Καναρίνι με σπυρί στα πόδια

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με σπυρί στα πόδια, που ξεκίνησε από Mary27, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 5 Νοε 2013.

1. Mary27

Mary27 PB New Member

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ που με δεχτήκατε στην όμορφη παρέα σας!
    Από πέρσι έχω έναν "φτερωτό" φίλο,EDDIE δυο χρονων πλεον..Τον τελεταίο καιρό,λιγότερο από μηνα,τον παρατήρησα να φυλαει το ένα του πόδι..Χτες τον έπιασα και είδα ότι ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ,από κάτω,εκεί που ενωνονται τα τρια νυχια με το πόδι,έχει ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΠΥΡΙ,ίδιου μεγέθους,σαν σπυρί που γίνεται και στον άνθρωπο μετά από πληγή,χρώμα γκρι..Όπως το πιασα,του βαλα μετά EPITHOL..Παράλληλα του βάζω και σταγόνες Aviomycine στο νερό,κατόπιν παρότρυνσης του κυριου που το χα αγορασει,επειδή είναι σπυρί μην εχει πληγη και πάθει μόλυνση...Σημερα είδα οτι τα σπυριά σχεδόν έχουν ξεκολλήσει,δεν τα πείραξα βεβαια να του τα βγάλω εντελώς αλλά και χωρίς μεγάλη προσπάθεια μπορούν να αποκολληθούν τα σπυρια και δεν εχει αίμα από κάτω το πόδι..
    Το πουλάκι είναι μόνο του,ΕΝΤΟΣ σπιτιού και με σχολαστική καθαριότητα..
    Μπορεί κανεις να μου πει ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΥΤΟ και πως δημιουργήθηκε,δεδομένου ότι δεν ερχεται σε επαφή με άλλα πουλιά ούτε ζει έξω?
    Επίσης,από θέμα φαρμακευτικής αγωγής,σε θέματα που έχουν να κάνουν με πόδια καναρινιών,όλοι εχουν την epithol πρώτη επιλογή..Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 14 Ιουλ 2016
  3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Διαβασε λιγο τα παρακατω, η Αναζητηση με λεξεις κλειδια σε ενα πληρες φορουμ οπως αυτο συνηθως μας εχει ετοιμες τις περισσοτερες απαντησεις. ;)

Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά

Ενημερωση για την εξελιξη της θεραπείας σε καναρινι με ευλογιά

Μου ειπαν οτι ειναι ευλογιά, τι να κανω;

Ευλογιά: Συλλογή Πληροφοριών

Είναι ευλογιά τελικά;

Και καλως ηρθες! Καλο θα ειναι να μας συστηθεις στην ενοτητα των νεων μελων ]petbirds.gr/forums/Νέο-Μέλος.5/ και να μας παρουσιασεις και τα πουλια σου.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  4. Mary27

Mary27 PB New Member

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Το λινκ που μου δωσατε με "πληγές στα πόδια καναρινιού" δεν με αντιπροσωπεύει,δεν εχει πουθενά πληγη,μόνο αυτά τα δυο σπυριά,στο ίδιο σημείο και στα δυο πόδια που τα σπυριά αυτά σχεδον έχουν αποκοπεί αλλά δεν τα τραβάω,αφήνω να πέσουν μόνα τους όταν είναι...
    Κουνούπια εδώ δεν έχουμε αλλά και πάλι,δεν είναι πληγή,σπυρί είναι..ευλογιά από φωτό που είδα εδώ,δεν είναι σίγουρα στην δική μου περίπτωση...δεν έχει ροζ φουσκώματα ούτε μεγάλα σπυριά σε όλο το πόδι..Τί άλλο μπορει να ναι,απτη στιγμή που δεν εκτίθεται έξω σε έντομα κλπ και υπάρχει και σχολαστική καθαριότητα?θα προσπαθήσω να τον βγάλω και φωτό...

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

γεια σου, τι πατήθρες χρησιμοποιείς; αν έχεις αυτές τις πλαστικές σε σχήμα κλαδιού, ενδέχεται να ταλαιπωρούνται τα ποδαράκια του από αυτές. ιδανικά, ξύλινες στρογγυλές. περαστικά

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

7. Mary27

Mary27 PB New Member

Αυτό είναι....Και στο άλλο πόδι το ίδιο έχει...Εσείς που ξέρετε καλύτερα από μένα,τί είναι τελικά?Από πατήθρες ναι,τις πλαστικές του εμπορίου έχω..Βλέποντας τις φωτό,από τις πατήθρες προέρχεται το σπυρί?Από θεραπεία τί να κάνω?Συνεχίζω epithol και Aviomycine?

