Καναρα κάνει μονο 1 αυγο

Συζήτηση με θέμα Καναρα κάνει μονο 1 αυγο, που ξεκίνησε από gioko, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Μαρ 2008.

1. gioko

gioko PB New Member

Εχω μια καναρα μαλινουα 3 χρονων την οποια μου την εδωσαν πριν 3 μηνες.Το πουλι εχει ερθει απο Ιταλια και ετσι δεν ξερω σχεδον τιποτα γι΄αυτην.πριν 20 μερες και αφου ειχα κανει την απαρετητη προετημασια για ζευγαρωμα εκανε το πρωτο της αυγο το οποιο ηταν και το μοναδικο.μετα απο περιπου 10μερες το πεταξα επειδη ηταν ασπορο.Ξαναεκανε φωλια και εχει 5 μερες που και παλι εκανε 1 αυγο το οποιο και κλωθει κανονικα.εχει τυχει σε κανεναν αλλον κατι τετοιο για να μου πει τι μπορει να συμβαινει;

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μηπως την εχουνε χρησιμοποιησει σε υπερβολικη αναπαραγωγη??? :confused:

Εγω θα την σταματουσα απο την αναπαραγωγη τωρα και θα φροντιζα να τη δυναμωσω σαν οργανισμο διατροφικα και θα δοκιμαζα λιγο αργοτερα η του χρονου...

Ας δουμε τι λενε και οι αλλοι που ασχολουνται περισσοτερο με καναρινια...

3. Themis

Themis PB New Member

Θα συμφωμησω με τον Φοιβο αλλα καλο θα ηταν να περιμενεις τη γνωμη καποιου πιο εμπειρου απο εμενα,παντως καλη επιτυχια σε οτι κ αν κανεις.

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ναι ετσι πρεπει να κανεις το πουλι δεν ειναι ετοιμο να ζευγαρωσει θελει δυναμωμα,να το περιποιηθεις να δυναμωσει και δεν χαθηκε ο κοσμος το ζευγαρωνεις σε 2 μηνες,

5. gioko

gioko PB New Member

Οταν λετε δυναμωμα τι ακριβως θα πρεπει να κανω;θα το εχω μονο του το πουλι θα βαζω πολυβιταμινες αυγοτροφη σουπιοκοκκαλο και τωρα τα κανω αυτα.

6. lizard

lizard PB Member Article Writer

το καναρινι σου ειναι αδυναμο απο πολλες βιταμινες και κανεις καλα που του δινεις πολυβιταμινες αλλα το βασικο στην δημιουργια των αυγων ειναι το ασβεστιο αμα μπορεις βαλτη μονη της και καντεις διατροφη πλουσια σε ασβεστιο αλλα μην σταματησεις τις πολυβιταμινες σε κανενα δυμηνο ξαναβαλτην για ζευγαρωμα και θα δεις διαφορα σιγουρα.Στο λεω λογο επειριας στο συγκεκριμενο θεμα.

7. gioko

gioko PB New Member

Θα δω αν εχει αυτο το αυγο που εχει κανει τωρα μεσα πουλακι αν δεν εχει θα ξεκινησω την διατροφη.

8. νικ1

νικ1 PB New Member

φιλε το θυλικο σου χρειαζεται αυτο και ασβεστιο Necton MSA

9. boys

boys PB New Member

Γιωργο η καναρα εχει δαχτυλιδι για να ξερεις την ηλικια της,η σου ειπαν οτι ειναι 3 χρονων? Αν ειναι μεγαλη σε ηλικια δεν κανει πολλα αυγα το πολυ 2-3

10. gioko

gioko PB New Member

Εχει δαχτυλιδι 05.
    Ιδιας ηλικιας δικα μου πουλια κανουν μεχρι και 5 αυγα και δεν τους δινω κατι περισσοτερο ή κατι λιγοτερο.

11. νικ1

νικ1 PB New Member

δεν εχει σημασια φιλε καποιες μπορουν να κανουν αφομιωση και καποιες οχι δωσε ασβεστιο και νεκτον και θα δεις διαφορα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...