Καναρα με κοντα φτερα που δεν πεταει

Συζήτηση με θέμα Καναρα με κοντα φτερα που δεν πεταει, που ξεκίνησε από marios 12, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 31 Μαϊ 2015.

1. marios 12

marios 12 PB New Member

Μου δωσανε ενα καναρινι θυλικο αλλα εχει κοντα φτερα και δεν μπορει να πεταξει τι κανω ειναι ενος. χρονου

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να αποσαφηνίσουμε πρώτα τα κοντά φτερά.
    Είναι δηλαδή σπασμένα - κομμένα ή απλά είναι μικρά που δεν έχουν μεγαλώσει ακόμη?
    Αν είναι σπασμένα πρέπει να βρούμε τις αιτίες
    Αν το σπάσιμο προέρχεται από κάποιο παράσιτο (φτεροφάγος) θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή.
    Στις υπόλοιπες περιπτώσεις με δεδομένο πως οδηγούμαστε στην εποχή της πτερόρροιας που τα πουλιά θα αλλάξουν όλα τους τα φτερά θα χρειαστεί μόνο λίγο υπομονή και θα γίνουν σωστά κι όπως πρέπει.
    Όπως και να χει θα πρέπει να μας βοηθήσεις (για να σε βοηθήσουμε) με κάποιες φωτογραφίες....

3. marios 12

marios 12 PB New Member

ετσι γεννηθηκε

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Φωτογραφιες. Με περιγραφες δεν εχουμε εικονα του πουλιου..Βεβαια εφοσον λες οτι ετσι γεννηθηκε, τι θα μπορουσες να κανεις εκτος του να το βοηθησεις με σχετικα κοντινες πατηθρες ωστε να μην ζοριζεται να πεταξει?

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια φώτο θα την θέλαμε όλοι... ισχύει... Δεν έχω ξανακούσει καναρίνι να γεννιέται με κοντά φτερά..

6. marios 12

marios 12 PB New Member

σιγουρα θα βγαλω φωτογραφιες επισης θα μαθω και λεπτομεριες να ειμαι ποιο ενταξει στο γεγονος ευχαριστω για το ενδιαφερων σας.

το βασικο ειναι αυτο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...