Καναρινι κάθεται φουσκωμένο και μισοκλείνει τα μάτια

Συζήτηση με θέμα Καναρινι κάθεται φουσκωμένο και μισοκλείνει τα μάτια, που ξεκίνησε από orfeas2007, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 10 Μαρ 2009.

1. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Παιδιά πριν 2 εβδομάδες πήρα ένα καναρινάκι το οποίο πολλές φορές κάθεται φουσκωμένο και μισοκλείνει τα μάτια..όταν πλησιάσω όμως επανέρχεται στην κανονική του κατάσταση..η κατάσταση έχει ως εξής:

Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):
    κάθεται φουσκωμένο με μισόκλειστα μάτια-οταν πλησιάζω επανέρχεται.
    Ηλικία Πουλιού: περίπου 2 ετών
    Φύλο: αρσενικό
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): και τα δύο κυρίως εσωτερικός
    Θερμοκρασία Χώρου: 20
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 26-03-09
    Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: σχεδόν από την αρχή
    Διατροφή: κελαηδίνη-βιταμίνη cede κιτρινη-φρουτα(μήλο)
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων: κανονικά
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): κανονικα
    Κινητικότητα: μέτρια
    Τρέφεται Κανονικά: ναι
    Προηγηθείσα Θεραπεία: οχι
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):
    Παρατηρήσεις: όταν το βγάζω έξω κελαηδάει μέτρια - μέσα σχεδόν καθόλου..απλά κάθεται.

Τι μπορεί να συμβαίνει;:confused:
    Επισηνάπτω και δυο φωτό για να δείτε πως κάθεται τον περισσότερο καιρό

Συνημμένα Αρχεία:

2. kostas_patra

kostas_patra PB New Member

σε αντίστοιχη περίπτωση
    το δικό μου είχε κρυώσει από ρεύμα αέρα
    και ένα άλλο παλιότερα είχε στομαχικές διαταρραχές από σποράκια που είχαν βραχεί και είχε πάθει δηλητηρίαση από τις αφλατοξίνες που είχαν παραχθεί

το οτι είναι φουσκωμένο σημαίνει οτι το αμυντικό του σύστημα είναι κινητοποιημένο, το ίδιο σημαίνουν και τα κλειστά μάτια

αν είχε ρόγχο, θα προσανατολιζόσουν σε προβλήματα του αναπνευστικού
    ξανακοίταξε τις κουτσουλιές του, για διάρροια, μήπως έχει πρόβλημα στομαχικό

σε κάθε περίπτωση, ένας πτηνίατρος-κτηνίατρος θα εξετάσει περισσότερα σημεία και θα είναι πιο έγκυρος από τον καθένα μας

3. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Με καθε επιφυλαξη δεν βλεπω κατι στο καναρινι σου...και βασιζομενη στις περιγραφες σου.
    Πιθανον το πουλι ειχε μαθει με παρεα και μελαγχολησε ή δεν εχει προσαρμοστει ακομη μαζι σου..αλλα και με τον χωρο σου.
    Θα ηθελα να μου πεις...πως εκανες την αξιολογηση περριτωματων?

4. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Σύμφωνα με άλλα πουλια που είχα πιο πριν..Σήμερα το πρωι είναι ιδιαίτερα ζωηρό πάντως..Υπάρχει κάποιο αντιβιοτικο εβραίου φάσματος για πρόληψη των περισσοτέρων ασθενιών;

5. Goutaki_syros

Goutaki_syros PB New Member

Συμφωνώ με Σοφία.Πάντα με επιφύλαξη...Δώσε χρόνο στο πουλί!Το καθε πουλί έχει χαρακτηρα.Άλλα είναι ζωηρα άλλα ηρεμα...ΝΑ το χερεσαι είναιοκ

6. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Δεν νομιζω να ειναι καθολου ο.κ,ενημερωσε μας πως παει!

7. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Το κλουβί του είναι πολύ μικρό, η αλλαγή περιβάλλοντος αποτελεί από μόνη της αιτία μελαγχολίας.
    Σταμάτα το μέσα έξω του κλουβιού και πάρε ένα μεγαλύτερο και θα δεις βελτίωση.

Υ.Γ. Μήπως είναι καρδερινοκάναρο ;
    (βλέπω ότι έχει μάσκα σαν της καρδερίνας).

8. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Βγαλτο καταρχην εξω μονιμα δε κανει και τοσο κρυο.Το μονο που βλεπω απο τη φοτο ειναι ενα φαγανουτσικο καναρινι.Μηπως μενει ξυπνιο πολλες ωριτσες?Χανει μηπως πουπουλα?
    Την αυγοτροφη δεν την δινουμε συνεχως και καλο ειναι να την αλλαξεις σιγα σιγα σε κοκκινη.

