Καναρινι κλωτσαει με το ποδι το κεφαλι του. Εγκεφαλικο;

Συζήτηση με θέμα Καναρινι κλωτσαει με το ποδι το κεφαλι του. Εγκεφαλικο;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Σεπ 2015.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Γεια σας. Βρηκα στο κλουβι μου το καναρινι να κλωτσαει με το ενα του ποδι και το κεφαλι του να το κανει δεξια και αριστερα.. σαν και εχει τικ. Του εδωσα ηλεκτρολυτες (με δυσκολια) και το εφερα στο σπιτι. Εβαλα στο πατο ασπρο χαρτι για να μπορει να περπατα και την τροφη στο πατωμα. Δεν τρωει καθολου απλα κλωτσα και κανει το κεφαλι του.

Βοηθηστε με γιατι δεν ξερω πως να το φροντισω. Ευχαριστω

2. theodr

theodr PB Member

Θα σου ήταν εύκολο να βάλεις ένα video.

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κάνε αντιγραφή και επικόλληση το σύνδεσμο από το video

5. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Αυτό εννοεί η Αριάδνη.

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σε ευχαριστω παναγιωτα.. πειτε μου τι χρειαζεται να παω να το αγορασω αν δεν το εχω.. ειμαι απο χωριο απεχω 40 λεπτα απο την πολη αλλα δεν μπορω να το βλεπω ετσι. Βασανιζεται..

7. sdc

sdc PB Member

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ένασυμπλήρωμα με σύμπλεγμα των βιταμινών Β

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ευχαριστω. Ενημερωνω πως σταματησε να κλωτσαει και να κουναει το κεφαλι του. Το κανει ελαχιστα. Αλλα εχει κλειστα τα ματια και κοιμαται. Του εχω δωσει ηλεκτρολυτες. Ευχαριστω οσους βοηθησαν εδω και με προσωπικο μηνυμα. Μακαρι ολα να πανε καλα. Θα ενημερωσω..

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτό ακριβώς είχε συστήσει ο κτηνίατρος και σε μας (όταν ο admiral παρουσίασε νευρολογικά προβλήματα).
    Περαστικά!!

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Υπαρχει περιπτωση να φται η σκονη και η υπερβολικη ζεστη που εχουμε αυτες τις μερες; Δεν τα κτυπαει ο ηλιος αλλα οπως ειναι ο καιρος οπου και να πας καιγεσαι.

11. misalouris

Βάλε και την υγρασία (στο Βόλο σήμερα 68%)

12. sdc

sdc PB Member

Γιάννη εφόσον κανένα από τα δικά σου δεν παρουσίασε ίδιο σύμπτωμα δεν φταίνε τα αίτια που αναφέρεται

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εγω φιλε μου ειμαι απο Κυπρο.. αν εχεις ενημερωθει τι γινεται θα καταλαβεις...

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Καλησπερα. Το καναρινι δεν κλωτσαει τα ποδια ουτε κουναει το κεφαλι του.. εχει κλειστα τα ματια και κοιμαται. Του δινω νερο με ηλεκτολυτες και το πινει ενω χθες με δυσκολια του εδωσα. Τον ειδα να πεταει ελαχιστα ενω χθες καθολου.

Με προβληματιζουν δυο πραγματα:
    1.Δεν εχει φαει καθολου. Δοκιμασα με χιλιους τροπους να το ταισω εγω αυγο αλλα τιποτα. Δεν το ανοιγει. Οι κουτσουλιες ειναι κιτρινο με ασπρο.
    2. Εχει συνεχως τα ματια κλειστα. Κοιμαται. Δεν ειναι φουσκωμενο αλλα φαινεται κουρασμενο.

15. misalouris

Είναι εξαιρετικά δύσκολη η κατάστασή του..
    Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος και πως..... μπορεί να το βοηθήσει...
    Γιατρός υπάρχει κάπου κοντά?

16. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Οχι.. Πηρα τηλ τον κτηνιατρο του σκυλου μου και δεν ξερει απο πουλια (ειπα να δοκιμασω).
    Χωρις φαγητο πως θα ζησει;;

17. sdc

sdc PB Member

Δώσε νερό με μέλι. Βιταμίνες του έδωσες? Μάλλον θα έχουμε δράματα.

18. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Του εχω δωσει νερο με μελι.. το ειδα σε ενα αλλο θεμα.. το πινει.. θα πεθανει ε;;

19. sdc

sdc PB Member

Όλοι θα πεθάνουμε

20. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αριάδνη, έτυχε να κοιτάξεις καθόλου την κοιλιά του αυτές τις ημέρες;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...