Καναρίνι με τραύμα στο πόδι και λέπια

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με τραύμα στο πόδι και λέπια, που ξεκίνησε από N.Bestgirl, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 27 Μαϊ 2007.

1. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

Παιδιά έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα... :( Το καναρίνι μου κάθετε στο ένα πόδι... και προχτές το τσιμπούσε, είναι λίγο κόκκινο και έχει ματώσει λίγο στο νύχι του στο μεσαίο δαχτυλο! Μου φαίνεται σαν να αρχίζει να κάνει αυτό που λέτε σαν λέπια :( Τι να κάνω;;; Προς το παρόν του έχω βάλει μπεταντίν 2 φορές και πολύ καθαρό κλουβι.

Ωστόσο αυτό για το ξύδι που λένε κάνει ή μπα;

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Συνέχισε -μπενταντιν- 2-3 φορές την ημέρα.
    Μια σταγόνα -ιβερμεκτίνη- στο σβέρκο,(τρείς φορές την εβδομάδα) αν συνεχίσει να το τσιμπά.
    --Σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες και όχι μόνον.

3. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την απαντισή σου!

Τι ακριβώς είναι αυτό και που το βρίσκω;

4. mgerom

EINAI AYTO...

Pulmosan Anti-windpipemite

5. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

ΟΚ! Thanks!

Φαντάζομαι σε κτηνιατρείο θα το βρώ έτσι;

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Απάντηση: ΚΑΝΑΡΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ

Μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε:Επειδη προσφατα χρειαστηκα το ιδιο σκευασμα, με ενημερωσαν οτι η bogena πωληθηκε σε αλλη εταιρια, την beaphar, και το σκευασμα κυκλοφορει με λιγο διαφορετικη συσκευασια.:)Επισης μεγαλη προσοχη στην ημερομηνια ληξεως!

7. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

Αααα nice! Θα το έχω υπόψην μου!

8. integrator

integrator PB New Member

Και στην δοσολογία, εάν δεν με απατά η μνήμη μου, 1 σταγόνα φυσώντας τα φτερά στην πλάτη για να πέσει και να αποροφηθεί από το δέρμα και όχι από τα φτερά, επανάληψη μετά από 4 εβδομάδες. Εγώ το βρήκα σε πετ σοπ.

:D

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Beaphar
    Όνομα σκευάσματος: Pulmosan Anti-windpipe mite.
    Και σε pet shop που εμπορεύεται προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας.

10. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

Κατάλαβα δε θα το βρώ :p

Τα πέτσόπ μας είναι για τα κλάματα... λυπάμαι που το λέω

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μη λυπάσαι … οι περισσότεροι κλαίμε με αυτό το θέμα - θέαμα. :(

12. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

Ορίστε και οι photos ! Δεν είναι όμως τόσο καθαρές λόγο του οτι είναι απο κινητό και της τράβηξα και πολύ κοντινές! :rolleyes:

Συνημμένα Αρχεία:

13. integrator

integrator PB New Member

Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή, γυμνή αλήθεια, το κέρδος πάνω από όλα! Εμπόριο σαρκός του αίσχιστου είδους

Κική εάν δεν έχεις κάποιον δικό σου στην Αθήνα, προσφέρομαι να το βρώ και να στο στείλω :D

Γιάννης

14. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

:D Thanks!

Θα προσπαθίσω να το βρώ... αν και δε βλέπω τώρα να τσιμπιέτε οπότε ίσως να μην το χρειαστεί. Θα δώ...

Σ' ευχαριστώ πάντος!

15. yannisleros

yannisleros Banned

HO HO HOOOO MARY CRISTMASSSS

ΕΕΕ ΜΑΚΗΗ ΗΝΤΑ ΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΩΡΕ?
    ΤΣΙΜΠΑ Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΟΝ ΠΟΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΡΙ ΤΗΣ ΤΡΑΧΕΙΑΣ????????
    ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΑ ΜΕ ΑΣΘΜΑ ΛΕΣ ΑΜΑ ΤΙΣ ΚΟΨΩ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΗΣ ?????????????????????????????????

ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΜΕ ΑΥΤΟ ΥΠΕΡ ΚΕΡΑΤΩΣΗ ???????
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ ΠΩΣ ΕΙΝ ΤΟΥΤΟ ΝΑ
    ΓΙΑΝΤΑ ΔΕ ΡΩΤΑΜΕ ΚΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΕΙ
    Η ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΜΑ

16. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ειναι πολυ απλο Γιαννη, αρκει να διαβασεις προσεχτικα τις οδηγιες χρησεως...

17. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

18. mgerom

ΛΕΡΙΕ ραδιοργανοπαικτοτραγουδησταρά.:eek:
    --Που να την δείς εσύ την υπερκεράτωση? τα γερακοχταποδά σου έχουν πιάσει πουρί
    στα πόδια τους.!:p

Γιάννη τί να κάνουμε.Εμας τους ...πτωχούς καναρινοφιλοτρελλαμένους μας έχουν για
    ...πτύσιμο οι εταιρείες και βγάζουν φάρμακα για τους κάλους και του ποδιού και του μυαλού,τί να κάνουμε ?
    --Μιά απορία μου λύνεις ? Ποιός είναι ο ..κερατάς που πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο,που
    λέει και το άσμα.Μη μου το γράψεις εδώ και...εκτεθείς:D ,στείλτο μου σε mail.

19. niktaoys

niktaoys PB New Member

Για την υπερκεράτωση αλλά και για άλλες "ανωμαλίες" των ποδιών εγώ χρησιμοποιώ μία αλοιφή σε βαζάκι με το όνομα EPITHOL. Νομίζω είναι της BOGENA. Κάνει θαύματα και καθαρίζει εξαιρετικά τα πόδια των πουλιών.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...