Καναρινι με ασταθεια

Συζήτηση με θέμα Καναρινι με ασταθεια, που ξεκίνησε από zoe, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 30 Αυγ 2015.

1. zoe

zoe PB New Member

γεια σας εχω ενα καναρινι μου το εφεραν πριν ενα μηνα εχειδυο μερες τωρα που δεν ειναι καλα εχθες το πρωι ετσι ξαφνικα σαν να μην μπορουσε να σταθει πανω στο ξυλακι του εγερνε συνεχεια προς τα αριστερα και παλι ορθιο σαν να ειχε σπασμενο ποδι το σε ενα pet δεν ηταν σιγουρος τι ειχε μου εδωσε κατι σταγονες να τις βαλω στο νερο ostex solution για το σχηματισμο των οστων σημερα ειναι πιο ασχημα (εδω δεν εχουμε πτηνιατρο) εχει σταματησει να γερνει και να ξαναεπανερχετε και εχει κατσει στο πατο του κλουβιου μαζεμενο με κλειστα ματια κοιτοντας συνεχομενα προς τα δεξια τι να κανω υπαρχει ελπιδα? στο κλουβι του εχω σπορους βιταμινες και μηλο

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Γεια σου και εσενα.

Το σκευασμα που σου δοθηκε ειναι υγρο ασβεστιο, δεν ξερω για ποιο λογο ακριβως και με ποιο σκεπτικο στο εδωσαν.

Μπορεις σε παρακαλω να μας πεις, φαινεται να εχει κατι στο ποδι του και γερνει? Η απλως εχει ασταθεια?

Η εικονα που μεταφερεις με τον πατο του κλουβιου και τα κλειστα ματια δεν μπορω να πω οτι με ενθαρρυνει. Πτηνιατρο μπορει να μην εχετε, αλλα κτηνιατρο θα εχετε οποτε αυριο πρωι πρωι θα πας εκει, σιγουρα εχει μεγαλυτερο κυρος η γνωμη ενος γιατρου.

Μπορεις να μας βαλεις καποιες φωτογραφιες να δουμε σε τι κατασταση ειναι? Επισης πες μας τωρα, τρωει? Πινει νερο? Τι διατροφη του εχεις αυτο το μηνα που το εχεις? Συσκευασμενη τροφη ή χυμα? Και οι βιταμινες που λες, τι βιταμινες ειναι?

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Λυπάμαι που υπάρχει αυτή η κατάσταση...
    Πιστεύω πως δεν υπάρχει επαναφορά ... και θεωρώ πως σύντομα θα "φύγει"....
    Εύχομαι να έχω λάθος ....

4. zoe

zoe PB New Member

μηπως ξερετε απο τι? παντως ευχαριστω πολυ

5. misalouris

Ειλικρινά δεν ξέρω...
    Γνωρίζω από πείρα πως τέτοιες καταστάσεις ...σπάνια έχουν επαναφορά. ... λυπάμαι...

6. TheBigL

TheBigL PB Member

Το ότι έχει πέσει στον πάτο με κλειστά μάτια είναι όντως κακό σημάδι.
    Χίλιες φορές να σου έδινε κάποια αντιβίωση το pet shop παρά αυτό.Δεν είμαι υπέρ των αντιβιώσεων αλλά σε αυτήν την φάση κακό δεν θα του έκανε.
    Μακάρι να είναι ζωντανό αύριο το καημένο και να το παλέψετε.

7. theodr

theodr PB Member

θα συμφωνήσω με τον Γιάννη αλλά ας το παλέψουμε αν φυσικά ζει ακόμα.

Απάντησε στις ερωτήσεις της Μιράντας.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ υποθέτω εγκεφαλικό... ή αυτό το έπαθε απ΄το υπερβολικό στρες... Ηλεκτρολύτες για αρχή ή νερό με ζάχαρη για να πάρει ενέργεια!! Πραγματικά εύχομαι να το ξεπεράσει και να γίνει καλά!!!

9. misalouris

zoe σε τι κατάσταση είναι τώρα το καναρίνι σου.

10. zoe

zoe PB New Member

δυστυχώς δεν το πρόλαβα και τώρα είμαι στην τσίτα μη μου αρρωστήσει και κανένα άλλο

11. Myra

Λυπαμαι πολυ.
    Εχει εμφανισει και καποιο αλλο πουλι τετοια συμπτωματα?

12. zoe

zoe PB New Member

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρχάρια προσπάθησα 2 φορές να στείλω φωτογραφίες κ δεν ερχόταν λόγο μεγάλης ανάλυσης λέει.

Όχι λίγο το αρσενικό σήμερα καθόταν στο πάτο του κλουβιού για αρκετή ώρα κ φοβήθηκα το παρακολουθουσα συνέχεια αλλά μάλλον ήταν λόγο ζέστης

Πάντως είμαι σε επιφυλακή

13. Myra

Εννοειται πως θα εισαι σε επιφυλακη...μπορει να ηταν μεμονωμενο περιστατικο αλλα μην εφησυχαζεις!ελπιζω να μη σου ξανατυχει...

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Ανεβασε αν θες φωτο οταν βρισκονται κατω.. η ζεστη δεν προκαλει τετοια συμπτωματα.. αν θες και μια φωτο του κλουβιου.. τι τροφη τους παρεχεις??

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου... :(

15. zoe

zoe PB New Member

Λυπάμαι δεν μπορώ να στείλω το αρχείο είναι λέει πολύ μεγάλο μήπως πέφτουν τα φτερά του? τα άλλα 2 που έχω είναι πιο δραστήρια από αυτόν δεν είναι όμως συνέχεια έτσι κ νερό πίνει κ σπόρους τι να πω

16. misalouris

Μοιραστείτε

Φόρτωση...