Καναρινάκι με χτύπημα στο πόδι του

Συζήτηση με θέμα Καναρινάκι με χτύπημα στο πόδι του, που ξεκίνησε από natasastav, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Φεβ 2015.

1. natasastav

natasastav PB New Member

Γεια σας,
    θα ήθελα την βοήθειά σας... το καναρινάκι μου ούτε ξέρω πως χτύπησε το ποδαράκι του και μου δείχνει πως πονάει. Το μαζεύει, βγάζει φωνούλες και δεν ξέρω τι να κάνω. Το κοιτούσα και είδα πως είναι πιο κόκκινο από το άλλο... Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, δεν ξέρω τι να κάνω... :(

Συνημμένα Αρχεία:

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ίσως κάπου το μάγκωσε. Έχει και κάποιο τραύμα ή μόνο πρήξιμο; Πότε το είδες τελευταία φορά να είναι καλά;
    Έχεις την δυνατότητα να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία του ποδιού με το πρόβλημα;
    Ελπίζω να είναι κάτι ασήμαντο και εύχομαι περαστικά στο καναρινάκι σου.

3. natasastav

natasastav PB New Member

ανεβασα μολις 3 photo αλλα δε φαινεται καλα και το μαζευει συνεχεια για να μπορεσω να βγαλω κατι καλυτερο.. ειναι απλα πιο κοκκινο απο το αλλο και δε το κλεινει οταν το παταει ..το χει μαζεμενο και καθετε σα μπαλιτσα για να μη το παταει .. κ οταν παω να τον δω το μαζευει κ βγαζει φωνουλες :( απο χθες ειναι ετσι σε ευχαριστω για την απαντηση

4. maria p

Θα πρέπει να το πιάσεις στα χέρια σου και να βγάλεις καθαρή φωτογραφία του ποδιού του.
    Νατάσσα μου, χωρίς παρεξήγηση φιλικά σου λέω πρέπει να αλλάξεις το κλουβάκι. Βλέπω πως το έχεις καθαρό και η ποτίστρα και οι πατήθρες αλλά είναι παλιό και έχει σκουριά που μπορεί να γίνει πολύ βλαβερή για την υγεία του πουλιού σου που βλέπω πως το αγαπάς πολύ.
    Υπάρχουν πολύ φθηνά κλουβάκια αν ψάξεις καλά.
    Επίσης άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές ή έστω στρογγυλές πλαστικές και μην έχεις τόσες πολλές μέσα στο κλουβί. Δύο αντικριστά φτάνουν για να πετάει και να γυμνάζεται το πουλάκι.
    Μέσα στην αυγοθήκη τι έχεις που κοκκινίζει;

5. natasastav

natasastav PB New Member

ειχα σκοπο να το αλλαξω το κλουβακι απλως μ ειπαν να το κανω οταν κλεισει χρονο κ μετα γιατι δε τους αρεσει να αλλαζουν περιβαλλον κ κλουβι ..φοβαμαι να τον πιασω για να μη κανει καμια αποτομη κινηση και γινει χειροτερα οσο για τα κλαρακια δε το γνωριζα θα βαλω στρογγυλα .κ μεσα στην αυγοθηκη εχω βιταμινη που του αρεσει πολυ...λες να χρειαζεται φαρμακο να παω να του παρω η να το αφησω ετσι ?

6. maria p

Αν δεν το δει κάποιος καθαρά, φάρμακο αποκλείεται να σου προτείνει.
    Αν αυτές οι κόκκινες βιταμίνες είναι αυτά τα χύμα σακκουλάκια που πουλάνε στα μαγαζιά να μην του ξαναδώσεις.
    Περίμενε συμβουλές από άτομα έμπειρα στα καναρίνια για όλα σου τα θέματα.
    Αφού το αγαπάς, διάβασε όσο μπορείς και άκου και τις γνώμες έμπειρων ατόμων, να μάθεις να το φροντίζεις σωστά.

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Γεια σου natasastav, το μικρό κλουβάκι και οι πολλές πατήθρες δυσκολεύουν στο καναρίνι σου και οι πιθανότητες για ατυχήματα αυξάνουν. Να πάρεις ένα μεγαλύτερο κλουβί με δύο πατήθρες!

Δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες αλλά έχω την εντύπωση ότι τα νύχια του είναι πολύ μεγάλα. Σε αυτή την περίπτωση θέλουν κόψιμο. Τα νύχια μαγκώνουν στο κλουβί με μοιραία αποτελέσματα…

Όταν λες βιταμίνη τι εννοείς;

8. natasastav

natasastav PB New Member

γεια σου γιαννη.. τα νυχια του τα κοψα πριν κανα 2 μηνο καθε ποτε πρεπει να τα κοβω ? ετσι μ ειπαν οτι αν θελω να αλλαξει χρωμα το καναρινι θα βαζω κοκκινη βιταμινη ..αλλα εγω ζητησα μια που να ναι καλη κ δε με νοιαζει το χρωμα του και μ εδωσαν αυτη..το καταστημα που αγοραζω τροφες το εμπιστευομαι ειναι μαγαζι χρώνων... εγω τωρα που τον βλεπω ετσι τι μπορω να κανω.???

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο διάστημα για τα νύχια. Αναλόγως το χώρο, την διατροφή, την ηλικία και άλλους παράγοντες η ανάπτυξη τους είναι διαφορετική κάθε φορά. Συνεπώς μόνο με την παρατήρηση κρίνουμε πότε πρέπει να κοπούν.