1.jpg 2.jpg

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Bumble foot ; Πολύ πιθανόν. Το σημείο εμφάνισης αυτό δείχνει. Πιθανότατα υπάρχει και πρόβλημα στην σίτιση του πουλιού. Ελλειψη βιταμινών ή αδυναμία καλού μεταβολισμού τους. Μια αλλαγή στο μείγμα σπόρων με κάποιο καλής ποιότητος (φρέσκα σπορικά) δεν είναι ασχημη ιδέα. Το μπεταντίν θα βοηθήσει να μην υπάρξουν μολύνσεις και η ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ αλλαγή των πατηθρών σε ξύλινες να "ξεκουραστούν" τα πόδια. Ενα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα με βάρος στην βιταμίνη Α στο νερό του και ταυτόχρονα η σχολαστική καθαριότητα αλλά και η τοποθέτηση ενός καλού απορροφητικού υποστρώματος είναι πολύ ουσιαστικές βοήθειες.

9. Mary27

Mary27 PB New Member

Του παίρνω της VITACRAFT,premium vitacraft menu λεγεται...Να πάρω την άλλη τροφή,versele laga?Του βάζω τακτικά και αβγοτροφή αλλά και στικ με φρούτα,μέλι κλπ...Την epithol και την αντιβιωση να τα σταματησω?Επίσης επειδή δεν ξέρω από βιταμίνες νερού,γραψτε μου εδώ τί να πάρω...Θα φύγουν τα σπυριά δλδ?Να μην ανησυχώ?

10. panos70

panos70 PB New Member

Βαζε καθε μερα betadine για 4 μερες και βλεπεις πως παει το πουλακι και μας λες

11. Gardelius

Gardelius PB New Member

Αυτά κακό ,.. παρά καλό κάνουν!

" Φορτώνεις " με υπό- προϊόντα ζάχαρης το καναρινάκι χωρίς να χρειάζεται...

12. Stavros

Αυγοτροφή ποιαν εννοείς; Τα στικ με φρούτα μέλι κλπ αν μπορούσες να τα αντικαταστήσεις με πραγματικά φρούτα ή λαχανικά, καναδυό φορές την εβδομάδα, θα του έκανες μεγάλο καλό.

13. jk21

jk21 PB Member Article Writer

βαλε λιγο και μια φωτο με την πατουσα απο πανω ,να φαινονται τα δαχτυλα ,γιατι αμυδρα σαν να βλεπω και ιχνη απο ακαριαση

Αυτο στο κατω μερος ,ειναι κατα πασα πιθανοτητα πραγματι ποδοδερματιτιδα και εκτος απο καλη διατροφη πλουσια σε βιτ Α ,θελει αγωγη σε πρωτη φαση ,με τοπικη αντιβιοτικη αλοιφη και σε προχωρημενη μορφη που εχει διεισδυσει αρκετα στο εσωτερικο ,ισως και απο την ποτιστρα ,αλλα δεν νομιζω το δευτερο .Την αλοιφη καλα ειναι να σου τη συστησει γιατρος .Υπαρχουν στα φαρμακεια σχετικα σκευασματα ,αλλα ενας πτηνιατρος ειναι καλυτερα να σου πει ,για να εχει την εμπειρια ,πια απο ολες ειναι πιο δραστικη .Αν δεν εχεις τετοια βοηθεια ,τα ξαναλεμε .Οι πατηθρες πρεπει αμεσα να αλλαξουν σε ξυλινες (αν μπει απο τον πτηνιατρο ειδικο πατουσακι απο επιδεσμο στο ποδι ) ή σε σχοινι που εχουν και σε μαγαζια με ειδη ιστιοπλοιας ή εστω αυτο των μαγαζιων με χρωματα και σιδηρικα (αυτο ειναι οκ και χωρις πατουσιτσα ) .Οι πλαστικες να φυγουν για παντα

14. Mary27

Mary27 PB New Member

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια!
    Αναφέρω πάλι ότι τα δυο αυτά σπυριά,με τις 2 φορές που του χω βάλει epithol σχεδον εχουν αποκοπεί,λίγο αν τα τραβήξω θα φύγουν ΑΛΛΑ δεν το κανω εννοείται...
    Πήρα BETANTINE όπως συμβούλεψε ο PANOS70..Τωρα που ξαναμπήκα στο φορουμ είδα και απάντηση από jk21,ευχαριστώ πολύ!
    Να τονίσω δυο πράγματα 1)δυστυχως πτηνιατρος δεν βρίσκεται εδω κοντά,οπότε καθε συμβουλή από ΆΤΟΜΟ-ΓΝΩΣΤΗ επί του θέματος,είναι ευπρόσδεκτη και θα την ακολουθήσω...
    Για ξυλινες πατήθρες,ρώτησα σε μεγαλο (το μεγαλυτερο) καταστημα με είδη ζωων αλλά δεν είχαν.Σε μικρότερο πετ σοπ είχαν ενα κλαδι σαν σφεντόνα,να πάρω ένα τέτοιο?Ηταν κανονικό ξύλο-κλαδί...Να το παρω?
    Επίσης πήρα βιταμίνες multi vit,θα τις ρίχνω στο νερό του...
    Θα θελα,εφόσον ξέρετε,να μου πείτε τί να κάνω από δω και πέρα...Βιταμίνες στο νερό,από αγωγή τί?BETANTINE ή καποια αντιβιωτική κρέμα (εδώ θα θελα προταση..)Αν παίζει ρόλο,εχω στο σπίτι και Aviomycine...
    Και κάτι βασικό..Είναι ένα καναρινάκι που είναι παντα μέσα στο σπίτι,καθαριοτητα φουλ,αυτο που έπαθε είναι από διατροφή και μονο?

