Καναρινα έφτιαξε φωλιά πριν 5-6 μέρες αλλα δεν έκανε αβγό ακόμα

Συζήτηση με θέμα Καναρινα έφτιαξε φωλιά πριν 5-6 μέρες αλλα δεν έκανε αβγό ακόμα, που ξεκίνησε από Panayiotis1986, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2015.

1. Panayiotis1986

Panayiotis1986 PB New Member

Η καναρινα μου έφτιαξε τη φωλιά πριν 5,6 μέρες αλλα δεν έκανε αβγό ακόμα. Τι φταίει?

2. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ισως να μην νιωθει ετοιμη ακομα να ζευγαρωσει... ειδες να ζευγαρωνει με το αρσενικο;

3. Canary A

Canary A PB New Member

Τίποτα δεν φταίει... Κάνε υπομονή και όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Το μόνο που μπορείς να κάνεις να τα παρατηρείς αν ζευγαρώνουν. Η κανάρα με την πράξη της δηλώνει στον αρσενικό ότι είναι έτοιμη. Τώρα ο αρσενικός θα κάνει την δουλείά του.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Οι φωλιά μπορεί να ετοιμαστεί αμέσως μόλις νοιώσει το θηλυκό τον πρώτο οργανικό " συναγερμό" για αναπαραγωγή. Κάποιες φορές λόγω της απειρίας του πουλιού, αυτός ο "συναγερμός" αποδεικνύεται εσφαλμένος, οπότε τα πράγματα για κάμποσες ημέρες ησυχάζουν.
    Πολύ πιθανόν η κανάρα να ένοιωσε κάποιο παρόμοιο σήμα που μεταφράστηκε σε κατασκευή φωλιάς.... και στη συνέχεια να "χαλάρωσε" αυτή η τάση.
    Γνώμη μου είναι πως σύντομα θα επανέλθει με νέο alarm ποιο έντονο και θ' αρχίσει εκ νέου την επισκευή της φωλιάς... Όταν τελειώσει θα κάνει και αυγά...
    Εσύ απλά χρειάζεται να ελαττώσεις την προσμονή και την αδημονία για τα ευχάριστα.

5. Panayiotis1986

Ευχαριστω

6. Stfns

Stfns PB Member

Παναγιώτη καλώς ήρθες στο club! Η δική μου έχει χτίσει εδώ και 10 μέρες περίπου και αντί να γεννήσει αυγά, κοιμάται τα βράδια. Το πιο αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθεται και ο αρσενικός! Τα έχω αφήσει να κάνουν ότι θέλουν. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω πουλιά από το συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά είμαι περίεργος να δω πότε θα πάρουν μπροστά.....

7. misalouris

Κάποιες φορές τέτοια ζευγάρια μας κάνουν και τρίβουμε τα μάτια μας στο τέλος.
    Μαγική συνταγή.... και κρυφό μυστικό...η υπομονή.

8. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Την κανανε την φωλια κρεβατι! Αστα να πανε το ειχα παθει και εγω αυτο! Αλλα μετα το θηλυκο γεννησε 4 πανεμορφα αυγουλακια που μετα εγιναν καναρινακια... :)

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Πως το ξέρεις ότι δεν θα πάρεις πουλιά;

10. Stfns

Stfns PB Member

Το βράδυ κοιμάται αυτή μέσα και αυτός από πάνω. Ενώ το πρωί μπαίνει αυτός μέσα......

Το καλό αναπαραγωγικά ζευγάρι "από το πρωί φαίνεται"....

11. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Αχ... τι να τα κανουμε;!;! μονο ΥΠΟΜΟΝΗ!

12. Panayiotis1986

Εστι γινετε κεσεμενα καθετε ο αρσενικος στι φολια! Τι σιμενι αυτο?

13. misalouris

Τίποτε σημαντικό... χουζουρεύει που λένε και στο χωριό μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...