Καναρα με φουσκαλες αναμεσα στα δαχτυλα

Συζήτηση με θέμα Καναρα με φουσκαλες αναμεσα στα δαχτυλα, που ξεκίνησε από gines13, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Ιουλ 2009.

1. gines13

gines13 PB New Member

καλησπερα...εχω την καναρα μου με καποιο προβλημα που εχει παρουσιασει τωρα περιπου 1 μηνα...εχει βγαλει κατι φουσκαλες αναμεσα στα δαχτυλα οι οποιες εχουν μεγαλωσει τοσο ωστε να δυσκολευεται να παταει...επισης ματωνουν με το παραμικρο τα ποδια του...τι μπορω να κανω?γνωριζει κανεις να με βοηθησει?

2. fragos

fragos PB Member

μια φωτο θα βοηθουσε για να παρεις πιο εγκυρες απαντησεις.

3. gines13

gines13 PB New Member

φιλε δε ξερω τον τροπο να ανεβασω φοτο..και δεν εχω και bluetooth...αυτες οι φουσκες που εχει βγαλει παντως,εχουν γινει ανομοιομωρφα τα δαχτυλακια του...οχι οπως ειναι σε ενα κανονικο καναρινει..δηλαδη εχουν μετακινηθει τα δαχτυλα..

4. Nadine

Nadine PB New Member

Μπορεί να είναι οτιδήποτε , μόνο ένας γιατρός θα μπορέσει να σου δώσει απάντηση, αυτό που μπορείς να κάνεις προς το παρόν είναι να απομονώσεις το πουλάκι άμεσα μακρια απο τα άλλα και να χρησιμοποιήσεις μια μπανιέρα πουλιών ή κάποιο άλλο σκεύος ώστε να του βάλεις τα ποδαράκια του μέσα σε διάλυμα απο Μπεταντίν και νερό.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δες καποιες σχετικές συζητήσεις https://petbirds.gr/threads/Παραμορφωμένο-ποδι-καναρινιού.14524/, Ακάρεα της Τραχείας.

Οι συμβουλές της Ναντιας είναι επίσης πολυ σωστές. Να κανεις συστηματική και καθημερινη απολύμανση του κλουβιού και ολων των σκευών και να επικοινωνήσεις αμέσως με εναν γιατρο αν δεν θες να χασεις όλα τα πουλια σου.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...