Καναρα δεν ταιζει τα μικρα, σκεφτομαι να τα ταιζω εγω

Συζήτηση με θέμα Καναρα δεν ταιζει τα μικρα, σκεφτομαι να τα ταιζω εγω, που ξεκίνησε από sainer, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Μαρ 2009.

1. sainer

sainer PB New Member

η καναρα μου δε φαινεται να ταιζει τα μικρα της η τουλαχιστον βλεπω οτι δε τα ταιζει αρκετα.απο αυτα που διαβασα σκεφτομαι να ανακατεψω σε χλιαρο νερο αυγοτροφη,αυγο και λιγο φρυγανια και να τα ταιζω εγω 5-6 φορες την μερα .ξερει κανεις κατι παραπανω για αυτο το θεμα?μηπως το μειγμα μου δεν ειναι σωστο?5-6 φορες την μερα ειναι καλα?και ποσες μερες πρεπει να τα ταιζω εγω?η καναρα ειναι μονη της στο κλουβι γιατι ο καναρος ειναι με αλλη καναρα τωρα.τα μικρα ειναι 2 και ειναι 3 ημερων.συγνωμη αν σας κουρασα και περιμενω βοηθειες...:confused:

2. n-i-k-o-s

n-i-k-o-s PB New Member

αν εισαι σιγουρη οτι δεν τα ταιζει τα μικρα μπορεις να τα ταιζεις αν και ειναι πολυ μικρα και αν δεν εχεις δοκημασει αλλη φορα θα δυσκολευτης γιατι ειναι πολυ μικρα πιθανον θα τα ταιζεις με συριγκα το ποσες φορες θα καταλαβης αν ανυγουν το στομα του και δεχονται την τροφη τα δινεις αν δης οτι δεν το ανυγουν ειναι χορτατα καλη προσπαθεια

3. magnet1

magnet1 PB New Member

κοιταξε τα πουλακια αν εχουν φαγητο στο λαιμο. αν εχουν τοτε αστα ησιχα. αν δεν εχουν φαγητο... τοτε καλο θα ηταν να παρεις ειδικη τροφη για ταισμα νεοσων στο χερι και να αρχισεις ταισμα το γρηγοροτερο.

4. Το να μη τα παει καποιο πουλι καλα με το ταισμα δεν ειναι παραξενο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ταισει καθολου τα μικρα του, το σιγουρο ειναι οτι χωρις το ταισμα της μανας τους πουλια μικροτερα των 20 ημερων ειναι εξαιρετικα δυσκολο να επιβιωσουν (χωρις τα αντισωματα που λαμβανουν απο τα γαστρικα υγρα της μανας), αν παλι η μανα ταιζει εστω και λιγο μπορουμε να επεμβουμε συμπληρωματικα. Σιγουρο επισης ειναι οτι η συχνη παρουσια μας στον ιδιο χωρο με ενα πουλι που εχει τετοια ιδιαιτεροτητα (να μη ταιζει σωστα) λειτουργει αρνητικα, οποτε η παρουσια μας θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον διακρητικη και ολιγοωρη. Υπαρχουν στο εμποριο μειγματα για ταισμα νεοσσων και θελει μονο προσοχη στις οδηγιες του καθε σκευασματος για το πως χορηγηται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...