Καναρίνι που κελαηδά υπάρχει περίπτωση να ασθενεί;

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι που κελαηδά υπάρχει περίπτωση να ασθενεί;, που ξεκίνησε από dread05, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 28 Απρ 2015.

1. dread05

dread05 PB New Member

Δε ξέρω, νομίζω ότι έχω γίνει παρανοϊκός πλέον. Διακρίνετε κάτι στην κοιλίτσα του? Νομίζω ότι στη δική του και στου αδερφού του βλέπω τα εντεράκια λίγο ερεθισμένα. Επίσης αυτός είναι λίγο πιο αδύνατος από τον άλλο, αλλά πάντα έτσι ήτανε.

20150428_164537.jpg 20150428_164552.jpg 20150428_164555.jpg 20150428_164607.jpg

Η πιο βασική μου ερώτηση είναι, καναρίνι που κελαηδάει με φουλ ένταση στη φωνή του, υπάρχει περίπτωση να ασθενεί?

ΥΓ. Δε μπόρεσα να βγάλω καλύτερες, έχει υπερβολικά πολλά πούπουλα στην κοιλιά και έχω μόνο 2 χέρια.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όσοι οργανισμοί είναι άρρωστοι είναι μαζεμένοι και δεν έχουν καμία "χαρά" για να την εκφράσουν με οποιοδήποτε τρόπο.
    Καλά καλά δεν έχουν όρεξη ούτε για φαγητό...
    Αν λοιπόν ο φίλος σου τραγουδάει και τρώει κανονικά ....τότε κακώς τον πιάνεις και κακώς τον πιέζεις περισσότερο...
    Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο κακό μπορούμε να κάνουμε άσχετα αν στοχεύουμε σε καλό...
    Φρονώ πως είναι λίγο πιο "στεγνός" αλλά πάλι μπορεί και να κάνω λάθος...
    Καλή διατροφή, καλή καθαριότητα ... και όσο λιγότερες "επαφές" μπορούμε..

3. dread05

dread05 PB New Member

Στεγνός? :)

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Slim...Οχι πολλα λιπια ;) Αμα το πουλακι ειναι και κινητικο ειναι λογικο να εχει...γραμμωσεις!

5. dread05

dread05 PB New Member

Και οι δύο τους είναι slim. Γενικά είναι τα καμάρια μου, γιαυτό φοβάμαι μη μου πάθουν κάτι. Το όλο θέμα προέκυψε γιατί περιθάλπω μια άρρωστη καρδερίνα και φοβάμαι μήπως μου τους κολλήσει.

6. Myra

Την εχεις κοντα τους? Αν ναι, σε αλλο δωματιο γρηγορα :)

7. dread05

dread05 PB New Member

Όχι βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους, απλά πέρασαν κάποιες μέρες μαζί όταν τα έβγαζα έξω να χαρούν τον ήλιο. Βέβαια η καρδερίνα ήταν κρεμασμένη σε αρκετά μεγάλη απόσταση από αυτά.

8. Myra

Ενταξει εφοσον το εχεις σε αποσταση ασφαλειας δεν εχεις λογο να φοβασαι!

9. brand13

brand13 PB Member

Τα πουλάκια μου φαίνονται μια χαρά. Όσο για το αν κελαηδαει ένα αρρωστο καναρινι; Τα πουλιά προσπαθούν να κρύψουν την ασθένεια τους και αν δεν είναι αρκετά άρρωστα μπορεί να καλαηδανε. Οταν σταματήσουν το τραγούδι συνήθως η κατάσταση της υγείας τους είναι αρκετά σοβαρή.

10. dread05

dread05 PB New Member

Ίσως επειδή δεν έχουν καθόλου λίπος στην κοιλιά τους να διαγράφονται φλέβες και όργανα και να τα πέρασα για μαύρα έντερα.

11. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Τα μεσά εξω στα πουλάκια δεν είναι και Πόλυ καλο

12. dread05

dread05 PB New Member

Ίδια θερμοκρασία είναι το μέσα με το έξω.

13. Myra

Διακυμανσεις ~3-4 βαθμων και ανω, καθως και ρευματα αερα πειραζουν τα πουλια. Και εγω τις 2 τελευταιες μερες τα εβγαλα εξω που δεν φυσαγε και ειχε ζεστη να κανουν μπανιο. Δεν ξερω αν ειναι σωστο, παντως ειχε σιγουρα ιδια θερμοκρασια με το σπιτι.

14. dread05

dread05 PB New Member

Θέλω τη γνώμη σας. Οι κουτσουλιές είναι του υποφαινόμενου. Σας φαίνονται φυσιολογικές? Έχει κάνα 3-4 μέρες που νομίζω ότι είναι πιο υγρές, αλλά δεν μοιάζει να κάνει διάρροια. 20150511_204602.jpg 20150511_204611.jpg

15. brand13

brand13 PB Member

Είναι λίγο υγρές. Τι το ταίζεις; Μήπως έφαγε αγγουράκι;

16. dread05

dread05 PB New Member

Όχι μόνο σπόρους τρώει. Επίσης φαίνονται έτσι μαζεμένες γιατί είναι κάτω από το κλαδάκι.

17. dread05

dread05 PB New Member

Σήμερα τα πράγματα ήταν αρκετά πιο στεγνά, αλλά σε μερικές κουτσουλιές βλέπω φυσαλίδες.

18. Myra

Φωτογραφιες που ειναι?

19. dread05

dread05 PB New Member

Να και οι φωτογραφίες, τραβηγμένες την ίδια ώρα με εχθές. 20150512_203954.jpg 20150512_203959.jpg

Να σημειώσω ότι το χαρτί είναι το ίδιο, οπότε κάτω έχει χθεσινά υπολείμματα.

Μέχρι τις 5 το απόγευμα που ήταν έξω στον ήλιο δεν είχε υγρασία, αυτά είναι απογευματινά. Είναι μεν υγρά αλλά νομίζω όχι σαν εχθές.

20. Myra

Που ειναι οι φουσκαλες?Ειμαι λιγο περηφανη στα ματια..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...