Καναρίνι με πρόβλημα στο πόδι

Συζήτηση με θέμα Καναρίνι με πρόβλημα στο πόδι, που ξεκίνησε από RED, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Οκτ 2008.

1. RED

RED PB New Member

Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο Δυστηχώς, ομως, για εμένα δεν ξεκίνησε καλά. Ενα απο τα φετινα καναρίνια μου εδω και μια εβδομάδα είχε εμφανίσει ενα μικρο κόκκινο σημάδι στο πίσω δάχτυλο του ποδιού του. Του βάζω epithol καθημερινά αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Το σημάδι φαίνεται οτι είναι εσωτερικό και έχει μεγαλώσει. Απο σήμερα το πρωί κρατάει το ποδαράκι του σηκωμένο. Θα ήθελα την γνώμη σας.

2. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Ειναι ευκολο να βγαλεις μια φωτογραφια?Ετσι που το περιγραφεις ακουγεται σαν ευλογια.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Περιμένουμε την φωτό .Αν είναι καθαρή ίσως βγεί κάποιο συμπέρασμα.

4. Mεχρι να ανεβάσει Φoτο θα πρότεινα να σταματήσει το epithol και να του βάλει λίγο πεταντιν τίποτα άλλο για αρχή μέχρι να δούμε την Φoτο...τι λες Μάκη?

5. mgerom

Δεν έχω αντίρρηση.Μάλιστα ,καλύτερα θα έλεγα...
    Το βράδυ πριν κοιμηθεί μια ελαφρά επάλοιψη με epithol.
    Την ημέρα, απ'το πρωί βάμα ιωδίου σε όλο το δάκτυλο.
    Καθαριότητα κλουβί,σκεύη , πατήθρες εννοείται,έτσι ;

6. PRO

PRO PB New Member

Ετσι που το περιγραφεις μαλλον για ευλογια γερνει η ζυγαρια...εχει λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι καποιος μυκητας η και σταφυλοκοκκος.Αλλα ανεβασε και μια φωτο να δουμε.Αν ειναι ευλογια εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχειθεραπεια παρα προληπτικος εμβολιασμος.αν δεν εχεις βαλει σε καραντινα το πουλακι σου βαλτο γιατι η ευλογια ειναι κολλητικη και συμβουλεψου αν μπορεις πτηνιατρο.

7. RED

RED PB New Member

Δείτε και τις φωτο. Περιμένω την γνώμη σας. Το ξέρω οτι δεν είναι καλές αλλά δεν μπορώ να βγάλω καλήτερες.

Συνημμένα Αρχεία:

8. nikosk

nikosk PB New Member

Και εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τίποτα.

9. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

επειδη οι φωτογραφιες δεν ειναι και πολυ καθαρες εχει δημιουργηθει πρηξιμο και αν ναι τι χρωμα εχει?

10. PRO

PRO PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Ιουλ 2016
  11. RED

RED PB New Member

Εχει πρηστεί το δάχτυλο και έχει κοκκινήσει.

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείς? Ξύλινες , πλαστικές,ίσιες ή αυτές που μοιαζουν με ομοίωμα κλαδιού??

13. mgerom

Απο αυτές τις φωτό δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα:(
    Προσπάθησε με κάποια φωτογραφική με -macro-.Kάποιος φίλος σου να σε βοηθήσει ?

14. RED

RED PB New Member

Αυτές που μοιαζουν με ομοίωμα κλαδιού χρησιμοποιώ.

15. lee

lee PB New Member

η πατηθρες αυτες ειναι ακαταληλες βαλε απο φυσικο ξυλο!
    απο την στιγμη που εχει πριξιμο σιγουρα υπαρχει φλεγμωνη πιθανον απο βακτηρια μικρη ποσοτητα απο μια αντιβιοτικη αλοιφη (fucidin) ιδανικη για μολυνση απο σταφυλοκοκκους για 1 εβδομαδα 1-2 φορες την ημερα θα λυση το προβλημα συμπληρωματικα μπορεις να χορηγησης για 3-4 ημερες και βιταμινη Α στην αυγοτροφη του

Μοιραστείτε

Φόρτωση...