Σχετικά με τις χύμα χρωστικές που τις πουλάνε σαν βιταμίνες να μην τις ξαναδώσεις ποτέ, μόνο ζημιά κάνουν.Ο χρωματισμός των καναρινιών είναι μεγάλο κεφάλαιο και αν σε ενδιαφέρει θα πρέπει να ενημερωθείς καλά πριν προσπαθήσεις. Επίσης αν το καναρίνι σου είναι κίτρινο δεν θα γίνει ποτέ κόκκινο αν δεν έχει γενετική προδιάθεση. Υπάρχουν γνώστες στο φόρουμ που μπορούν να σου λύσουν απορίες για το κόκκινο χρώμα. Άνοιξε σχετικό θέμα.

10. natasastav

natasastav PB New Member

το καναρινι μου ειναι απ την γενηση του πορτοκαλι δε προσπαθω ουτε θελω να του αλλαξω το χρωμα του εγω θελω να ναι καλα... κελαιδαει βλεπω το μεγεθος του κ ολα καλα ...αυτο που με απασχολει ειναι το ποδι του και τι με συμβουλευετε να κανω οι συμβουλες για τα ξυλακια δεκτες αλλα η τροφη ειναι αλλη συζητηση με συγχωρεις..

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όπως σωστά σου έγραψε κι ο YannisK υπάρχουν πολλές αιτίες που θα μπορούσαν να φέρουν το πόδι του καναρινιού στην κατάσταση που περιγράφεις. Δυστυχώς ελάχιστα πράγματα αφήνουν οι φωτογραφίες να φανούν και ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να βρεις το απαραίτητο ... θάρρος και να το πιάσεις στα χέρια σου.
    Αν παρατηρήσεις εκδορές ( γρατσουνίσματα κλπ) ή ανοικτή πληγή (μικρή ή μεγάλη) τότε να χρησιμοποιήσεις κάποια αντισηπτική κρέμα πχ betadine εκτός αν έχεις epithol για να το κρατήσει μακρυά από μικρόβια και επιμολύνσεις.
    Αυτό θα του κάνει καλό ακόμη κι αν δεν υπάρχουν φανερές εκδορές ορατές σε μας.
    Τώρα αν το έχει μαγκώσει κάπου σε κάποια πατήθρα (από τα μακρυά νύχια), στο κλουβί ή σε κάποια εξάρτησή του ... τότε τα αφήνεις για μερικές ώρες και παρακολουθείς τη συμπεριφορά του.. Αν είναι κάτι επιπόλαιο στα πρώτα εικοσιτετράωρα θα έχει σημάδια βελτίωσης...
    Αν όμως είναι κάτι πιο επίμονο ... πιο σοβαρό ίσως χρειαστούμε και τη βοήθεια κάποιου γιατρού. Είμαι σίγουρος πως είναι κάτι που γρήγορα θα υποχωρήσει και θα κάνει το φίλο σου να πιάσει ξανά τα κάγκελα.
    Αυτά που χαρακτηρίζονται ως βιταμίνες στα pet shop καλά είναι να αποφεύγονται όπως σωστά σου γράφουν τα παιδιά.

Συμπληρωματικά να ξέρεις πως τα πτηνά μπορούν να στηρίζονται στο ένα πόδι εξαιρετικά άνετα και να φυλάνε το άλλο ακόμη και για το πιο μικρό "ατύχημα".

12. natasastav

natasastav PB New Member

σε ευχαριστω για την απαντηση misalouris οχι οχι πληγη δεν εχει το κοιταω απο χθες απλα ειναι πιο κοκκινο σα να μελανιασε απο χθεσ ειναι ετσι τρωει πινει κανονικα αλλα βγαζει φωνουλες και μ δειχνει το ποδι του σημερα ειναι πιο ησυχος απο χθες κ γι αυτο ανησυχω ...:( αν ειναι θα τον παω σε ενα μαγαζι που πουλα καναρινια και γνωριζουν πιο πολλα για αυτα να τον δουν και να μου πουν αν χρειαζεται τιποτα ο βλακακος μου

13. maria p

Υπάρχει περίπτωση να το έχει σπάσει;

14. misalouris

Όχι ..νομίζω πως θα κρεμόταν... δεν θα μπορούσε να το μαζέψει..

15. maria p

:thumbsup:

16. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν θέλεις να του αλλάξεις χρώμα αλλά το ταίζεις χρωστική σκουπίδια (?)
    Η διατροφή δεν είναι καθόλου άσχετη συζήτηση. Μπορεί κάλλιστα να επηρεάσει διάφορα όργανα και τις αρθρώσεις του καναρινιού σου.

17. natasastav

natasastav PB New Member

ohhhhh μη μου λετε τετοιαααα.. ο μικρος καθεται το χει μαζεμενο κ που κ που το βγαζει δλδ πιστευω θα το καταλαβαινα αν ηταν σπασμενο ειναι πονεμενος φαινεται αλλα πιστευω αν ηταν τοσο πολυ θα καθοταν χαμηλα δε θα βγαζε φωνες... ειναι πολυ ατσουμπαλο πουλι αλλα το αγαπω ..

18. maria p

Για να το ξεκουράσεις απλώς και να το ανακουφίσεις, εκεί που κουρνιάζει και κοιμάται το βράδυ, βάλε του μια άδεια αυγοθήκη ή κάτι άλλο να δημιουργήσεις κάτι σαν πλάτωμα, δίπλα στην πατήθρα, να ακουμπάει και να ρίχνει το βάρος του.

19. natasastav

natasastav PB New Member

:thumbsup::thumbsup: ωραια η ιδεα σου μαρια θα το κανω

20. misalouris

Θέλω να παρακολουθήσεις .. όσο μπορείς τις προσγειώσεις του (προσκλαδώσεις χαχαχα)
    Θέλω να δεις αν φτάνοντας στο απέναντι κλαδάκι πατάει με τα δύο πόδια ή με το ένα... και φυσικά να μας πεις

Μοιραστείτε

Φόρτωση...