Καναρα εκανε 4 αυγα, θα εχουν μεσα σπορο;

Συζήτηση με θέμα Καναρα εκανε 4 αυγα, θα εχουν μεσα σπορο;, που ξεκίνησε από stelios8977, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Απρ 2016.

Panagiota.
Best Answer Panagiota., 9 Απρ 2016
Υπαρχει περιπτωση ενο ο αρσενικος να την βατωνει καθε τρεις και λιγο να ειναι ολα ασπορα . Επειδη ο παππους μου εχει μια καναρα και εκανε 3 αυγα και ο... Ολόκληρο το Post
  1. stelios8977

stelios8977 PB New Member

Λοιπον η πρωτη γεννα της καναρας μου ηταν αποτυχια γιατι εκανε ενα αυγο και το εριξε κατω . Καθοτανε μετα το πεταμα του αυγου στο κλουβι 14 ημερες . Χαλασα την φωλια και εφτιξε παλι αμεσως απο μια εβδ8μαδα . Την κυριακη εκανε 1 αυγο και μεχρι την τεταρτη που μας περασε ειναι 4. Εχουν περασει καποιες μερες και ακομα δεν εχω κανει οωσκοπηση. Ο αρσενικος την βατενε συνεχεια πριν την γεννα του πρωτου αυγου

1. Ο αρσενικος πρεπει να την βατωνει οταμ γεννησει ενα αυγο για το αλλο

2. Θα εχουν μεσα σπορο

Χρειαζομαι βοηθεια

2. Best Answer:
    Post #317210 by Panagiota., 9 Απρ 2016
  3. billoss1

billoss1 PB New Member

νομιζω πως απο την στιγμη που θα γεννησει το πρωτο αυγο η καναρα τα βατεματα σταματουν...!αν ειδες βατεματα τοτε υπαρχει περα πολλες πιθανοτητες να εχουν σπορο τα αυγα..τωρα αν δεν εχουν η δεν οχι θα φανει σε λιγες μερες!υπομονη:)

4. TheBigL

TheBigL PB Member

Εμένα κάθε μέρα όταν η κανάρα γεννούσε αυγό και ενώ ήτανε στη φωλιά πάντα βάτευε ο αρσενικός.Μέχρι και την 5η μέρα βάτευε.

5. billoss1

billoss1 PB New Member

απο την sirina τον πηρες?:p

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όλα είναι στο σοβαρότατο "παιχνίδι" της αναπαραγωγής
    Δεν είναι δύσκολο να διαπιστώσεις αν υπάρχει ζωή μέσα στο αυγό...
    Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ..
    https://petbirds.gr/threads/Γιατί-η...-δάπεδο-του-κλουβιου.22693/page-3#post-245498

7. stelios8977

Βασικά ο κανάρος μου την βάτωνε πολλες φορες γιατι τα εβλεπα αυριο λοιπον λεω να κανω ωοσκοπηση

Αρα στο ενσπορο βλεπουμε φλεβες ενω στο ασπορο ενα κιτρινο

8. theodr

theodr PB Member

Ακριβώς. Μην βιαστείς. Άφησε να κυλήσουν οι μέρες και όλα τα επόμενα θα έρθουν μόνα τους.

9. stelios8977

Μολις βγουν οι νεοσσοι απο το αυγο τους πρεπει να χορηγησουμε επιπλεον αυγο για να τους ταισει η καναρα

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θα βάλεις αυγό ή αυγοτροφή (ανάλογα τι χρησιμοποιείς) την προηγούμενη μέρα από αυτήν που έχεις υπολογίσει ότι θα βγουν τα μικρά. Να φροντίσεις να υπάρχει συνέχεια στο κλουβί και να είναι όσο πιο φρέσκο γίνεται.

