Καναρα κελαηδαει

Συζήτηση με θέμα Καναρα κελαηδαει, που ξεκίνησε από Nikfree, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Αυγ 2016.

1. Nikfree

Nikfree PB New Member

Παιδια μια καναρα απο σμρ το πρωι εχει χαλασει τον κοσμο με το κελαηδημα τις σημενει οτι ειναι πυρωμενη?

Τελευταία επεξεργασία: 21 Αυγ 2016
  2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι μια απο τις πιθανές εκδοχές.
    Συνήθως τα έτοιμα για αναπαραγωγή θηλυκά έχουν τέτοιες συμπεριφορές.
    Ίσως πάλι λόγω χρονικής στιγμής , απλά να δείχνει την ευχαρίστησή της για όλα.
    Όπως και να χει, καθημερινο πρωινό μπάνιο για να παραμείνει και όμορφη.

3. Nikfree

Nikfree PB New Member

Οκ τι εννοειτε να δειχνει την ευχαριστηση τις δηλαδη?

4. misalouris

Τραγουδά χαρούμενη. Τίποτε περισσότερο

5. Nikfree

Nikfree PB New Member

Ευχαριστω

6. misalouris

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Και μένα το κάνουν πολλά θηλυκά μου παρόλο που έχουν.... πτερόροια!! Λένε πως το κάνουν όταν είναι πυρωμένα.. Μπορεί απλά να καλούν με αυτόν τον τρόπο το ζευγάρι τους! Αν έχουν δεθεί πολύ μαζί του. Το πιστεύω και αυτό σαν εκδοχή! Ποιος ξέρει! Πάντως σίγουρα είναι δείγμα καλής υγείας και όταν περνάει όμορφα!!

Για να καταλάβεις ακούω 1-2 να ψευτοκελαηδούν και λέω τα μικρά θα είναι... κάνω έτσι και αντί να είναι τα φετινά μικρά είναι οι κανάρες μου χαχαχα :p

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Τα ιδια και εγω.. φετος μια καναρα φωναζει κ ψευτοτραγουδαει οταν κανει τσιου ο αντρας της απο το μπαλκονι..

9. misalouris

Ειναι εκείνη η κούκλα με τα έξι μικρά?

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ειναι η κουκλα που ο αντρας της εσφαξε το ενα..

11. Nikfree

Nikfree PB New Member

Την κυρια σμρ την βρηκα στην αυλη να κοβει βολτες στην αρχη την περασα για σπουργητη αλλα μετα ειδα οτι ειναι η καναρα μου :p μου την καναν οι σπουργιτες και εσπασαν την μια ταιστρα εμεινε ανοιχτο το πορτακι και βγηκε για εξερευνηση τελος καλα ολα καλα ευτυχος δεν καλοπετουσε

12. George Kouth

George Kouth PB Member

Πάλι καλά που δεν την εντόπισε καμιά "γάτα"!

13. ianos

ianos Daily Active Member

Ναι, αλλά προσπάθησε μα φροντίσεις ώστε τα σπουργίτια ουδεμία σχέση να έχουν με τα καναρίνια, ούτε και επαφή. Ειναι φορείς ασθενειών, εχε το νου σου!

14. Nikfree

Nikfree PB New Member

Οκ θα το προσεξω αλλα πως δν θα εχουν επαφη με κανενα διχτυ ας πουμε?

15. ianos

ianos Daily Active Member

Δεν ξερω να σου απαντήσω, διότι δεν γνωρίζω το χώρο στον οποίο τα εχεις και τις ιδιαιτεροτητές του. Αυτο όμως που μπορώ στα σίγουρα να σου πω ειναι:
    Δεν πρεπει να υπάρχουν σποροι ή υπολείμματα τροφής εκτός κλουβιού, πχ κάτω στο πάτωμα και επ ουδενί δεν πρεπει τα σπουργίτια να ανεβαίνουν πάνω στα κλουβιά- μια κουτσουλιά ή ενα πούπουλο ή
    σκόνη απο τα πόδια τους, αρκεί για να φέρει την καταστροφή

16. Nikfree

Nikfree PB New Member

Ωραια θα το προσεξω αυτο γτ ειχα τετοια θεματα ολοι μερα στην αυλη μου ειναι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...