Καναρα παρατησε τα αυγα ενω κλωσουσε και κανει σαν να τρεμει

Συζήτηση με θέμα Καναρα παρατησε τα αυγα ενω κλωσουσε και κανει σαν να τρεμει, που ξεκίνησε από giouli, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 21 Απρ 2009.

1. giouli

giouli PB New Member

:mad:γεια σας εχω ενα προβληματακιμε μια θυληκια ειχε κανει αυγουλακια και τα κλωσουσε ωσπου ξαφνικα ενα βραδυ τα παρατησε αλλα δεν ειναι αυτο το πουλακι ειναι φουσκωμενο και κανει κατι σαν να τρεμει δεν ξερω τι μπορει να επαθε και τι να κανω

2. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

παιζει ναναι αρρωστο..

3. Αν αυτο το βραδυ που λες ειναι το χτεσινο ισα που προλαβαινεις να τα βαλεις σε αλλη καναρα τα αυγα, εαν και εφοσον ταιριαζουν οι ημερομηνιες, ελεγξε τις φωλιες για ψειρες κατ' αρχην, ειχες ψεκασει προληπτικα οταν τις εβαλες φωλια και νημα ? Μονο αν σιγουρευτεις οτι δεν ειναι απο ψειρες το προβλημα θα πρεπει να κοιταξουμε για παθολογικα αιτια.

4. giouli

giouli PB New Member

δεν ξερω αν ειναι απο ψειρες αλλα τα ειχα ψεκασει με το αντιψειρικο τα αυγα τα πεταξα μονο μια ειναι που κλωσαει αλλα δεν το σκεφτηκα τοτε να τα βαλω αλλα εμενα κυριως με ενδιαφερει μη χασω τη θηληκια τι να κανω?

5. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Χωρίς περισσότερα στοιχεία και με δεδομένο την περιγραφή που δίνεις θα πρότεινα επίσκεψη σε πτηνίατρο γιατί τα πιθανά αίτια είναι πολαπλά και με σιγουριά δεν μπορούμε να πούμε.

6. giouli

giouli PB New Member

την πηγα και μου ειπαν οτι εχει διαρια και πηρα αντιβιωση ελπιζω να συνελθει

7. Ποια ηταν η διαγνωση και ποιο το φαρμακο Γιουλη ?

8. giouli

giouli PB New Member

μου εδωσαν ενα ferti-vit μου ειπαν οτι ειναι αντιβιωση και να τη βαζω μερα παρα μερα στο νερο τι να πω και μου ειπαν οτι δεν επρεπε να τη βγαλω εξω

9. Δηλαδη το μεσα εξω εκανε τη ζημια ? Το ferti-vit δεν ειναι αντιβιωση αλλα συμπληρωμα με βιτ Ε και χρησιμοποιηται για την αναπαραγωγη
    Ferti-vit (Orlux)
    Αν ειναι κρυολογημα πιθανον να ξεπεραστει με καλη διατροφη και σε σταθερο περιβαλλον (καλυτερα μεσα). Να ξερεις οτι τα κλουβια δεν κανει να τα μετακινουμε μεσα-εξω πολυ περισσοτερο την εποχη που γεννανε. Το περιεργο και αυτο που περιμενω να μαθω ειναι καποιο αποτελεσμα διαγνωσης απο τον γιατρο.

10. giouli

giouli PB New Member

αυτο που μου ειπε ακριβως ειναι οτι εχει διαρεια και κρυωσε επειδη το ειχα εξω .το θεμα ειναι οτι δεν ειχα μονο αυτη εξω αλλα και αλλα 6 πουλια και δεν την ειχα μεσα εξω την ειχα συνεχεια εξω .τωρα την εβαλα μεσα στο σπιτι εννοειτε α κατι με το οποιο δεν ασχοληθηκε καθολου ειναι οτι το ραμφος ειναι καπως μπλε δεν ειναι οπως ηταν+

11. Τι εννοεις μπλε ραμφος, εχει χρωματιστει απο κατι ? εχει μελανιασει ? μονο το ραμφος η και γυρω απο αυτο ? αν μπορεις να ανεβασεις καποια φωτο...

12. giouli

giouli PB New Member

μονο το ραμφος δυστηχως δεν μπορω να το βγαλω φωτογραφια

13. Δεν μου ειπες ομως ειναι μελανια αυτο το μπλε ? παντως ο γιατρος μαλλον δε βοηθησε και πολυ και ισως μια 2η ιατρικη γνωμη να ειναι απαραιτητη τη στιγμη δε που εδωσε βιταμινη αναπαραγωγης για αντιβιωση...:confused:

14. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο και να υποθέσω ότι ο γιατρός λόγω της γέννας της θυλικιάς μπέρδεψε τις μεγάλες κουτσουλιές με διάρροια.(εκτός και αν δεν του είπες για γέννα). Το μπλέ ράμφος που αναφέρεις το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό (μια και δεν το έχω ξανατιμετωπίσει) είναι επιπόλαιο χτύπημα του πουλιού στα κάγγελα λόγω φόβου και δημιουργία μελανιάς.
    Σε κάθε περίπτωση βάλε λευκό χαρτί στον πάτο για να φαίνονται οι κενώσεις και μετά μια 2η γνώμη θα είναι καλύτερα αφού πρώτα δεις και αυτό:
    KIKLOS.info - O fterotos Kosmos

15. Frania

Frania PB Member

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο με το μπλε ραμφος!Αν ειναι γυρω απο το ραμφος ισως οφειλεται σε υπερβολη στο φαρμακο που χρησιμοποιησες για τις ψειρες.Ελεγξε και το χρωμα απο τα ποδαρακια του.Και προπαντως πηγαινε το αμεσα σε ενα γιατρο που να ξερει τι φαρμακα δινει και για ποιο λογο.

16. giouli

giouli PB New Member

το φαρμακο για τις ψειρες εχω καιρο που το εβαλα πριν κανει τα αυγα δηλαδη σιγουρα πριν 20 μερες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...