Καναρίνι με σπυρι είναι άτονο και δεν τρώει

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με σπυρι είναι άτονο και δεν τρώει, που ξεκίνησε από Help, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 5 Ιουν 2009.

1. Help

Help PB New Member

Πρώτα απόλα καλημέρα,
    Είμαι φοιτητής και είναι το πρώτο μου καναρίνι.To έχω εδώ και 3 χρονια.Πριν τρεις μέρες το είδα κάτω στο κλουβί να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια του και να πονάει.. (Σας εύχομαι να μην δείτε ποτέ έστι το δικό σας)
    Το πήγα άμεσος σε αυτόν που το πήρα (petshop) και με είπε ότι έχει σπυρί.. πολύ μεγάλο (Δεν είχε δει ποιο μεγάλο).Με είπε πως το είχε καιρό τώρα και ότι πρέπει να μολύνθηκε απο την εφημερίδα μάλλον.. -Ομόλογο να πω ότι δεν το κατάλαβα.. μέρες τώρα δεν πολύ κελαηδούσε και φερόταν παράξενα (ήταν ήσυχος) αλλα είπα θα είναι από τι ζεστη και ότι αλλάζει και πούπουλα..-
    Στη συνέχεια,το έσπασε (με "καυστηριασμενη" βελόνα) και με είπε να του βάζω μπεταντίν..
    Την πρώτη μέρα δεν έκανε τίποτα, ήταν αδύναμο,κλείναν τα ματια του,έτρεμε και τα πόδια του δεν τον κρατούσαν.Xθες όταν πήγα να τον πιάσω για να το βάλω μπεταντίν πέταξε λίγο,4-5 εκατοστά στο πάτωμα του κλουβιού αλλα εξακουλήθει και είναι πολύ αδύναμο.. To απογεύμα νομίζω άκουσα ένα ''τσιου''
    -Δεν είναι σαν την πρώτη μέρα,το σπυρί του έχει μικρύνει κάπως και κάθεται ''λίγο' στα πόδια του ΑΛΛΑ Δεν τρώει,δεν πίνει,δεν κάθεται στέκεται ''καλά'' στα πόδια του,που και που τρέμει/πονάει,κλείνουν τα μάτια του,μαζεβεταί..
    Τι μπορώ να κάνω?δυο μέρες τώρα δεν με πιάνει ύπνος.Ομόλογο ότι εγώ φταίω για OΛΑ αλλα δεν ήξερα... Ποσο θα αντέξει χωρίς νερό/τροφή? Πάει τρίτη μέρα τώρα..
    Σας παρακαλώ απαντήστε με...

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Δεν είμαι σχετική με καναρίνια και πόσο μάλλον για ασθένειες.. Αλλά φίλε μου, ΜΕΓΑ λάθος που εμπιστεύτηκες το πουλάκι στα χέρια petshopά! ΔΕΝ υπάρχει πιο ακατάλληλος για να σου πει τί έχει το πουλάκι! Άσε που έχω την εντύπωση ότι το σπυρί δεν πρέπει να το σπάμε.. Κοίτα εδώ και πάρε το πουλάκι σε κάποιον από αυτούς όσο είναι καιρός, αν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι: https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

3. Sergios

Sergios PB New Member

Καλημέρα! Το σπυρί ποτέ δεν το σπάμε.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας σε ένα πτηνίατρο να δει τι έχει.Σχεδόν όλοι οι petshopαδες διαγνώσκουν οτι έχουν το λεγόμενο σπυρί (λες και δεν υπάρχουν άλλες ασθένειες). Υπάρχουν άρθρα εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν αλλά θα πρέπει πρώτα να γίνει διάγνωση για το αν έχει σπυρί ή όχι.
    Επίσης μη ξεχάσω να αναφέρω οτι θα πρέπει το πουλάκι να έχει στο πάτο του κλουβιού του χαρτί κουζίνας και όχι εφημερίδα (χημικά μελάνια προδιαθέτουν μολύνσεις και αναπνευστικά)

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ακολούθησε την συμβουλή της Εφης και πήγαινε το σε έναν γιατρό αμέσως. Τετοιου είδους επεμβάσεις με "καυτηριασμένες βελόνες" απο ανειδικευτους μπορεί να έχουν δυσάρεστα αποτελέσματα:( Οταν λες δεν τρώει και δεν πίνει τιποτα για 3 μερες, κυριολεκτείς;;;