9. cvrak

cvrak PB New Member

Για να μην ανοιξω καινουριο θεμα, συνεχιζω αυτο...

Και το δικο μου το θηλυκο καθεται, αρκετα πιο φουσκωμενο και μισοκλείνει τα ματια του.
    Μερικές φορές, κάνει ένα χτσ, σαν μικρο φταρνισμα. Κατα τα αλλά ειναι ενταξει. Μηπως εχει κρυωσει? Το εχω στο μπαλκονι, σε απάγγειο και καλυμμενο μερος.

Χρήστος

10. scorp

scorp Banned

Οκ. Αν έχεις κτηνίατρο που κάνει καλλιέργειες κοπράνων σε πουλιά, τρέχα σε αυτόν να κάνεις μια.Μπορεί να σου πει πολλά περισσότερα η εξέταση απ ότι εμείς.Υποθέτωντας πως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και ούτε κάποιος κτηνίατρος που να ξέρει τα στοιχειώδη από πτηνά (το 99% των κτηνιάτρων δηλαδή) έχω να πώ τα εξής:
    Η Tafarm έχει δυο πολύ πετυχημένα σκευάσματα (πολύ πιθανόν να υπάρχουν τα αντίστοιχα σε άλλες εταιρείες, απλά δε τα γνωρίζω): Ένα για εσωτερικά παράσιτα, το Teniazine, και μια αντιβίωση ευρέου φάσματος, το Aviomycine.Το Aviomycine πρόσφατα κυριολεκτικά ανέστησε τον αρσενικό μου εκεί που η doxycycline είχε αποτύχει (προφανώς αυτό δε σημαίνει ντε και καλά πως θα έχει επιτυχία και σε σένα).Επειδή το Teniazine είναι θεραπεία ΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ, εγώ το δίνω πρώτο, και μετά ακολουθεί η αντιβίωση.
    Υ.Γ. Εννοείται πως όλα αυτά γίνονται ΜΟΝΟ οταν είσαι σίγουρος πως το πουλάκι είναι όντως άρρωστο, και ΜΟΝΟ όταν συντρέχουν όσα σου έγραψα για τους κτηνιάτρους.

11. cvrak

cvrak PB New Member

Θοδωρή,
    Εδω και 2-3 μερες χανει πουπουλα.
    Απο το μεσημερι που την καθαρισα, εχει χασει 3 φτερα και μερικα πουπουλα.
    Τι μπορει να φταιει?

Χρηστος

12. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Μέχρι στιγμής έχω δει μικρή βελτίωση και βραχνό κελάηδημα..του έχω αρχίσει εδώ και 4 μερες Aviomycine και σήμερα θα του ρείξω σταγονα Pulmosan γιατί έχω βασιμες υποψίες για ακάρεα..Μακάρι να δείξει καλύτερα...

13. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Ρε παιδιά τι να πω? Περίεργη συμπεριφορά έχει αυτο το πουλάκι..μονίμος πάει και κάθεται στην ταίστρα..άλλες φορές τρώει άλλες απλά κάθεται και ανακατεύει την τροφή..η βραχνή φωνή υπάρχει ακόμα μετά από 6 μερες Aviomycine και 2 μέρες μετά το Pulmosan. Πόσες μέρες κάνει να περάσει το κρύωμα(αν αυτό ευθύνεται)? και σε πόσες μέρες βλέπεις διαφορα με το Pulmosan(αν υπάρχουν ακάρεα)?

14. cvrak

cvrak PB New Member

Επειδή τα ακαρεα ειναι άτιμα, πρεπει να επαναλαβεις την θεραπεια μετα απο 15 ημερες.
    Ισως χρειαστει 2-3 φορες επαναληψη της θεραπειας.

Χρήστος

15. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Αυτός που είδε το πουλί είπε ότι δεν έχει ακάρεα αλλά του έριξε μια στγόνα προοληπτικά μηπως είναι σε αρχικό στάδιο και δεν γίνονται αντιλιπτά. Η αναπνοή ήταν φυσιολογική. η φωνή όμως είναι λες και έχει έχει ξενυχτίσει σε μπουζούκια!

16. cvrak

cvrak PB New Member

χανει και φτερα το δικο σου?

17. orfeas2007

orfeas2007 PB New Member

Οχι..δεν χάνει φτερά..αν πουμε ότι έχει κρυολογίσει σε πόσες μέρες περνάει με την αντιβίωση?

18. cvrak

cvrak PB New Member

Δεν το ξερω αυτο. Καποιος πιο εμπειρος θα μπορει να σου απαντησει καλυτερα.
    Δες εδω, το αρθρο για την αντιβιωση που δινεις
    Aviomycine

Μοιραστείτε

Φόρτωση...