Καναρα με φαλακρα

Συζήτηση με θέμα Καναρα με φαλακρα, που ξεκίνησε από dourios, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Φεβ 2014.

1. dourios

dourios Banned

αυτη η καναρα μου εχει αρχισει να χανει φτερα απο το κεφαλι της και τωρα βλεπω και οτι αρχισε να χανει και απο το προσωπο της... οριστε φωτογραφιες

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Μηπως ειναι σε κλουβα πτησης με αλλα πουλια και την τσιμπανε?

3. dourios

dourios Banned

ηταν μαζι με αλλες 2 καναρες αλλα εχει 2 βδομαδες που την χωρισα και δεν βλεπω νεα φτερα...... εσυ απο την φωτογραφια βλεπεις?

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Ισως τσακωνονταν ,νεα φτερα να περιμενεις να βγαλει στην πτεροροια λογικα. Δεν ειναι κατι το σοβαρο .Τι μεγεθος ειχε η κλουβα?

5. dourios

dourios Banned

76 ζευγαρωστρα ειναι... ομως το ματι γιατι να εχασε και απο εκει φτερα?

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι διατροφή της παρέχεις? Το να είναι έλλειψη βιταμινών το αποκλείεις??

7. dourios

dourios Banned

οχι δεν το αποκλειω εχει εδω και 15 μερες ομως που της κανω διατροφικη προετοιμασια και αυτη τα ιδια... δεν βγαζει νεα πουπουλα....

8. Ian32

Ian32 PB New Member

Ρε παιδιά χαλαρώστε είχα πουλί σε κλούβα που του χαν μασήσει τον σκούφο και τον σβέρκο το αφαίρεσα και μέχρι να περάσει πτεροροια δεν άλλαζε φτερά. Εγώ προτείνω υπομονή ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Αν τυχόν λέω αν παρουσιάσει κάτι αργότερα δεν την βάζεις για αναπαραγωγή και το τσεκάρεις. Δεν ξέρω αλλά συνήθως και μενα σκουφατα μαδουσαν.

9. dourios

dourios Banned

τωρα λες να την βαλω για ζευγαρωμα ή οχι?

10. Ian32

Ian32 PB New Member

Εγω σου λεω να περιμενεις και να δεις , συνεχισε προετοιμασια.Πιστευω δεν ειναι τιποτα τωρα αλλη λενε οχι οποιον θες ακους.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Άμα δεν μεγαλώσει η φαλάκρα στο σκουφί τώρα που είναι μόνη της και είναι κινητική και τρώει και πίνει όλα φυσιολογικά μπορείς... Τώρα πως είναι η συμπεριφορά της? Έχεις τσεκάρει στέρνι και κουτσουλιές? Συνέχισε όπως είπε ο Γιάννης την προετοιμασία, έχε την μόνη της, αλλά να την παρακολουθείς πολύ στενά! κουτσουλιές, στέρνο για τυχόν καρίνα και κοιλίτσα! Αν δεις κάτι εδώ είμαστε εμείς! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...