Καναρινι με βραχναδα στη φωνή, ασταθεια και έλλειψη όρεξης

Συζήτηση με θέμα Καναρινι με βραχναδα στη φωνή, ασταθεια και έλλειψη όρεξης, που ξεκίνησε από Goutaki_syros, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 30 Ιουλ 2009.

1. Goutaki_syros

Goutaki_syros PB New Member

Καλημέρα.Λοιπόν ένα απο τα καναρίνια μου αρσενικό 4 χρόνών τις τελευταιες 3 βδομαδες έχει βραχναδα στην φωνή ασταθεια(καθεται στον πάτο του κλουβιού)και γενικά δεν έχει πολύ όρεκση.Εχει λίγο καταπτωση στα φτερά(κουραση δηλαδή εγω το βλέπω)όχι φούσκιασμα.Του κάνω super διατροφή δλδ αυγό μηλαρακι και σταγόνες multi- vit ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ.Διαφορά δεν διακρίνω.Καποια συμβουλή???

2. fragos

fragos PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  3. υπαρχει στα πετσοπ ενα φαρμακο για αυτες τις περιπτωσεις το αντι-στρες και βοηθαει παραπολυ στην ψυχολογια του πουλιου.

4. Goutaki_syros

Eυχαριστώ παιδιά...θα δοκιμάσω το anti-stress.;)

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Υπάρχει περίπτωση να σου κρύωσε από κάποιο aircondition?

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γιώργο μετα την παρέλευση των ημερών παρατηρείς κάποια διαφορά στο πουλάκι;
    Μήπως αντί να καταφύγεις στην λύση των αντιστρες σκευασμάτων να επικοινωνουσες αρχικά με ενα ειδικο γιατρο;;

7. Goutaki_syros

Georgina το πουλάκι δεν είναι αρωστο κατα την γνώμη μου...κουτσουλιές ειναι οκ καρινα δεν εχει λιπος είναι οκ...το μονο που μου δίχνει τις ώρες που το παρακολουθώ είναι stres.Κρύβεται...καθεται στον πάτο..μένει ακινητο όταν πηγαίνω κοντά του.Στοιχεία μόνο stresarismatos.οχι αρρώστειας.Syro δεν έχουμε πτηνιατρο..:mad:

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Kαλά, για άλλο πουλάκι μιλάς τώρα ;
    Το μήνυμα δεν λέει ""Καναρινι με βραχναδα στη φωνή, ασταθεια και έλλειψη όρεξης""
    Η έλλειψη όρεξης, η βραχνάδα, και η αστάθεια είναι στρεσάρισμα ;

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αυτα τα κανεις απο τοτε που το ειδες αρρωστο;
    Αυτη πρεπει να ειναι παντα η διατροφη του κι οχι μονο...

10. evaluieva

evaluieva PB Member

με εξαιρεση τις πολυβιταμινες ομως που δεν πρεπει να μπαινουν καθε 2 μερες,
    αλλα καθε 2 μηνες :)

11. Goutaki_syros

Κυριε Μάκη βράχνιασμα-ασταθεια είχε την πρώτη βδομαδα μετά που εντώπισα το πρόβλημα και το πρόσεχα το πουλί έφυγαν αυτα τα συμπτώματα.. το πουλί δεν έχει τώρα αυτά τα συπτώματα.στο πρώτο μήνυμα γράφω 3 εβδομαδες και μέσα σε 1 μήνυμα τα έβαλα κάπως όλα μαζι.Φάμπιο έχω 280 καναρινια και πολυβιταμίνες δεν βάζω καθημερινά..δεν χρειάζονται καθημερινά ουτε αυγό ουτε μήλο γιατί θα έπαιζαν SUMO.Eπίσης γενικά διακρίνω στην σελίδα πολλούς που μιλάνε απότομα και ότι όλα εκεινη Τα κάνουν σωστά...ακόμα και ο πιο ξερόλας καποια στιγμή θα ρωτίσει...και που ξέρω και το πιο απλό και σιγουρος να ειμαι θέλω αλλη μία άποψη...δεν είναι κακό μόνο έτσι πας μπροστά γιαυτό ειναι το forum ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ + το διάβασμα.

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Η μαρκα που χρησιμοποιω(bogena multi vit)
    χρησιμοποηται 5 φορες τον μηνα,αν και εγω το χρησιμοποιω 2 φορες τον μηνα!
    Το παντα το ειπα σαν γενικοτερη εννοια,οτι βαζουμε ολο το χρονο πολυβιταμινες!:)

Goutaki syros δεν γραφω σε κανενα ποστ οτι πρεπει να τα χορηγεις καθημερινα!:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...