11. stelios8977

Μολις βγουν οι νεοσσοι απο το αυγο τους πρεπει να χορηγησουμε επιπλεον αυγο
    Ευχαριστω πολυ . Θα τους βαζω αυγο φρεσκο κα6ε ημερα επισης μια ερωτηση να συνεχισω να τους βαζω βιταμινι στο νερο για τους νεοσσους

12. stelios8977

Υπαρχει περιπτωση ενο ο αρσενικος να την βατωνει καθε τρεις και λιγο να ειναι ολα ασπορα . Επειδη ο παππους μου εχει μια καναρα και εκανε 3 αυγα και ο αρσενιοος την βατωνε εκανε ωοσκοπηση και ηταν ασπορα

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχει.
    Όπως σε ολα τα όντα, μπορεί να συμβαίνουν διαφορα. Αοο στειρότητα, πάχος, μέχρι και ανάγκης κουρέματος

14. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Ψήφοι: 1
    Διακρίνω πολύ άγχος και δε βρίσκω το λόγο. Όλα έχουν πάρει το δρόμο τους. Η καναρα σου έχει κάνει 4 αβγά και τα κλωσσα. Μπορείς όπως σου είπαν αν είσαι τόσο ανυπόμονος να κάνεις ωοσκοπηση και να μάθεις αν είναι ενσπορα. Από ότι καταλαβαίνω όμως δεν έχεις εμπειρία οπότε θα σου συνιστούσα να αφήσεις το ζευγαράκι στην ησυχία του και να κάνεις υπομονή. Άλλωστε σε λίγες μέρες θα μάθεις αν είναι ενσπορα και μαζί με σένα και μεις. Αν φυσικά μας ενημερώσεις. Επαναλαμβάνω όμως ότι η υπομονή είναι βασική στην αναπαραγωγή των πτηνών μας. Εύχομαι τα καλύτερα!!!

15. stelios8977

Κοιταξε
    Να δεις εκανα μια προχιρη ωοσκοπιση βεβαια σε φως γιατι δεν ειχα καποιο σκοτεινο δωματειο και αποσο ειδα με φακο στο φως μου φανηκανα ολα ασπορα

16. Panagiota.

Στο φως δεν μπορείς να καταλάβεις αν τα αβγά είναι ενσπορα η ασπορα. Η ωοσκοπηση γίνεται σε σκοτεινό μέρος. Κάνε λίγες μέρες υπομονή και θα μάθεις.

17. stelios8977

Οκ σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτα. Δυλαδη στο φως λογικο να φενονται ολα ασπορα εε

18. Panagiota.

Σου επαναλαμβάνω πως ωοσκοπηση γίνεται στο σκοτάδι. Είδες το βιντεακι που σου παρέθεσε ο κύριος Γιαννης misalouris? Εκεί δείχνει πως γίνεται. Αλλά αφού δεν έχεις εμπειρία γιατί δεν τα αφήνεις και να μάθεις στο τέλος? Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή με τα αβγά.

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Όταν βγει ο πρώτος νεοσσός δίνεις συσκευασμένη, επώνυμη αυγοτροφή και κάθε μέρα φρέσκο βραστό αυγό (το βράζεις για 12-15 λεπτά). Αν δίνεις αυτά τα δύο μαζί με σπόρους οι βιταμίνες στο νερό δεν χρειάζονται. Καλύτερα να δίνεις φρέσκο ναρό καθημερινά γιατί οι βιταμίνες στο νερό όταν δίνονται συνεχώς χαλάνε το συκώτι.

20. stelios8977

Λοιπον αυτες τις ημερες ελειπα γιατι ειχα παει στο εξωχικο μου . Σήμερα λοιπόν ειδα ξανα τα καναρινια μου και περιμενω με υπομονη να βγει η καναρα μου
    Οπως σας ειχα πει εχει 4 αυγουλακια το 1 απο αυτα ειναι διαφορετικο χρωμα ενο τα αλλα 3 ειναι ιδια. Δυλαδη ειναι ποιο γαλαζιο επειδη ομως ειναι τορα στην φωλια θα σας τα στειλω μετα .

Τι εχει γινει
    Και πως να σας τα στειλω να τα δειτε

21. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό το πιο γαλάζιο είναι το τελευταίο αυγό που έκανε η κανάρα σου! Πάντα τα τελευταία είναι πιο ανοιχτόχρωμα! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...