Διαβασε και αυτο Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα

και αυτό https://petbirds.gr/threads/Κύστεις-σε-καναρίνι-norwich.1526/

5. Help

Help PB New Member

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση..
    Αυτό θα κάνω,ήδη έψαξα να δω ποιο ιατρείο είναι ποιο κοντά μου,θα πάω να δω αν είναι ανοικτό να μιλήσουμε και αν είναι να πάω και το πουλί. (δεν θέλω να το ταλαίπωρο ψάχνοντας οδούς -κτλ- )
    ΥΓ: Ναι Georgina δεν έχει φάει τίποτα,όυτε πίνει.. βασικά δεν έχει δύναμη.. με το ζόρι κάθεται στα πόδια του..

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

1)Μην ξαναπας στο αθλιο αυτο πετ σοπ κι αν τελικα το πουλακι δεν επιβιωσει(μακαρι να σου ζησει)να πας και να του κανεις φασαρια για το μεγαλο λαθος που εκανε...
    Σε πληροφορω οτι του εκανε το χειροτερο πραγμα και θα ειναι μεγα φταιχτης αν πεθανει...
    2)Πηγαινε το σε πτηνιατρο(αν δεν το εχεις παει ηδη) και
    3)Ενημερωσε μας για την εξελιξη του...

7. sainer

sainer PB New Member

το σπυρι σε ποιοο σημειο ηταν???καλο θα ηταν να το βαλεις σε ενα μικρο κλουβακι και να βαλεις χαμηλα τροφηκαι νερο.βαλε ωποσδηποτε μηλο και βραστο αυγο χαμηλα και να βαζεις μπεταντιν.οσο για τον πετσοπα αυτο που πρεπει να σκεφτεις τωρα ειναι να σωσεις το φιλαρακι σου και μετα τον κανονιζεις.

8. geofad

geofad PB New Member

γενικά, αφού κατάλαβε πως είχε μολυνθεί γιατι δεν σου έδωσε αντιβίωση; το έχω πάθει και ξέρω.. ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και μου είπε να του βάζω μπανιέρα συχνά και όταν μετά από αρκετό καιρό είδε πως δεν του πέρναγε εντελώς, το καθάρισε(δεν το έσμασε! δεν είναι όντως σπυρί!αδένας είναι που για κάποιο λόγο έχει φράξει!) μου είπε πως αν σπάσει το ποιο πιθανό είναι να μην τα καταφέρει και ήταν πολύ προσεκτικός.. Εγώ θα έκανα φασαρία και θα ενημέρωνα όσους μπορούσα πως ο τύπος είναι άσχετος!

9. g.kostakis

g.kostakis PB New Member

παιδια εμενα το καναρινι μου εχει ενα σπυρι οσο η γοπα ενοσ τσιγαρου απο τωρα ξεκιναω θεραπεια...ευχαριστω!

10. Georgina

Που ακριβώς έχει το σπυρί, τι θεραπεία ξεκινάς και ποιός σου την συνέστησε???

Διαβασε τα προηγούμενα πόστ , άνοιξε και τα λινκ που παρατιθενται . Ισως βρεις καποια κοινα σημεία:)

11. g.kostakis

g.kostakis PB New Member

παιδια το πηγα στην γιατρο μου και τελικα δεν ειναι σπυρι αλλα πολλα φτερα μαζι απο εναν πορο του δερματος...

12. Georgina

Δηλαδη είναι κύστη ; Τι θεραπεια σου συνεστησε ο γιατρος? Ρωταω γιατι σε παρομοιες περιπτώσεις καποιοι γιατροι της αφαιρουν...:confused:

13. g.kostakis

g.kostakis PB New Member

καταρχην ειναι μια παθηση πολυ σπανια ειναι σαν να κολλανε τα φτερα...μου ειπε να βαζω πολυβιταμινη και να τα κοβω οσο πιο κοντα μπορω για να καθαρισουν...μετα να κανω καθαριωτητα και μπεταντιν...καθημερινα ακομα το εχω αφηση εκει μολισ το παρω θα δωσω περισοτερεσ πληριφοριες...

14. geofad

geofad PB New Member

διευκρίνηση: όταν λέω σπυρί πιο πάνω, δεν μιλάω για οποιοδήποτε σπυρί στο σώμα του πουλιού, αλλα για τον ουροπυγικού αδένα.. Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...