Καναρινια σε μεγαλο κλουβι μετα την αναπαραγωγή

Συζήτηση με θέμα Καναρινια σε μεγαλο κλουβι μετα την αναπαραγωγή, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 4 Μαϊ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα ήθελα την γνώμη σας για την κατασκευή ενός κλουβιου. Μετα την αναπαραγωγή σκέφτομαι να βάλω τα καναρίνια μου σε ενα μεγαλο κλουβί για να γυμνάζονται και να νιώθουν πιο ελεύθερα. Με αυτό τον τροπο θα τα έχω μαζεμένα μέχρι τον επόμενο χρονο που θα τα βάλω για ζευγάρωμα. Τα κόκκινα καναρίνια θα τα βάλω σε ενα άλλο κλουβί. Τα καναρινακια που βγήκαν ή θα βγουν φέτος θα έχουν δακτυλίδι διαφορετικού χρωματος για να ξεχωρίζω τα αδέλφια. Είσαστε υπέρ αυτής της άποψης;

Ευχαριστώ.

2. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Τα έχεις οργανώσει τέλεια! Μπράβο σου! Και θα χαίρεσαι τα πουλάκια σου με τις πτήσεις τους!

3. yannis-arta

yannis-arta PB New Member

το μεγαλο κλουβι ειναι δυσκολο στη μετακινηση.αρα σημαινει οτι θα το αφησεις καπου μονιμα ολο το χειμωνα.αρα το βασσικο που πρεπει να σκεφτεις ειναι να καθαριζεται ευκολα ο πατος

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα κάνω συρταρακι.. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν χρειαστεί να πιάσω ενα καναρίνι απο το κλουβί πως θα το κάνω. Θα εχει πολυ χωρο στο κλουβι για να πεταξει.Οι πόρτες θα είναι απο ξύλο και γύρω απο αυτές για να μην γρατσουναω τα χέρια μου.

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Και αυτό αλλά το θέμα των τσακομών με τα αρσενικά για την κυριαρχία στο χώρο θα είναι μεγάλο.

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα είναι μεγαλο κλουβί.. Λες να υπάρχει παλι αυτό το πρόβλημα;

7. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Συμφωνώ με τον Γιάννη. Αλήθεια για τι μέγεθος κλουβιού μιλάς?????

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Γύρω στα 2 μετρα μήκος, 1.50-1.60 μετρα το υψος και 1 μέτρο το πλάτος.. Δεν είναι τοοο μεγαλο κλουβί..Αλλά μικρο δεν το λες :)

9. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Για πουλιά πάντως είναι αρκετά μεγάλο. Αν σε αυτό φτιάξεις κλασικά πορτάκια κλουβιού, τότε τα πουλιά μπορείς να τα πιάνεις μόνο με φακό στο σκοτάδι. Και σίγουρα θα χρειαστείς πολλά τέτοια πορτάκια

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ναι αυτό κάνω με τα ζεμπρακια αν χρειαστει.. Την νύχτα με φακό.. Αλλα δεν θα τα τρομαξω έτσι; Φυσικά αυτό το πρόβλημα θα το αντιμετωπισω του χρονου που θα τα βάλω για να ζευγαρώσουν..

Αυτό που αναφέρθηκε πιο πανω με τα αρσενικά, τώρα που έχετε και τις διαστάσεις μπροστά σας παλι θα συμβαίνει;

11. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Όχι σε τόση έκταση που θα συνέβαινε σε μικρό κλουβί, δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ποσά καναρίνια χωράει εν τέτοιο κλουβί;

13. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Νομίζω στο site του Μάκη έχει έναν τύπο που μπορείς να υπολογίσεις τον αριθμό των πουλιών αναλόγως μεγέθους κλουβιού. Ισως και μέσα στο forum δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάντως για το μέγεθος που αναφέρεις πολλά.....

14. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Εγώ που είχα περίπου τέτοιου μεγέθους κλουβί και είχα μέσα 3 αρσενικά γινόταν καυγάδες. Τώρα μια λύση που μπορείς να εφαρμόσεις είναι να τα απασχολείς με λιχουδιές ( πάντα με μέτρο ) λαχανικά, φρούτα κ.α. ώστε να απασχολούνται με αυτά και να μην μαλώνουν.

Φιλικά Γιάννης ;)

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Α ναι, τώρα που το λες μου είχε πει η Αλίκη για αυτό το θέμα στο φόρουμ..

Σε ευχαριστώ..
    Αν υπολογισω γονεις αρσενικούς, παιδιά αρσενικούς.. Αχχχ θα γίνεται χαμός έτσι όπως τα λες..

16. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Νομίζω ο τύπος είναι Μήκος Χ Υψος Χ Πλάτος κλουβιού και αυτό που θα βρεις Χ 30.
    Άρα 2 X 1,5=3 X 30 = 90 πουλιά.

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

90;; Δεν έχω τοσα..:). Αρα θα είναι άνετα τα πουλιά.. Μιααα χαρα

18. nautikos52

nautikos52 PB New Member

19. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα μπω απο υπολογιστη και θα το δω.. Δεν το διαβάζει το κινητό..

20. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μαλλον με το βιντεο θες να μου δειξεις ποσο ανταγωνιστηκα ειναι.. Το ξερω.. Απλα πιστευω πως ισως καταφερουν να ζουν σε ενα μεγαλο κλουβι.. Δεν ξερω :(.. Παντως να σημειωσω πως τα πουλια σε αυτα τα κλουβια ουτε να πανε απο το ενα κλαδι στο αλλο δεν μπορουν.. Δεν τα λυπουνται..;;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...