15. Mary27

Mary27 PB New Member

Δεν κάνω επεξεργασία,αλλά προσθέτω εδώ απάντηση...
    Αλλαξα την τροφή του με VERSELE LAGA PREMIUM,μου παν ότι τα χει όλα μεσα από βιταμίνες,όστρακα κλπ...
    Επλυνα ΟΛΟ το κλουβί,πατήθρες,ποτίστρες,ταιστρες με καυτό νερό και απορρυπαντικό,και το πουλί του πλυνα τα ποδαράκια...Τα σπυριά έχουν μαλακώσει τόσο ώστε στηρίζονται μόνο σε ένα σημείο,σχεδόν έχουν ξεκολλήσει και κάτω από το σπυρί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΓΗ-ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ..Δεν το πείραξα αλλά θεωρώ ότι θα πέσουν σε 2-3 μερες...
    Με τα νεα αυτά "δεδομενα" θα θελα μια γνώμη-συμβουλή...Το κλαδί που είναι σαν "σφεντόνα" από ξύλο θα πάω να το παρω αύριο αν μου το προτείνετε,μιας και άλλη πατήθρα δεν βρήκα από ξύλο...
    Επίσης,στο νερό να βάλω Aviomycine ή MULTIVIT?Αν είναι να βάλω αντιβίωση σε αλοιφή,πείτε μ να πάρω...
    Από φαγητό,εκτός της τροφής,να βάζω και μήλο?
    Και πάλι ευχαριστώ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΟΛΟΥΣ για την άμεση βοήθεια!

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η τροφή που πήρες θεωρείται από τις πολύ καλές. Την διατροφή του πρέπει να εμπλουτίζεις με χόρτα , φρούτα και λαχανικά. Ένα θέμα που έχει συζήτηση με λεπτομέρειες είναι εδώ https://petbirds.gr/threads/Διατροφη-καναρινιων-προιοντα-που-χορηγουμε-και-ποια-τα-οφέλη.17085/. Επίσης όπως σε συμβούλευσε ο κ. Μάκης στο νο 8 πιο πάνω, να πάρεις ένα πολυβιταμινούχο που να περιέχει και βιταμίνηΑ να του χορηγήσεις κατά την δοσολογία. Δυστυχώς τις πατήθρες που λες δεν τις γνωρίζω να σου πω αλλά αν είναι ξύλο στρογγυλό είναι εντάξει

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  17. Mary27

Mary27 PB New Member

Και με την ευκαιρία,να "συστηθούμε"..ΕΝΤΥ,σχεδόν δυο χρονών...Τον πήρα πέρσι Σεπτέμβρη κατόπιν "παραγγελίας" μιας και το προηγούμενο το χασα με δραματικό τρόπο από επίθεση..Μου χει αλλάξει τη ζωή,πρώτη φορά αποκτώ κατοικίδιο και είναι πλεον μέλος της οικογένειας...Ξυπνάει τη μητέρα μου από τις 7 το πρωί μιας και ακούει άλλα πουλιά έξω,αν είσαι στο σαλόνι και μιλάς φωνάζει επιτακτικά και όταν είναι στο σαλόνι το κλουβί, το απόγευμα,παρακολουθεί τηλεόραση και απαντά κι όλας σε ότι ακούει...Ευχαριστούμε που μας δεχτήκατε!
    . 1.jpg

18. Stavros

Αν η διάμετρός του είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της πλαστικής, τότε δεν κάνει. Αν δεν βρεις, πάρε τουλάχιστον τις πλαστικές τις ίσιες.

Multivit και Epithol στο πόδι.

Περαστικά.

19. Mary27

Mary27 PB New Member

ΜΑΡΙΑ ευχαριστώ για την απάντηση..Περιμένω απάντηση να δω τι θα μου πουν,πήρα MULTIVIT αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να βάζω αυτό ή Aviomycine...Περιμένω να μου πει κάποιος πιο ειδικός να δω τι πρέπει να κάνω...
    Το MULTIVIT πάντως,αν μου προτείνουν αντιβίωση πρώτα,το κρατάω και θα του ρίχνω όταν τελειωσω την αντιβιωση..

20. Mary27

Mary27 PB New Member

STAVROS τώρα είδα το μήνυμα...
    Για πόσες μέρες epithol??Είναι στα γερμανικά το δοχείο και δεν τα καταλαβαίνω....Βράδυ να βάζω,(που δεν κουνιέται πολύ) ωστε να μενει πάνω η αλοιφη?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...