Member

απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι σπασμενο το δαχτυλο του χωρις να ειμαι σιγουρος.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δημήτρη, φαίνεται για την ξηρή μορφή της ευλογιάς.(Dry Pox)
    Απομόνωση, μπεταντίν κάθε βράδυ σε όλα τα δάκτυλα και στα δυό πόδια.
    Σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες και στα σκεύη του.
    Βάλε στον πάτο κόλλα Α4 για να παρακολουθείς την κουτσουλιά του.
    Αν δείς οτι αλλάξει φόρμα ή χρώμα, γράψτο.
    Θα κάνει τον κύκλο της, Υπομονή.
    Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Ιουλ 2016
  4. dim74

dim74 PB New Member

εβαζα μπεταντιν καθως και μια αλοιφη με αντιβιωση και κορτιζονη στο ποδαρακι του και εχει σχεδον φυγει αυτο...
    σημερα το πρωι ομως ενω μεχρι χθες ηταν μια χαρα,το ειδα μαζεμενο στο κατω μερος του κλουβιου και κοιμοταν.οταν το πλησιασα και με καταλαβε σηκωθηκε και ανεβηκε πανω στο κλαδακι του και εδειξε ζωηρος...μετα απο λιγο ομως κοιμηθηκε παλι αυτη την φορα ομως πανω στο κλαδακι του.κτηνιατρο εδω δεν εχει για πουλια...τι μπορω να κανω?ειναι συνεπεια της ευλογιας αυτη?να του δωσω αντιβιωση και αν ναι ποια?

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

απο τη στιγμη που η αλοιφη μπηκε και δεν αλλζει αυτο ,ας ελπισουμε οτι ειναι αντιδραση του ορργανισμου στην κορτιζονη της που δεν θα εχει χειροτερες συνεπειες και θα υποχωρησει.δεν ειμαι ειδικος αλλα παο τι ξερω η κορτιζονη δεν προτεινεται για χρηση στα πουλακια.υποθετω οτι θα χρησιμοποιησες fucicort ή tobradex;

σε καθε αλλη περιπτωση ειναι ειτε συνεχεια της νοσου στην <<υγρη>> της μορφη που θα εκδηλωθει και με αλλα συμπτωματα(αυτο δεν φτανει) ή καποια αλλη βακτηριακη μολυνση που η διαγνωση της και η φαρμακευτικη αγωγη απαιτει γιατρο.βαλε λευκη κολλα Α4 και παρατηρησε τις κουτσουλιες,χρωμ και μορφη

6. dim74

dim74 PB New Member

Tην fucicort.Tην εβαλα και γιατι μου την ειπε ανθρωπος που ξερει αλλα και γιατι διαβασα σε αρθρα πως... (Τοπικά πάνω στις φουσκάλες μπορούμε να χορηγούμε αλοιφές με αντιβιοτική, αντιμυκητιακή δράση καθώς και κορτιζονούχες ουσίες.)

7. jk21

γιατρος δεν ειμαι αλλα εδω εχω διαβασει οτι κορτιζονουχες δεν χρησιμοποιουμε .οταν το διαβασα για το ματι.για τα ποδια δεν ξερω.παντως ετσι κι αλλιως η κορτιζονη περναει στο εσωτερικο του πουλιου.ισως και να χω λαθος.κανε τον ελεγχο παντως για τις κουτσουλιες

8. pantazo

pantazo PB New Member

Καλησπέρα σε όλους. Σε΄ένα καναρίνι μου που τον τελευταίο καιρό το έχω στο μπαλκόνι εμφανίστηκε στο πόδι του ένα εξόγκωμα σαν μια καφέ μπαλίτσα. Του έβαλα αλοιφή κορτιζονούχα και το εξόγκωμα εξαφανίστηκε μέσα σε μερικές ημέρες. Το πουλί δεν έχει εμφανίσει κανένα σημάδι ότι η κορτιζόνη το έχει ενοχλήσει.

9. dim74

dim74 PB New Member

το θεμα ειναι πως και να το παω σε κτηνιατρο διπλα στην πατρα δεν ξερω αν μπορουν και εχουν δυνατοτητα για αναλυσεις κτλ ωστε να δουν ακριβως τι εχει...θα με αρχισουν στα πιθανον... και μια γενικη αντιβιωση που ειναι κατι που δεν προσθετει κατι...

10. jk21

εσυ ξερεις..παρε τουλαχιστον καποιο τηλεφωνο να ρωτησεις για την αλοιφη(αν και ο φιλος λεει οτι σε κεινον δε δημιουργησε προβλημα).αν θες βοηθιτικα (δεν αντικαθιστα σε ηδη αρρωστο ζωο την αντιβιωση την οποια χρειαζεται) χορηγησε του στο νερο (1 προς 4 μερη νερου) το αφεψημα που θα φτιαξεις βραζοντας 1 κουταλι ριγανη ,1κουταλι θυμαρι σε ενα μπρικι μεγαλο με νερο .εννοειται αφου κρυωσει.αν τυχον εχεις καποιο απο αυτα τα βοτανα σε γλαστρακι ή στον κηπο δωστου σε κλαρακι.

κοιτα τις κουτσουλιες του ,μην το ξεχασεις,και πες μας

11. dim74

dim74 PB New Member

τελικα το πουλακι δεν αντεξε...τωρα μολις γυρισα σπιτι και το βρηκα...παρολο που το ταιζα εγω και του εδινα νερο και αντιβιωση μεσα σε λιγες ωρες το καθαρισε οτι ηταν...ηταν ενας κουκλος κριμα...ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

12. fragos

fragos PB Member

κριμα για το πουλακι λυπαμε!:(

13. jk21

λυπαμαι φιλε μου:( παντως δεν νομιζω να το προκαλεσε η ευλογια,εχει αλλα πιο οδυνηρα συμπτωματα η υγρη μορφη της:Con/sed:

14. dim74

dim74 PB New Member

αυτο που θελω να πω μηπως βοηθησω καποιον αλλον,ειναι πως ενω το πρηξιμο αυτο στο ποδι του ειχε φυγει,απο την μεση και κατω το δαχτυλο του ηταν μαυρο...σαν νεκρο...

15. Tweety

Tweety PB New Member

Το ιδιο συνεβη και σε μενα σε δυο απο τα καναρινια μου τα οποια για αρκετο καιρο τα ειχα εξω στο μπαλκονι.Στο υψος της κλειδωσης αλλα και στα δαχτυλα εβγαλαν καποια κοκκινα αρχικα και μετεπειτα καφε εξογκωματα.Τα βαζω καθημερινα betadine πανω απο τα εξογκωματα και στο νερο που κανουν μπανιο.Λετε να υποχωρησει?

16. τονυ

τονυ PB New Member

μια ερωτηση και απο εμενα. αν ενα καναρινι εκδηλωσει την δερματικη ευλογια και δεν εμφανισει τιποτα αλλα συμπτωματα και του φυγουν τα εξογκωματα στα ποδια θα εχει πληρη ιαση η θα ειναι για παντα φορεας?

17. Νεκτάριε μη βάζεις betadine στη μπανιέρα γιατί το πουλί πίνει και νερό από κει...

Θα είναι φορέας για πάντα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...